ČlánkyProfily

Australská banda Cat Empire vystoupí 17.6. poprvé v Praze

Jedna z nejúspěšnějších australských kapel současnosti dnes večer konečně splní sen svých zdejších fanoušků a poprvé zahrají v Čechách. Melbournský sextet představí v pražském Lucerna baru svou chytlavou a vtipnou fúzi jazzu, ska, reggae i rocku. Ať už se ve světových trendech děje cokoli, The Cat Empire se pro mezinárodní hudební veřejnost stali symbolem nezávislosti, otevřené mysli a radostného života. Pražský koncert je součástí jejich letošního velkého světového turné a bude jedinou hudební zastávkou na východ od Německa. Do Prahy přijedou jen tři dny po velkém koncertu v londýnské Royal Albert Hall. Níže se dozvíte více.

Dosud poslední album Steal the Light z roku 2013 znamenalo pro kapelu dle jejích vlastních slov návrat ke kořenům: „V mnoha směrech se na něm vracíme ke své původní hudební estetice, k jednoduchému poznání, že hudba má být určena k tanci a k tomu, aby se člověk cítil fajn. Beat naší nahrávky náleží všem národům, měl by lidi rozesmát a roztančit. To je vše, co chceme,“ vysvětluje trumpetista Harry Angus.

Přestože jsou The Cat Empire studiově velmi aktivní (od roku 2003 dosud vydali šest alb), svou největší sílu předvádí na energických, roztančených a v dobrém slova smyslu teatrálně pojatých koncertech. Letos v březnu odehráli již svůj tisící živý koncert a v letošním roce je čeká hned několik desítek velkých koncertů po celém světě. The Cat Empire vystupují ve složení perkuse-bicí, basa, gramofony, klávesy a trubka (+ hostující dechová sekce), koncertům dominují výrazné vokály Felixe Riebla a Harryho Anguse. Zajímavostí je, že na pódiu nenajdete kytaristu.

Kapela začala vystupovat na sklonku milénia v tříčlenné sestavě, v roce 2001 vydala singl „Feline“, eponymním albovým debutem své fanoušky potěšili v roce 2003. Jejich renomé v rodné Austrálii bylo tehdy již tak vysoké, že album za prodeje obdrželo trojnásobnou platinovou desku. Do jejich albové diskografie od té doby přibylo dalších pět alb plných návykových melodií, hitových refrénů a energických rytmů.. Na současném turné si The Cat Empire na svých fanoušcích prověřují nové skladby z právě připravovaného alba. „Kdy si užívám koncert nejvíc?“ Zpěvák Felix Riebl má jasno: „Když publikum zpívá zpátky. Moje paže, nohy, ruce a ramena jsou naprosto zrelaxované. Všechno do sebe zapadá: rytmus, všechny nástroje, hlas. Zvuk na pódiu je přirozený a my přitom cítíme dynamiku. V tu chvíli to má správný náboj. Ale trochu spekuluju, protože nejlepší show si prostě nepamatuju. Jsou jako sen. Vzpomenu si na ně až ve chvíli, kdy jsem zase na pódiu.“

Věříme, že na své nejlepší show si The Cat Empire rozpomenou také 17. června na pódiu během svého dvouhodinového koncertu v Lucerna Music Baru.

Předprodej na No Limits:
První za 640,- (vyprodáno)
Další za 740,- (vyprodáno)
Dále v předprodeji za 840,-
na místě 1.290,-

20:30 Pierce Brothers
22:00 The Cat Empire

Back to top button