ČlánkyReportážeWorld Traveller

Cestujeme za muzikou Kazachstánu

Vedle rocku a lidové hudby jsme objevili i hip hop a reggae!

Aktuální situace v Kazachstánu mne spontáně inspirovala k hledání, co tam je za zajímavé muzikanty. Objevil jsem tak kazachstánský rap a dokonce i dva reggae projekty! V neposlední řadě jsem pak vydoloval vtipný dokument Almaty By Bus, ve kterém se mezinárodní parta DJs Uprooted Sunshine vydala na trip ze Šanghaje do Almaty odehrát divokou party. A právě tato reportáž mně solidně přenesla do tamních vibes a inspirovala k napsání tohoto článku. Rád bych jím upozornil na kazachstánské interprety a symbolicky vyslal do vesmíru přání mírového řešení, které přinese opravdové zlepšení životní situace tamních obyvatel.

Skoro všichni rapeři, které jsem objevil na kazachstánské scéně, rapují v ruštině. Je to vlastně pochopitelné – vedle převládajícího etnika Kazachů tam žije přes 20% Rusů a celkem 131 etnik (!) včetně komunity Uzbeků, Tatarů, Ujghurů, Ukrajinců, Germánů atd. Kazaština a ruština jsou tam oficiálním jazykem.

Něco na úvod? Kazachstán je obrovská země, která je 5x větší než Španělsko (!) a zároveň 6x menší než Rusko. Co se týká náboženství, tak se tam oficiálně 70% procent obyvatel hlásí k islámu a 26% ke křesťanství. Kazachstán je největším exportérem radioaktivního uranu a lokace mezi Ruskem a Čínou ze země dělá sakra strategický bod na mapě. Jaká muzika tam rezonuje? Asi nejpopulárnější tam je rocková scéna, ale původní součástí tamní kultury je instrumentální muzika Kuy, která se hraje na kazašské tradiční nástroje jménem dombra, kobyz a další. Mezi nejznámnější jména v tomto oboru patří Kurmangazy, Dina, Dauletkerey nebo Tattimbet. Okoštujte jednu solidně fúzní ukázku…

Vedle výše zmíněného dokumentu o cestě Uprooted Sunshine jsem jediné reggae příbuzné našel s projektem Kazakhstan Reggae Foundation a také s kapelou Hadn´t Tea, o kterých ale nevím zhola nic. Jelikož nevládnu azbukou, těším se na doplnění některým z našich čtenářů. Každopádně oba projekty si můžete poslechnout níže.

Na první pohled je ale vidět, že tam vedle rockové muziky mezi mladými nejvíc frčí rap a rovnou začnu s tím nejzajímavějším, co jsem objevil. Rap s tradičními vlivy jsem objevil s raperem, co si říká Jah Khalib. I když i on rapuje hlavně rusky, dává najevo svými orientálními vizuály silný odkaz na tamní jedinečnou domorodou kulturu, kde se rozsáhlé stepy Asie blíží pomalu ale jistě k Evropě. Koukněte na mapu, ten kulturní koktejl tam musí být opravdu nesmírně zajímavý (pokud tedy máte svobodu a respekt svého okolí k jinakosti). Z dalších raperů mi každopádně utkvěl v paměti Natan (vlastním jménem Natan Mirov), který se narodil v Almaty v ´86. Ten pro změnu vůbec netlačí svou národnost, naopak jede mainstream rap v ruštině s přesahy k popu i dancehallu a jede jednoduchá témata, jako jsou holky a nonstop party. Pokud byste raději street rap, můžete níže ochutnat, co dělá Scriptonite. S jeho trapovou tvorbou na vás dýchne realita mladých, co zas tak moc možností nemají a v rozvalinách bývalého Svazu řeší každodenní existeční survival.

Za pozornost taky stojí skate video z cesty české sk8 party. Tolik pár ukázek z první cesty za muzikou Kazachstánu, budu moc rád za vaše postřehy a další tipy. Případně kam byste rádi s námi cestovali dále?

* Admirál Kolíbal

Back to top button