ČlánkyNovinkyReportáže

Buju Banton je konečně na svobodě a po devíti letech se vrátil na Jamajku!

Konečně! Mark Myrie aka Buju Banton je na svobodě a v pátek byl eskortován z Floridy, kde seděl devět let ve vězení. Na podzim roku 2009 (stejného roku, co v létě vystoupil u nás na Real Beatu v Žízníkově) byl totiž v USA obviněn z úmyslu koupit 5 kg kokainu. V našich archívech k tomuto kontroverznímu případu najdete vícero článků. Mnoho přátel z ČR se také tehdy zapojilo do kampaně Free Buju a posílali mu průběžně podporu alespoň formou dopisů a pohlednic. Tento skoro deset let trvající případ ale asi nebyl pro nikoho tak dlouhý, jako právě pro Bantona, který (narozdíl třeba od Vybz Kartela, který si odpykává 35 let v jamajském vězení, ale přesto stále nahrává), byl umlčen a nevypustil ven žádný nový song. Dobrou zprávou je, že jedno celé album bylo prý nahráno ještě před jeho uvězněním! A také se povídá, že Banton celou dobu za mřížemi psal nové písničky a už kontaktoval potenciální spolupracovníky. Blacker Dread, který loni vypustil song Stumbling Rock (nahraný někdy v nulté dekádě), kde zpívá Buju a Freddie McGregor, se nechal slyšet, že “má nahrané album a tracky s Buju, co jsou nadčasové…”

Těžko říct, jestli byl vedle návštěvy Haile Selassieho v roce 1966 na ostrově, někdo více očekáván než právě Buju Banton. Oficiální propuštění mělo proběhnout v sobotu 8.12.2018, úřady jej nicméně deportovaly z USA na Jamajku už o den dříve, aby se vyhnuly davům fanoušků a novinářů. Jamajská ministryně kultury Olivia “Babsy” Grange vyjádřila svou víru, že Buju teď “může mnoha mladým lidem pomoci se vytříbit a resocializovat, což je něco, co bychom měli přivítat.” Ministr pro bezpečnost dodal, že “mu nemůžou uspořádat přivítací ceremoniál jako národnímu hrdinovi, protože se přeci jen dopustil kriminálního deliktu. Na což Olivia zareagovala slovy: “Nelze přejít fakt, že byl usvědčen, ale Buju zde byl milován dlouho předtím a bude milován nadále, i když se domů vrátí v želízkách…” Koukněte na video níže z příletu na kingstonské letiště.

Buju Banton vyrůstal v chudé části Kingstonu jménem Salt Lane a mikrofon u soundsystémů používal pod jménem Gargamel už jako dvanáctiletý. První nahrávky se datují do roku 1987 a Jamajka jeho kouzlu naplno propadla už začátkem devadesátek. Později začal vystupovat v královském spojení s WayneWonderem, s kterým je spojovalo také nahrávání pro label Penthouse Records. Už v roce 1992 měl Banton na ostrově více #1 hitů než Bob Marley (!) a získal smlouvu s vydavatelstvím Mercury Records. Stejného roku ale také vydal song Boom Bye Bye, který reagoval na tehdejší případ znásilnění na Jamajce a byl otevřeně namířen proti gayům. Trabl byl v tom, že se song stal obrovským hitem, a tak jej tento stín pronásleduje dodnes. Jamajská organizace JFLAG za práva homosexuálů se ve spolupráci s britskými kolegy z OutRage! pustila do masivní kampaně Stop Murder Music Campaign, díky které se jim podařilo zrušit Bantonovi v letech 2005-2011 celkem 28 potvrzených koncertů všude možně po světě. A to i přesto, že v červnu 2008 podepsal Reggae Compassionate Act, ve kterém se zavázal nezpívat žádné songy, které iniciují nenávist nebo násilí vůči jakékoliv komunitě a vedle tohoto jednoho nešťastného songu, co napsal v patnácti letech, se věnoval vedle party songů pro dancehall převážně uvědomělé tvorbě a rastafariánským tématům. Za pozornost stojí třeba výborná deska Til´Shiloh z roku 1995. Zatím nejnovějším albem je Before the Dawn, které vyšlo v roce 2010 a Buju za něj získal svou první Grammy, kterou si ale nemohl osobně převzít, protože už byl zavřený.

