Reportáže

World Clash 2007

V newyorském klubu Amazura proběhl minulý týden už 9. World Clash. Tentokráte se šampióny stali po několika letech znovu japonští Mighty Crown, kteří v napínavém duelu vyfoukli prestižní pohár jamajským Bass Odyssey! Podle reportů do toho šli oba soundy doslova ‚tělo na tělo‘ a oba dva měli masivní forwards (podporu) i boos (bučení). V rámci hvězdného večera proběhl i clash Ninja Man vs. David Rodigan a duel Beenie Man vs. Tony Matterhorn…

Ninja Man začal svůj set hodně z vysoka a publikum jej odměnilo mnoha forwards za jeho vtipnou imitaci Davida Rodigana, který se na pódiu objevil v červenobílém převleku á la Elvis Presley. Rodigan se tím ale nenechal vyvést z míry, přece jen to je veterán, který sbírá desky už přes 30 let. Do dalšího segmentu přišel v dalším obleku a na Ninju zaútočil mj. dubplate specials, které mu kdysi nazpíval sám Ninja Man. Rodigan předvedl parádní set, po kterém i Ninja musel uznat jeho kvality, i když opět po svém: „Přestat být deejay a stanu se selektorem, aby zabil Rodigana!“ Možná vám to zní drsně, ale jamajská sound systémová kultura je prostě taková a clash byl přes výhrůžky v přátelském duchu. Vzrušení v klubu Amazura poté vystoupalo do další úrovně, když se Beenie Man utkal s Tonym Matterhornem. Tento segment prý byl velmi napínavý, specielně když Matterhorn vytáhl na Bennieho několik dubplates od jeho vlastní ženy D´Angel, s kterou se s největší pravděpodobností po roce bude rozvádět (to je ale téma na samostatný článek). Každopádně i Beenie je profík a naživo super performer, takže i on dostal hlasitou odezvu publika. Prý to bylo nerozhodně, ale tady asi šlo hlavně o tu prvoligovou show než o vítěze a poražené. Amazura byla po strop plná a promotéři akce Irish & Chin si bez pochyb spokojeně mnuli ruce. Udělali si totiž super promo na World clash 2008, kde se prý budou dít ještě větší věci než letos. Jak už zároveň organizátoři předem avizovali, bude to desátý a poslední ročník. Zároveň ale je třeba zmínit kritické hlasy návštěvníků, především zpochybňují vítězství Mighty Crown nad Bass Odyssey. Segment dub-di-dub prý nebyl až tak úplně fér, proto níže najdete původní znění tohoto názoru. A mnohé prý taky nasralo, že za vstupné 60$ si představovali mnohem lepší organizaci a zábavnější program. Clash byl velmi krátký (v prvním kole 5 minut, v druhém 10 minut a pak už dub-di-dub) a mezi střídajícími se soundy bylo místo zábavy hrobové ticho…

* Lomesh

links:

www.irishandchin.com
rozhovor s Mighty Crown pro Germaica.net

Z REAKCÍ PUBLIKA:

Posted by: Saint on November 26, 2007 11:42 AM
I was at the clash and this was what transpired:
Bass Odyssey „killed“ all the other sounds in the second to last round, before the „Dub-Fe-Dub“ section.
A total of ten songs must be played in the „Dub-Fe-Dub“ section and only Bass Odyssey and Mighty Crown were left in the competition. So Bass Odyssey would play one song, then Mighty Crown would play a song.
In the „Dub-Fe-Dub“ section Bass Odyssey won the clash after the first six songs. After five songs the announcer said that Bass Odyssey was leading by 5 love and they had only five songs to go.
At song number six most of the persons around me said that they were going to give Mighty Crown a chance because the clash will be over too soon if Bass Odyssey won, so they gave number six to Mighty Crown even though Bass Odyssey also won number six. I can only guess that what happened after that was frustration as Bass Odyssey just didn’t play good songs anymore, they must have felt cheated. After song number ten they were tied at 5 all. Then they decided to only make them play one more song to decide a winner. They could have decided on two or five more songs but the patrons said that the clash was taking too long (ironic isn’t it). Suffice to say Mighty Crown won. Mighty Crown played some extremely old dub-plates (oh God), it must have been an old hits session.
My opinion is that Bass Odyssey won 6 and Mighty Crown won 5 in the „Dub-Fe-Dub“ session.
Tony Matterhorn completely destroyed Beenie Man. The Devil'(Vain) Angel did two dub plates to counteract Beenie Man and they were SSSOOOOO HOTTTTT. She counteracted Beenie Man’s song about „since she gave away the ting he gave away the buddy“. She had a line in her song that said „is not she alone cheated and had a man, Beenie Man also cheated and had a MAN and he is a transvestite“. That dub-plate was so funny LOL and LMAO!!!

