ČlánkyNovinkyRiddims

V březnu vyšlo pár pozoruhodných riddimů, co doporučujeme k poslechu

Jamajka neustále vypouští do světa na svou rozlohu až neuvěřitelné množství nové muziky a jelikož jsme včera na koncertu Protoje znovu viděli, že i v Česku je hodně lidí, co reggae zajímá, tady je pár tipů na pozoruhodné nahrávky, které vyšly v březnu 2017. Pokud vás toto téma zajímá (a to nám dáte vědět třeba komentářem pod článkem), tak to pro vás budeme rádi dělat i pravidelněji. Jamajka je hodně akční v mnoha ohledech, takže když vývoj nesledujete průběžně, snadno se v tom přestanete orientovat. A to by byla škoda, protože vedle klasiků žánru je i hodně mladých talentů, které bychom vám rádi doporučili k poslechu. Tolik k úvodu a teď už 4 březnové tipy, co rozhodně stojí za poslech…

REGGAE FEST RIDDIM

Začínáme onedrop reggae riddimem, který dal dohromady populární jamajský producent DJ Frass, a na který dal opět dohromady parádní společnost. Tarrus Riley nazpíval skvělý song Just the Way you Are věnovaný všem ženám, aby si uvědomily, že jsou krásné přirozeně právě takové jaké jsou. Hlavně pro ženy je i song Still A Wait, který nazpíval stále oblíbenější Chris Martin, který mimochodem v únoru vydal velké album Big Deal. Na song tak trochu přirozeně kontruje jeho bývalá manželka Ce´Cile se songem Somebody Man, v kterém zpívá o tom, jak jí její máma říkala, ať není na nikom závislá a dělá si věci po svém. Na riddimu najdete také skvělý song Thank You Father, který nazpíval I-Octane, a nebo náš oblíbený singjay Jessie Royal s peckou Hold the Faith. Nepropásněte ani kombo J Boog & Iba Mahr a jejich pracovitý duet Work Hard nebo Ginjah se songem Blush. Za pozornost pak stojí i návrat velkého hitmakera první dekády 21. století Richie Spice, který tady nazpíval song I Don´t Got It, a nebo Jemere Morgan s peckou Teacher. Zkrátka a dobře s tímto riddimem nemůžete šlápnou vedle.

NANA GEL RIDDIM

Ještě jeden one drop riddim, který by byla škoda propásnout, specielně pokud máte rádi jména jako jsou Capleton, Lutan Fyah nebo Fantan Mojah! Právě tato trojice kraluje riddimu Nana Gel, který produkovali Mango Tree Entertainment, a dá se to skvěle míchat dohromady po zvukové i textové stránce. Vedle těchto tří nejznámnějších jmen najdete ve výberu i song Jah Jah, který nazpíval Deva Bratt, a nebo nové jméno Spring Water a jeho song Modern Day Slavery.

CONNECTION RIDDIM

Nelze přehlédnout ani dancehallovou produkci, kde riddimů vychází snad ještě více. Rádi bychom vám v rámci březnových tipů doporučili produkci jamajského labelu Markus Records, který vlastní a šéfuje Markus Myrie (syn Buju Bantona). Jeho první vlastní hit se jmenoval Badmind Dem a Pree a nazpívali jej Bounty Killer & I-Octane, za který získal nejen nominaci na titul Producent roku ale i vyhrál se slušným náskokem v rámci veřejného hlasování Star People’s Choice Awards. Teď v březnu 2017 navíc šlápl na plyn a vypustil hned dva riddimy najednou, které stojí za poslech. Connection riddim hostuje jména, jako jsou Popcaan, Vershon, Jahmiel, Vanessa Bling nebo Versatile a přesně se trefil svým výběrem do aktuálních trendů. Popcaan sice loni vycouval z clashe s Mavadem, který je přeci jen už dávno ve vyšší lize, nicméně mu to udělalo další promo, díky kterému se i on sám posouvá výše a je o něm slyšet ze všech stran. Drake si jej pozval na svou megashow ve Spojených státech atd. Popcaanův ego song Unruly King na tomto riddimu tento trend upevňování své pozice jen potvrzuje. I když se to někomu nemusí líbit, Poppy jde nahoru! Tento riddim je ale pozoruhodný ještě z jednoho důvodu. Velký objev ostrova Vershon na něm nahrál pecku Too Young, kterou zamířil proti Jahmielovi, který má hned na stejném riddimu reakci Too Dumb. Není zcela jisté, nakolik vzájemné dissy berou oba vážně, ale je faktem, že mají oba podobný záběr, styl i fanouškovskou základnu. A tak zákony jamajské džungle velí – kdo z koho – a letošní jaro je ve znamení clashe Vershon VS Jahmiel, který samozřejmě pokračuje i na dalších riddimech.

HUMBUG RIDDIM

A ještě jeden březnový riddim nelze opemenout, alespoň tedy pokuď vás zajímají současné jamajské trendy. Nový riddim od ZJ Chrome je horkým zbožím v dancehallech všude po světě. Je tu Vybz Kartel se songem So What a vedle něj jeho rival Mavado se songem Careless Gal, takže tentokráte žádné přestřelky, ale gallis pecky k tanci. Tématicky k nim do třetice ladí Charly Black se songem My Girl Now. Nerad bych ale opomenul ani deejayku, která si říká Tifa, a tady natočila reality pecku Hype Don’t Pay My Bills, ani duet Chris Martin & Lia Caribe jménem Show Them You No Lazy. Pro někoho z českých čtenářů to asi bude zvukově moc disko, ale zkuste zajít na dancehall v Karibiku nebo Japonsku, ve Skandinávii, Německu, Rakousku, Holandsku atd. Tenhle riddim tam boří parkety! Jamajští producenti zcela přirozeně sledují globální trendy a tvoří o sto šest, protože všichni se chtějí dostat na výsluní a makají na tom ve dne v noci. Tímto dnešním výběrem vám chceme jen názorně ukázat, že je nejvyšší čas hodit žánrové předsudky za hlavu, a rozšiřovat obzory…

* Admiral

 

Back to top button