Buju se tedy v pátek konečně vrátil domů na Jamajku a jeho první kroky vedly za jeho rodinou. Na sociálních sítích se už také objevily další fotky, například s Donovanem Germainem, který mu byl manažerem a vydavatelem už v devadesátkách, nebo s Lenky Marsdenem, klávesákem z jeho doprovodné kapely Til Shiloh band. Nutno dodat, že Banton se vrátil na ostrov, který se za tu dekádu dost proměnil. V Kingstonu vyrostl nový bohatý up-town, ekonomika je prý o dost zdravější a nezaměstnanost se drží na rekordně nízkých číslech. Z rádií hraje americká Top 40 a vedle mainstreamového popu, rapu a R&B je tu také velký vliv trinidadského soca. V letech 2011 – 2018, kdy už byl Buju bez přerušení ve vězení, vyrostla na Jamajce také zcela nová generace umělců, kterým se mezitím podařilo prorazit do světa. V dancehallu to jsou jména jako Mavado, Popcaan, Alkaline, Aidonia nebo třeba Jahmiel, Masicka a mnoho dalších. Je tu také mocná scéna reggae revivalu – například Chronixx a Protoje před pár týdny vyprodali 10.000 lístků ve slavném londýnském sále Alexandra Palace!

Jak na tuto novou situaci na scéně zareaguje Buju, to se můžeme zatím jen dohadovat, ale všichni se rozhodně nemůžou dočkat, s čím teď přijde. “Nečekejte, že to bude stejný jako v letech 2006 nebo 1994,” poznamenává Bantonův kolega Agent Sasco, který nahrál svůj první song právě ve studiu u Gargamela. “Přijímejme jej v roce 2019 jako člověka a umělce.” A z vlastního nadšení z jeho návratu dodává: “Cokoliv teď Banton vydá, bude mít velkou pozornost. Klidně může vydat singl, kde zazpívá jen ABC a bude to úspěšná věc.” Stejně tak Protoje v rozhovoru pro The Guardian jásá a těší se na nové kousky: “Není nic, co by (Buju) hudebně nedokázal. Je to zázrak. Byl úžasný už v osmnácti a je jedním z největších jamajských umělců všech dob.”

https://youtu.be/angPjK-Ef2g

A co zatím řekl do médií sám Buju? V neděli se objevila na jeho sociálním profilu zpráva: “Děkujeme každému jednomu z vás za vyjádření lásky pro Buju Bantona při jeho návratu domů. Buju je pokorný a plný vděčnosti za všechna přání, tributy, slova podpory a chce všem říct: Díky!” Po několik příštích týdnů bude Buju trávit čas se svou rodinou, přáteli a milovanými a neplánuje žádné veřejné vystoupení. Také se dává na vědomí, že od Buju zatím nevyšla žádná nová muzika a zatím vůbec žádné dubplate session.” Tak aby někdo nenalítl na nabídky scummerů o extra dubs. První koncert turné Long Walk to Freedom se chystá až na 23. Března 2019 a měl by proběhnout doma na Jamajce. Potvrzený je i koncert 30.3.2019 v Nassau na Bahamách a 22.4.2019 na ostrově Trinidad. Evropské fans by mohlo potěšit, že se Buju s největší pravděpodobností objeví na festivalu Summerjam na začátku července!

V krátkém rozhovoru pro The Guardian se Banton vyjádřil k uplynulé dekádě slovy: “Pobyt ve vězení může být traumatizující a emocionálně vyčerpávající. Nejen pro mě, ale také pro mou rodinu. Sílu jsem získal z vlastního pohroužení se do mé situace. Nežiji včerejškem, ale dneškem. A sebevzdělávání se, to byla jediná věc, která mi pomáhala jít kupředu a přežít. Ponořil jsem se do čtení – teologie, filozofie a dalších témat.” Za což patří velké díky i naší redakční kolegyni Kláře, která mu těch deset posílala nejen knihy, ale především podporu, a to i od našich čtenářů. Konečně jsme se dočkali a Buju je na svobodě!

* Lukáš Kolíbal

https://youtu.be/MkpexafCGMk

Back to top button