ČlánkyNovinkyRozhovory

Bay-C: Chci dělat hudbu, která změní svět

Hluboký hlas T.O.K., jedné z nejlepších dancehallových skupin vůbec, ale také reggae zpěvák a vynikající producent. To je Rashaun Clarke alias Bay-C. Před několika dny jsme se sešli online, abysme pro Vás připravili jedinečný rozhovor o hudbě, jamajské nezávislosti ale i o připravovaném VELKÉM albu, na kterém se objeví Damian Marley, T.O.K., Tarrus Riley a Wayne Marshall (!) Tady je výsledek našeho nedělního povídání na lince Londýn – Praha, přejeme vám příjemné čtení i poslech, protože bez hudebních ukázek by to na JahMusic dost dobře nešlo…


Ahoj Bay-C, jak se máš?

Mám se dobře, v Londýně je zima, ale mám se dobře.
Momentálně jsi v Evropě. Původně si přijel na letní tour s T.O.K., která právě skončila. Jaké to bylo?
Bylo to fajn, byli jsme na Chiemsee v Německu, Sicílii a Lecce. Lecce bylo skvělé, vystupovali jsme spolu se Sud Sound System, předvedli jsme náš song „Radici Ca Tienn“. Taky jsme byli ve Švýcarsku a na novém festivalu ve Švédsku, byla to pro nás pocta být na prvním ročníku. Tour byla opravdu dobrá.

Tour už skončila, zbytek skupiny už je zpátky v Kingstonu a ty jsi ještě tady. Jaký je důvod?
Je to částečně byznys a částečně soukromě, protože tady v Londýně žije moje snoubenka. Takže jsem přijel za ní a současně kvůli obnovení kontaktů na britském reggae trhu, jelikož T.O.K. tu už nějakou dobu nebyli. V podstatě dělám promo sobě, své solo hudbě a Bombrush records, ale také novým songům od T.O.K.

Slyšela jsem, že jsi také navštívil Rinse FM, což je jedno z nejznámějších radií v UK, co jsi tam propagoval?
No byl jsem vlastně překvapný tím že mají přehled o mojí hudbě, o Bay-C a Bombrush records. Momentálně mám song jménem „Heroin Needle“, a na Rinse FM ho hráli, aniž bych jsem jim ho musel posílat. Takže jsem dělal promo sobě, ale dával jsem i pár T.O.K. klasik do freestylu.

Minulou noc jsi vystupoval s Christopherem, synem legendy Altona Ellise. Ellisovi jsou známá reggae rodina a ty jsi spíše známý jako dancehall deejay. Jaké to je prezentovat se jako reggae umělec po všech těch dancehallových letech?¨
Já osobně miluju všechny možné druhy hudby. Takže i když dělám dancehall, není to jediný styl hudby, který cením. Spojení mezi mnou a Christopherem proběhlo přes Damiana Marleyho, protože Damian mu dělá produkci a já jsem zrovna produkoval nějaké věci s Damianem a T.O.K. Takže je to jedno velké muzikantské propojení. Ta show byla skvělá, dobrá nálada, publikum na náš song reagovalo. Song se jmenuje „Dont change your number“ (neměň si číslo) a je to mix dancehallu a popu, zní to víc popově než cokoliv jiného.

Slyšela jsem, je to fakt jako 70. 80. léta popu…
Jo, jo… Produkoval to Damian, stejně jako jeho album. Je to jedno velké propojení mezi náma a Marleyho rodinou.

Když už mluvíme o reggae a překvapujících věcech o tobě, viděla jsem video, kde hraješ na kytaru, což pro mě osobně překvapivé bylo. Kdy jsi začal hrát na kytaru na pódiu?
Bylo to letos v únoru na druhé akci Nyabinghi na Jamajce. První byl křest Nyabinghi riddimu vloni a letos to byla pocta týpkovi, který zemřel a měl na tom riddimu taky song, J.O.E., Likkle Joe.

Nyabinghi riddim je jeden z mých oblíbených. Viděla jsem video z křestu, bylo to pěkný. J.O.E. tragicky zemřel jenom několik hodin po onom křestu, co se stalo?
Měl nádor v hlavě, ale byl už nemocný dva roky předtím, takže to bylo něco, co se s ním táhlo. Byl to jeho poslední koncert, poslední tanec, než odešel nahoru.