Anywaaayyyyy!!!
Alliance PhE LyPhE!!!

Posted by: Bashment Gal on November 28, 2007 11:53 AM
Truth be told…Bass Odyssey win the clash hands downs…The only reason Mighty Crown did get a win in round 6 in the dub fi dub, was cause they beg fi di chance and di crowd say okay. In my opinion, and from my year to year experience in the Clash world, Mighty Crown tried to do a Black Kat move and win off of the old tunes…Big up Panther all di time. Anyway, Mighty Crown mash up di plan wid di change of outfit, it was not a mockery in anyway, please!! Its just Bad mind people take it in that form of way.
Being that the was suppose to be the Last Clash, yes it should have been better…and how come all the sounds from the previous year did not clash as was advertised…mmmm Chin don’t think people didn’t realize that. I must admit I walked out before it was over because when Beenie and Matterhorn started DJ’ing it was a turn off, I paid $60 for a clash and wanted to see a clash. and yes maggie beat up on Beenie and him deserve it bout him a call bounty gal clown…him a di biggest gal clown nung….Beenie did only have kartel Dubs…dat was hilarious…poor thing..Anyway, I don’t believe it is the last clash and I encourage all people to continue to support the clash industry because it is an important part of our musical culture. Big up to all the Sounds: Kilimanjaro, 4×4, Earth Ruler, Bass Oddyssey, Black Kat, Addies, LP, Mighty Crown,

Posted by: rasmalice on November 28, 2007 03:41 PM

THE WORST! ABSOLUTE WORST CLASH OR EVENT I’VE EVER BEEN TO. PERIOD! SAMMY T WARDROBE CHANGE WAS DISRESPECTFUL LIKE WEARING BLACKFACE… RODIGANS ELVIS OUTFIT TURNED HIM INTO A POPPYSHOW HE’S A RESPECTABLE SOUNDMAN BUT HE LOSE A STRIPE FOR THAT. NINJAMAN WAS SO HIGH! MATTERHORNS DUBS WERE NOT FUNNY THAT SHIT WAS DOWN RIGHT DISRESPECTFUL PERSONAL ATTACKS ON BEENIE. BASS ODDYSSEY GOT ROBBED. CHIN IS A FUCKRY. THE CELEBRITIES SHOULD HAVE GONE FIRST AND ONLY PLAYED TUNE FOR TUNE. THOSE CLASHES WERE DRAWN THE HELL OUT. DEAFENING SILENCE IN BETWEEN ROUNDS AS IT WAS SO APPALLING HOW WACK ALL THE SOUNDS PLAYED. THE SOUNDSYSTEM WAS ON THE SIDE OF THE STAGE ON A LITTLE PICNIC TABLE MAKING EVERYONES SOUND SEEM FEEBLE AND OFF TO THE SIDE. HOW MANY GERMANS DOES IT TAKE TO PLAY SENTINEL? SELECTORS NEED TO GO BACK BEHIND THE SOUND WHERE THEY BELONG AND STOP KINNING TEETH IN FRONT OF THE STAGE LIKE THEYRE PERFORMING A CONCERT. WE CAME TO HEAR DUBS AND SOME COMMENTARY. YOU ARE NOT AN ARTIST. GET BACK AND GO SELECT SOME TUNES. WORST EVER. WORST.

Back to top button