ČlánkyReportáže

Buju Banton vyprodal Národní stadion v Kingstonu a byl z toho koncert desetiletí. Dáte si záznam?

Buju Banton je od prosince 2018 konečně po devíti letech na svobodě a jak už jsme psali dříve, je z toho národní událost #1. Všichni proto netrpělivě čekali, jako dopadne jeho první koncert po tak dlouhé době. Neztratil snad Gargamel těžkou životní zkušeností něco ze své energie a šarmu? Ani náhodou! Od koncertu uběhl týden a kousek a na scéně se nemluví o ničem jiném. S  tímto článkem jsme si dali na čas v podstatě jen proto, abychom vám k němu mohli naservírovat i nějaká pořádná videa a ty najdete níže včetně komplet audio záznamu koncertu z Jamajky! Vystoupení proběhlo přirozeně dma a to na Národním stadionu v Kingstonu s kapacitou 35.000 lidí, kde tentokráte bylo tak o 5-10 tisíc návštěvníků více. To je to místo, kde se kdysi potkali na pódiu třeba Bob Marley a Stevie Wonder, nebo kde Bob spojil ruce dvou velkých politických rivalů té doby, aby zastavil pouliční násilí spojené s volbami. Ani tehdy tam ale asi nebylo tolik lidí, jako teď 16. března 2019 na oslavě s názvem Long Walk To Freedom (LWTF). Nejenže Jamajčané chtěli vidět návrat návrat své legendy, ale i všechny mezinárodní lety do Kingstonu byly dlouho vyprodané. Mluví se o koncertu desetiletí a také velkém příkladu pro ostatní dancehallové interprety…

AUDIO ZÁZNAM KONCERTU JE TADY!

Tady je audio záznam skoro celého koncertu, sice bez obrazu, ale ve zcela poslouchatelné kvalitě, která zachycuje úžasnou atmosféru a skvělý koncert Buju a celé kapely Til Shiloh. Byl to hit za hitem v neskutečně napínavém podání, kde zpíval, tančil, svítil a troubil celý stadion. Hodně reggae i dancehallu tak, tak jak to Jamajka má ráda a Krále, na kterého tak dlouho čekala. Na pódiu nechyběli ani Marcia Griffiths, Beres Hammond, Wayne Wonder, Gramps Morgan a další přátelé a kolegové, s kterými Buju nahrával a spolupracoval. Marcia prý mimochodem byla Bantonovi skoro adoptivní matkou už když byl náctiletý rebel. Atmosféra dojetí a znovu shledání byla cítit i na dálku přes telefony návštěvníků, kteří posílali do světa live stream z této jedinečné události. Buju požádal v úvodu publikum, aby s ním měli slitování, ale obstál naprosto s plnou parádou. Všichni jsou nadšení, neslyšeli jsme snad jedinou kritiku kromě přestřelené kapacity stadionu. Níže video sestřih od World A Reggae.

Buju si za těch 8 let a 6 měsíců 27 dnů  prožil mnohé. Přežil to a využil té tvrdé zkušenosti k tomu, aby nalezl vnitřní pokoru a stal se pozitivním příkladem. Vzdělával se, hodně četl, knížky a dopisy podpory mu dlouho posílali i přátelé z Česka. A bez pochyb psal nové písničky. Zároveň ale rozhodně nezapomněl ani na texty své bohaté diskografie, a tak se prý jeho kapela Til´Shiloh naučila pro jistotu úplně všechny písničky. V dvouhodinovém setu, kterému ještě předcházely skvělé koncerty Chronixxe, Cocoa Tea, Koffee, Ghosta, kvartetu LUST nebo parádně funkčního duetu Agent Sasco & Romain Virgo. A ten Wayne Marshall s gospelovým doprovodem? To byla paráda a večer, na který nikdo nezapomene. Buju je konečně volný!

* Admirál Kolíbal

Back to top button