Je to velká škoda, že takový mladý talent zemřel…
Byl to dobrý člověk. Momentálně má venku album, které pro něj dokončila jeho rodina a přátelé, jmenuje se MAN FROM JUDAH. Máme na něm jednu společnou píseň, kterou jsme začali natáčet ještě dokud byl naživu a dokončoval jsem ji poté co zemřel.

Mimo jiné jsi take spolupracoval s producentem žijícím v Česku, Damalistikem…
Jooo, Dama! (smích)

Je v budoucnosti možná ještě nějaká spolupráce?
Je to vice než pravděpodobné, jenom nám musí poslat svůj nový projekt a my na tom zapracujeme, protože Dama je můj přítel. Pomáhal mi s prosazením mého umělce Sleepy Hallowtips, produkoval krásný song “Forgottens”, který mluví o chudých a potřebných lidech, na které se často zapomíná…

Sleepy je jeden z prvních umělců na tvém labelu Bombrush, letos poprvé měl evropskou tour, jak to šlo?
Nebyl jsem s ním, ale podle něj a promotérů to bylo všechno v pořádku. Myslím, že si získal nové příznivce.

Pracujete teď na něčem novém?
Ano, děláme na jeho novém albu. Má v oběhu EP BRING IT BACK, které je k dostání na i-Tunes. Mimo to pracujeme na reggae albu, mělo by být super, bude se jmenovat HALLOW BE THY NAME

Jamajka letos slaví 50 let nezávislosti. Jak moc si myslíš, že je tahle země nezávislá?
Myslím, že jsme nezávislí v jednom smyslu, ne tak ale v tom dalším. Jsme nezávislí co se týče svobody, ale samozřejmě co se týče ekonomiky, jsme pořád závislí na prvním světě, hlavně Británii. Myslím, že pořád nerozumíme tomu, co to nezávislost je, soběstačnosti, být schopný postarat se sám o sebe a nezáviset na ostatních. Ještě před sebou máme velký kus cesty, ale jsem hrdý na to, co jsme zatím jako země dokázali.

Viděla jsem tě na jednom z plakátů k výročí jamajské padesátky. Co bylo záměrem těchto plakátů?
Vláda mě oslovila, abych udělal svou část pro tuhle kampaň. Oslovili několik lidí, aby reprezentovali určitá slova národního slibu.Vybrali různé celebrity, kterých si mysleli, že budou nejlépe reprezentovat ta nejdůležitější slova. Moje část byla o moudrosti a odvaze mysli. Nejspíš si mysleli, že jsem pro ta slova vhodný. Zeptali se mě, a já jsem byl opravdu poctěn. Plakáty vyšly v různých publikacích a taky na internetu.

Je dobré vědět, že pro mladé lidi na Jamajce existují i dobré příklady…
Přesně tak, je to velmi důležité.

Národní slib Jamajky:
Před bohem a lidstvem
Slibuji lásku a věrnost svého srdce,
Moudrost a kuráž mé mysli,
Sílu a ráznost svého těla
Ve službě svým spoluobčanům.
Slibuji stát za spravedlností,
Bratrstvím a mírem,
Být pracovitý a tvořit,
Myslet velkoryse a upřímně,
Tak, aby Jamajka před Bohem rostla do krásy, společenství
A prosperity, aby byla prospěšná blahu všeho lidstva

Řekni mi víc o Bombrush records, kdy jsi přišel na myšlenku mít svůj vlastní label, a kdy jsi celý projekt zrealizoval?
Když jsem byl malej kluk, poslouchal jsem hodně Snoop Dogga, no teď vlastně Snoop Liona. Ale poslouchal jsem Snoopa a vždycky jsem byl zaujatý Dr. Dre a Timbalandem a lidmi, kteří v pozadí vytváří beaty. Takže když se T.O.K. stali populární, věděl jsem, že chci založit svůj vlastní label. Když jsem se podíval na Boba Marleyho, zjistil jsem, že důvod proč je vlastně tak velkým pojmem je, že založil Tuff Gong. Stejně tak kdyby Freddie McGregor nezaložil Big Ship, nebyl by teď žádný Chino ani Stephen di Genius.
S labelem jsem začal před deseti lety, produkoval jsem track na Assassinově prvním albu, a taky pro Bounty Killerovo album OUT OF WAR song „Which One“. Taky jsem produkoval nějaké věci pro album T.O.K, ale pak jsem si dal pauzu zhruba do roku 2006. Pak jsem začal své vlastní studio u mě doma, začal jsem nahrávat svoje vlastní věci. Myslím si ale, že největší song pro label byl doteď určitě „Shaka Zulu Pickney“. Je to prostě moje vášeň, chápeš…

