Rozhovory

Legendární vokální trio Tetrack se vrací!

Příjemná zpráva z hudebního undergroundu. Po čtvrtstoletí mlčení se do businessu vrací mé oblíbené vokální trio Tetrack! Tato nepříliš známá skupina se stylem na pomezí The Abyssinians a Mighty Diamonds si vydobyla své ostruhy v 70. a 80. letech spoluprací s Augustem Pablem, která vyvrcholila skoro dokonalým albem LET’S GET STARTED.  Později Tetrack nahrával i pro Gussieho Clarka a jeho label Music Works, ale v půlce 80. let se kapela nadlouho odmlčela. Všichni členové se přestěhovali do USA a v hudebním businessu zůstal pouze její motor Carlton Hines. Namísto úlohy zpěváka se však věnoval spíše textařské profesi (jeden příklad za všechny – „Rumours“ od Gregory Isaacse). A právě s ním jsme se bavili o minulosti i budoucnosti Tetracku i o spoustě jiných věcí. Nechci se chlubit, ale je to jeden z nejzajímavějších rozhovorů, co tu kdy vyšly;-)

Jaké jste měl hudební základy? Měl jste nějaké zkušenosti v hudebním businessu, než jste se stal součástí Tetrack?

Měl jsem jen velmi málo formálního hudebního vzdělání. Měl jsem pár hodin na střední škole. Většina z nás tam chodila jenom proto, že jsme museli. Nicméně pořád jsem se pohyboval kolem muziky anebo muzika byla kolem mě. Poprvé mě do hudby jako do tvořivého procesu uvedl můj otec. Psával totiž písničky a pak je zpíval po celém domě. Jednu z jím napsaných písniček pak nahráli v Americe, v Nashvillu.  Mohlo mi být tehdy tak 5 či 6 let.

Jak jste poznal své kolegy (z Tetracku) Paula Mangaroo a Dave Harveyho?

Všichni jsme vyrůstali ve stejném sousedství.

Producentem hudby Tetracku byl Augustus Pablo. Jak by jste popsal jeho přínos? Dával vám Riddimy, anebo byl jenom aranžér?

Předně, Augustus Pablo je můj hudební mentor. On byl první osobou, která mi řekla, že jsem talentovaný autor. Pablo mi dal mou první kytaru a řekl mi, že mi pomůže při psaní songů. Byla to jediná kytara, kterou jsem vlastnil až do Vánoc 2009, kdy mi děti koupili jinou. Pablo miloval původní tvorbu, následkem čehož drtivá většina songů Tetracku, které produkoval, jsou originály. Instinktivně věděl, jak dostat z mých songů to nejlepší. Byl to bezesporu výborný producent a muzikant.

Co si myslíte o Lee ‘Scratch‘ Perrym? Jak se vám s ním spolupracovalo?

Spolupráce s Lee Perrym byla něco neuvěřitelnýho. Měli jsme ho v úctě kvůli jeho pověsti a byli jsme takřka ochromení už z toho důvodu, že jsme  byli ve studiu a nahrávali desku. Pamatuji se, jak jsem se ho ptal na něco ohledně songu  ‘LET’S GET TOGETHER‘, který jsme právě nahrávali. Řekl: ‘don’t worry bout dat youteman….we will take care of dat inna di mix‘ (Nedělej si z toho hlavu, mladej… O to se postarám při mixu)

V sedmdesátých a osmdesátých letech (v době okolo vydání LP ‘LET’S GET STARTED‘) získalo mnoho jamajských skupin kontrakt od Island Rcs a Virgin Rcs. Dostali jste tehdy nějakou nabídku od velkého labelu?

Tetrack v té době neobdržel žádnou nabídku. Nejsem si jistý, jak by jsme reagovali, kdyby nám někdo nabídnul smlouvu. Chápej, v Tetracku jsme nehledali kariéru v hudbě. Všichni jsme měli dobrá zaměstnání a byl to pro nás prostě koníček.

Také jste nahrávali pro Gussieho Clarkea a jeho label Music Works. O Clarkovi se říká, že je jiný, než ostatní jamajští producenti. Soudě podle vaší zkušenosti, je to tak? A jak?

