ČlánkyProfily

Alborosie: Sicilský kápo vystoupí 30. března poprvé v Praze!

Jak už všichni určitě dobře víte, 30. března 2010 vystoupí u nás v republice poprvé italský rodák Alborosie. Bude to v pořadí druhé velké jmého v rámci RealBeat sezóny 2010. Spolu s Albem dorazí do Lucerny i jeho doprovodná jamajsko-italská kapela Shenghen Clan. Předskokany budou další vzácní hosté z Itálie – duo Nico Royale a Mark-One za doprovodu Rasta Pasta Crew. Teď se ale podíváme pořádně na zub (dread) velkému Puppa Albo, tady je původní profil!

Alborosie je jeden z několika málo evropských muzikantů, který si dokázal udělat velké jméno na Jamajce. Ve své tvorbě si bere inspiraci od roots reggae klasik, přes new roots až po dancehall. Vlastním jménem se jmenuje Alberto D’Ascola a narodil se v roce 1977 na Sicílii. Jeho talent se prý projevil už brzy. Mimo zpěvu je také výborný hráč na několik hudebních nástrojů, například kytara, basa, piáno nebo bicí. V 15ti letech dal dohromady svou první kapelu s názvem Raggae National Ticket, která měla takový úspěch, že v ten samý rok vzniku (1993) byla zapsána pod BGM Records Italia. Tahle kapela dokázala dokonce v roce 2000 prodat přes 200 tisíc nosičů! Skupina dostala i příležitost vystoupit na jamajských festivalech Sunsplash 1999 a Sumfest 2000.

Albo2V roce 2001 se Alborosie rozhodl zkusit to se sólovou dráhou, přestěhoval se na Jamajku a začal dělat zvukového inženýra a producenta. Slovo dalo slovo a tak brzy začal spolupracovat s umělci, jako jsou Gentleman nebo Ky-Mani Marley. Díky Jonovi Bakerovi z Geejam Studios prý psal písničky i pro další umělce, jako jsou Manu Chao, Mario, Angie Stone nebo Jimmy Cozier (!) Netrvalo dlouho a spolupráce s dalšími umělci pod záštitou GeeJam/Dienz Records přinesla nové možnosti. Zmínil bych určitě jména jako Sizzla, Beenie Man nebo Dean Fraser, který exceloval v Praze minulý týden s Tarrusem Rileym.

V tu dobu už Alborosie pracoval na svém prvním sólovém albu, které vyšlo v roce 2008 pod názvem Soul Pirate. Na této desce najdete mnoho zásadních skladeb, které mu pomohli dostat se do povědomí selektorů i do hitparád. Velké ohlasy ve světě měla skladba Herbalist, (ta se ale na Jamajce neujala, prý kvůli údajnému propagování drog), takže na ostrově je v počátcích znám hlavně díky duetu Blessings s Etanou. Další skladby jako Call Up Jah, Waan The Herb (feat. Michael Rose) a nebo Sound Killa pak prorazili na Jamajce, hlavně ale track Kingston Town se stal hymnou léta roku 2007. Po úspěšném debutovém albu vyšla v roce 2009 druhá deska jménem Escape from Babylon…, kterou nám 30. března konečně představí i v pražském Lucerna Music Baru. Bude to zážitek!

Back to top button