Novinky

Usain Bolt je po narozeninové party pozitivní na Covid-19

Jamajka je kvůli Covid-19 stále v módu nočního zákazu vycházení. Například v Kingstonu platí aktuálně od 17h do 5h ráno. V Montego Bay je situace nepatrně příznivější, zákaz platí až od 19h večer. Každopádně to je velká změna pro trdiční jamajský lifestyle. Survival mode a k tomu v pátek ráno malé zemětřesení. Menší party tak teď probíhají jen přes den, ale nějaké výjimky se sem tam najdou. Minulý týden to byly dvě hvězdné narozeninové oslavy s rikantní dohrou hned  dva dny po sobě – Usain Bolt a Beenie Man.

Mr. Bolt slavil v Kingstonu 21. srpna 2020  své 34. narozeniny ve velkém stylu. Akci uspořádala jeho přítelkyně Kasi Bennett jako překvapení a byla to prý „nejlepší party všech dob“. Bylo tam mnoho celebrit ze světa sportu i dancehallu, jenže se jí také zúčastnilo pár lidí, kteří porušili aktuální bezpečnostní pravidla na ostrově – přiletěli na Jamajku těsně předtím a nedali si povinnou domácí karanténu. A tak je teď vyšetřuje policie, protože někdo z hostů byl pozitivní. „V sobotu jsem si udělal testy, protože jsem měl pracovně opustit ostrov. Snažím se být zodpovědný, takže do oznámení výsledků zůstanu doma v bezpečí,“ nechal se pak slyšet Bolt, který je čerstvým otcem. „Nemám žádné symptomy, ale dám si karanténu a počkám na potvrzení výsledků a podle toho se zařídím. Mezitím zavolám kamarádům, co se mnou byli v kontaktu, aby taky zůstali v bezpečí a byli v klidu. Jen dávám lidem vědět, dávejte na sebe bacha,“ vysvětloval pár dnů zpátky nejrychlejší muž planety. O den později se ale dozvěděl, že je opravdu nakažen. Jamajský ministr zdravotnictví Tufton oznámil na tiskovce, že Bolt je mezi 83 novými případy nákazy Covid-19 toho dne. Mezi novými přírůstky je 33 mužů a 50 žen ve věku od čtyř měsíců do 92. let,“ oznámil ministr a dodal, že aktuálně je celkem 29,724 lidí v domácí karanténě, 45 lidí v nemocniční izolaci a 605 v domácí izolaci (čísla z 25.8.2020). K nákaze Bolta zřejmě došlo právě na narozeninové party a minimálně dva hosté šli druhý den na oslavu narozenin Beenie Mana. Třeba jeho dcera Desha nebo Ding Dong (oba jsou z crew Ravers Clavers).

O den později proběhla taktéž v Kingstonu další velká narozeninová oslava. Beenie Man slavil a tak  se akce zúčastnila mnohá velká jména, namátkou Bounty Killer, Christopher Martin, Popcaan, Konshens, KipRich, Kemar Highcon, Ravers Clavers, Ding Dong, Mr. Lexx a mnoho dalších. Rum a víno teklo proudem, spliffy kam se podíváš a k tomu 90´s dancehall vibes. Pro mnohé včetně oslavence naprostá idyla, ale na sdílených fotkách a videích je zároveň vidět, že roušky nebo sociální distanc nikdo neřešil. A tak se hned objevilo v médiích podezření, že nákaza se šíří i tady. Popcaan a Konshens se rovnou druhý den nechali otestovat a jsou negativní. Domácí karanténu obratem nasadil třeba Christopher Martin nebo Beenieho přítelkyně a nastávající manželka Krystal Tomlison, která se díky tomu nezúčastnila úterní televizní debaty o sociálních tématech. Kandiduje totiž v jamajských volbách za PNP v oblasti West Rural St. Andrew. A to je další horký téma Jamajky těchto dnů.


Volby proběhnou na ostrově už 3. září 2020, takže i přes pandemickou situaci vrcholí kampaň všech zúčastněných. Obecně je slyšet, že mnozí jsou spokojeni s tím, jak současná vláda premiéra Andrew Holnesse (JLP) krizi řeší. Dva roky zpátky se navíc podařilo dosáhnout nejmenší nezaměstnanosti za dvacet let. Díky Covid-19 ale letos hodně lidí přišlo o práci a nikdo neví, kolik lidí v této riskantní situaci půjde k volbám. Bude to každopádně pozoruhodný souboj dlouholetých politických rivalů Jamaica Labour Party VS. People´s National Party (ve hře je zároveň nová strana Jamaica Progressive Party). Jak je na ostrově zvykem, někteří kandidáti dostávají jako podporu pro své zvolení dubplates. Například Beenieho pravděpodobně už konečně bývalá žena D´Angel nahrála dubplate pro Juliet Cuthbert-Flynn, přímou konkurentku Krystal Tomlison (což trochu zavání osobní záští). Wayne Wonder zase nazpíval dubplate pro Jodian Myrie, dceru svého dlouholetého parťáka Buju Bantona, která kandiduje za JLP v oblasti St. Andrew East Central. Už za pár dnů budeme vědět více, tak vás určitě budeme informovat.

* Lukáš Kolíbal

Back to top button