Bombrush pracuje s mnoha uměli, mimo jiné také s Jr. Gongem. Ještě jsem ale neslyšela výsledek vaší spolupráce, jak to?
Vlastně máme celé album, T.O.K., Tarrus Riley, Damian Marley a Wayne Marshall, fakt mazec. Kromě toho Bombrush produkoval několik songů pro Damiana. Ten první vychází teď někdy a původně byl nahraný na Heroine Needle riddim, jmenuje se „Save the day“. No a album nejspíše vyjde před koncem roku, a na příští rok máme další věci na vydání. Musíme to dávkovat, nesmíme zveřejnit všechno najednou

Doufám, že to uslyším už brzy! Jaké se tohle velký album bude jmenovat?
Bude se jmenovat INDEPENDENCE, stejně jako song „Independence“, kterým by mělo celé album začínat.

Aha, takže ještě není venku?
Ne ne, řekl bych, že hotovo je tak 70%. Ještě máme nějakou práci k dokončení.

Super. Zpátky ke tvému sólo působení. Letos jsi byl také na jednom karibském festivalu bez T dot, jenom jako Bay-C. Jaké to bylo?
Jo, to bylo moje první sólové vystoupení. Bylo to super, poprvé jsem hrál na kytaru před větším publikem než na křestu Nyabinghi . Byl jsem tam s chlápkem jménem Bankie Banks, Moon Splash festival je jeho. Posledních dvacet let ho pořádá  o březnovém úplňku u vodopádů, je to vážně pěkný. Byl jsem tam se mnou taky Cat CoreThird World, Gramps MorganMorgan Herritage, David Hinds ze Steel Pulse.
Bylo to fakt super být po boku tolika muzikantů, hrát na kytaru a učit se, nejenom jako Bay-C deejay, ale jako muzikant.

Muselo to být zvláštní, protože jsi byl roky zvyklý vystupovat se třema klukama a teď si to byl jenom ty sám.
Ano, je to jiné, ale zároveň fajn zkušenost, protože musíš být sám sebou více, než když jsi ve skupině.


Takže tě také budeme moct vidět v Evropě vystupovat jenom jako Bay-C?

Určitě. Lidi si ale myslí, že se otočíš zády ke skupině. To bych nikdy neudělal. Mám na ruce tetování T.O.K. a to tam vždycky zůstane. Chtěl bych to dělat včetně skupiny. I kdybych dělal sólo album, skupina na něm bude se mnou a když bych měl tour, T dot se mnou pořád můžou jet, bylo by to skvělý.
Ale určitě musím vystoupit a ukázat svou muzikální stránku. Existují totiž věci, které by T.O.K. nezpívali, ale já ano. Jsou určité hlubší věci, co se týče významu. T.O.K. je víc o náladě, zábavě a párty a tak, a je to super, ale někdy prostě nechci pařit. Chci za sebou nechat poselství, tak, že když lidi budou poslouchat mojí hudbu za dvacet let, řeknou si – měl něco v hlavě. Chci dělat hudbu, která změní svět, to je to, co opravdu chci.

Krásný. Co teď vlastně dělá zbytek skupiny, zatímco ty jsi ještě v Evropě?
Pořád máme co dělat, zrovna nahráli song, který mi pošlou mailem a já nahraju svou část tady. Takže pořád pracujeme, Flexx dělá svou produkci na Xplosive records, Craig má nějaký sólový věci a Alex taky, ale ten má raději dance music než dancehall. To je to, proč každý děláme svoje vlastní věci, protože všichni máme rádi odlišné styly hudby.

Jaké jsou tvoje plány pro zbytek roku, připravuješ nějaký nový riddim nebo něco s T.O.K. ?
T.O.K. vyjde album v Japonsku, doufejme v říjnu. Bombrush na něm má taky svůj track, je to featuring se Seranim. Plus Bombrush má pár projektů na cestě, příští je „Morning Ride riddim“, a právě teď EP nazvané LONG LIVE JAMAICA

https://www.youtube.com/embed/4Y7rT6LIaxw“

Děkuju ti za Tvůj čas Bay-C, užij si Londýn a opatruj se!
Děkuju za rozhovor.

* Meggie

Bay-C feat Anonimus – I´m only human

TOK Freestyle LIVE

TOK – Yardie LIVE

Back to top button