ČlánkyNovinkyProfily

Winston Spark aka King Stitt je vážně nemocný, ale žije!

Včera, 9.1.2012, po internetu kolovala zpráva, že zemřela legenda jamajského ska a reggae Winston Spark aka King Stitt. Jde ovšem o kachnu! Ve skutečnosti ležel do minulé soboty v nemocnici v kritickém stavu. Po návratu z Brazílie mu nebylo dobře a tak šel k doktorovi. Podle syna legendárního Sira ‚Coxsone‘ Dodda je ve vážném stavu, ale naživu ve veřejné nemocnici v Kingstonu již dva měsíce. Z nemocnice byl propuštěn tuto sobotu, ale doktoři stále neznají původ jeho obtíží. Dodd Jr. k tomu řekl: „Viděl jsem ho v sobotu a nevypadá dobře. Je zesláblý, stále není schopen jíst. Zhubl a moc nemluví.“

Přezdívku Stitt dostal jako malý chlapec kvůli svému koktavému projevu. Rozhodl se jí zužitkovat a pojmenoval se jako „Král kokta“, když byl korunován Králem deejays (rozuměj MCs)!  Za svůj život působil v několika soundsystémech, mimo jiné v legendárním Sir Coxsone’s Downbeat Sound System v letech 1956 a 1957, ve kterém začínal svou dráhu u mikrofonu. Tehdy si ho všiml Count Machuki, který obdivoval Stittův tanec a nabídl mu pomoc v učení se práce s mikrofonem.

King Stitt se narodil 17. září 1940 v Kingstonu na Jamajce. Od narození trpěl deformací obličeje, čehož ovšem využil k vlastní propagaci, když se nazval The Ugly One, jako narážka na kultovní western The Good, the Bad, and the Ugly. Jako deejay hlásil do mikrofonu celých 10 let, než se dostal k nahrávání s reggae kapelou. Jeho prvními nahrávkami produkovanými Clancy Ecclesem byly pecky jako  „Fire Corner“, „Lee Van Cleef“, „Herbman Shuffle“, „Vigorton 2“ a „Dance Beat“. Během totoho úspěšného období se rozhodl Sir Coxsone vydat vlastní sedmipalcové singly s vokálem King Sitta jako byl hit „Be a Man“.

Začátkem 90. let vyšlo celé album se jménem DANCEHALL ´63, které obsahuje Sittovy old-schoolové jamajské syntézy R&B a ska jako je pecka Owena Greye „On the Beach“ vydaná výše zmíněným Sirem Coxsonem. Album plné Sittových těžko sehnatelných 7´palcových singlů nazvané REGGAE FIRE BEAT bylo vydáno na jamajském labelu Gold CD. Dále ho můžeme slyšet například na Gainsbourgově „Dub Style“ remixovém albu AUX ARMES ET CAETERA vydaném pod názvem THE ORIGINAL UGLY MAN v roce 2003 – feat. The Revolutionaries tedy geniální rytmickou sekcí Sly & Robbie. Jeho poslední nahrávka – ska tune nazvaný „Zoot Suit Hipster“ byl nahrán v Kingstonu a hraje mu tam kultovní Horsemouth Wallace na bicí, Bruno Blum na kytaru a neméně slavný baskytarista Flabba Holt. Produkoval to Bruno Blum a vydal to v roce 2002 na jamajském labelu Human Race. Song najdete i na double CD kompilaci HUMAN RACE z roku 2011.

Co dodat na závěr? Snad jen „Brzy se uzdrav. Králi Kokto!“

Vojta

Back to top button