Gussie Clarke a label Music Works se rozhodně liší od většiny jamajských producentů. Gussie je především obchodník, který shodou okolností miluje hudbu  a  má pro ni to správné ucho. Ke svému labelu přistupuje a vede ho jako  business. Vždy by použil ty nejlepší muzikanty, studio a inženýry, kteří byli k dispozici. Měl také vizi a vnímal spojení mezi ´dobrými songy a dobrými umělci´. V důsledku toho jsme měli s Gussiem velmi úspěšný vztah. Psal jsem songy, dával společně s muzikanty dohromady riddimy a dělal demo vokály. Také jsem byl výrazně zapojen do nahrávání zpěvů, aranžování harmonií a společně s Tetrackem do zpívání doprovodů. Ve skutečnosti to byl úspěch, který jsme já a Gussie měli, jenž mu vydláždil pozici k tomu, aby se dnes stal jedním z, ne-li tím největším a nejrespektovanějším hudebním vydavatelem na Jamajce. Když se podíváš na jeho největší alba a songy, které Gussie produkoval ve svém vrcholném období, najdeš moje jméno CARLTON HINES úplně všude.

Pokoušel jste se o sólovou dráhu, když se Tetrack rozpadl?

Nikdy jsem se nepokoušel o sólovou kariéru a ani mě nikdy nezajímalo ji mít. Udělal jsem jednu sólovou nahrávku ´She Loves Me´. Pablo měl riddim, já jsem napsal písničku a on mě požádal, abych ji nazpíval. V tu dobu se Tetrack jako skupina rozpadl.

Hodně jste spolupracoval s Gregory Isaacsem, psal pro něj písničky a produkoval jeho alba. Je to váš oblíbený zpěvák?

Gregory Isaacs je bezesporu jeden z mých nejoblíbenějších umělců. Má unikátní styl a typický  sound. Udělali jsme spolu tolik práce, protože byl v té době nejdostupnější.

Jak těžké je provozovat na Jamajce svůj vlastní label? Jaká je umělecká politika Artistic Production?

Nejtěžší na provozování vlastního labelu ARTISTIC PRODUCTION jsou náklady. Nicméně myslím, že to platí obecně. Naše politika (moje a mého bratra Jimiho Hinese) je hlavně pokračovat v práci zejména s novými umělci a pomáhat jim v rozvoji. Business může přežít jedině, když budou přicházet noví umělci. Chceme pokračovat v příspěvku k růstu a rozvoji reggae nejen lokálně, ale i mezinárodně. Věříme, že jsme k tomu nad jiné vybaveni. Rozumíme businessu, máme pěkné malé studio přímo v srdci DREWSLANDU a vždycky máme po ruce dost výborných songů.

Kde se vzala myšlenka na návrat Tetracku? Jak se na to tvářili ostatní členové?

Myšlenka na znovusjednocení Tetracku vysela ve vzduchu nějakou dobu. Hlavní lidé za tou myšlenkou byli můj bratr Jimi Hines a moje sestra Bunny Brissett, která zpívá s Israel Vibration. Jak Paul tak i Dave byli mimo hudební business po mnoho let. Paul rozhodně neměl zájem. Dave zpočátku zájem projevoval, ale pak se rozhodl, že se nezapojí. Byl jsem jediný člen skupiny, který byl zapojený v hudebním businessu po celou dobu. Skupina dnes sestává z Carltona Hinese a Norrise Reida. Co se má stát, to se stane. Jen shodou okolností se Norris nestal členem Tetracku ještě předtím, než se stal členem Viceroys.

 

Byla to velká radost být zpátky ve studiu a nahrávat. Fakt, že idren Norris je součástí Tetracku a že jsme byli ve studiu po více než 25 letech byl prostě speciální.

UNFINISHED BUSINESS je pro mě unikátní album v tom, že se snaží shrnout a přemostit mezeru v čase, kdy Tetrack přestal nahrávat. To se odráží v písničkách, které jsou na albu. Opravdu jsme se pokusili dokončit UNFINISHED BUSINESS Tetracku. Navíc,myslím že album ukazuje světu, že i po tak dlouhé době jsou songy, sound a vibes Tetracku tak sladké, jako byly vždycky.

Jaké jsou vaše plány do budoucna – nahrávání, turné atd?

Album vyjde tohle jaro u BOXGITZ RECORDS (distributora pro ARTISTIC PRODUCTION). Kontroluj      www.myspace.com/tetrack pro novinky a detaily. Tetrack se těší, že udělá víc nahrávek. Hlavní prioritou je vyrazit na turné. Zejména bychom rádi vyrazili do Evropy, kde to vypadá, že hlad po klasických roots umělcích je poměrně silný.

Chceme, aby promotéři a agentury věděli, že TETRACK JE PŘIPRAVENÝ, DOSAŽITELNÝ, DOSTUPNÝ A ČERSTVÝÝÝ!

* Ferro

Back to top button