Tenor Saw by v Únoru oslavil 44. narozeniny..
K poněkud smutným výročím posledních několika dní také patří připomenutí nedožitých 44. narozenin zpěváka, který přes svůj časný tragický skon zanechal v reggae nesmazatelnou stopu. Jeho jméno bylo Tenor Saw. Pojďme si ho připomenout a zavzpomínat na něj. Tenor, vlastním jménem Clive Bright se narodil v Kingstonu 11. února 1966, kdy (koncem 60. let) prožívala Jamajka vcelku spokojené období. Lidé si užívali nově nabyté nezávislosti a země ještě nebyla devastována soupeřením dvou politických stran. Bohužel, v době kdy se Clive stal teenagerem, situace už byla jiná.
Mezi lety 1976 – 1982, se Jamajkou přehnala vlna násilí, při které umírali lidé rukou gangů spojených s tou či onou partají (Jamaican Labour Party nebo People‘s National Party). Ve volebním roce 1980 zahynulou takto v Kingstonu přes 900 lidí.V polovině 80. let se však již politický podtext z gangových válek vymizel a šéfy nepřátelských území v kingstonském ghettu se stali takvaní „Donové“. Těm prodej marihuany a kokainu naplnil kapsy penězi, zatímco jejich nohsledům zásobníky zbraní.
V tomto společenském klimatu se staly clashe soupeřících soundsystémů únikem mnoha lidí z krušné reality všedního dne. V té době bylo Cliveovi 18 a se svým parťákem, který si říkal Nitty Gritty a patřil tehdy také mezi začínající zpěváky, tyto souboje DJských crews společně navštěvovali. Společně se seznámili se zpěvákem Sugar Minottem, který už tehdy platil za legendu. Sugar Minott, na kterého udělala jejich vytrvalost a zápal dojem a přizval je do svého soundsystému Youthman Productions. S ním začal Clive zpívat a stal se z něj Tenor Saw.
V roce 1985 Tenora představil Nitty Gritty majiteli labelu Powerhouse Georgi Phangovi. A na tomto labelu vychází, na riddimu „Queen Majesty“ první single s názvem „Roll Call“. Byť to byla Tenorova první oficiální nahrávka, můžete slyšet tu jistotu v jeho hlasovém projevu a originální styl zpěvu.
Roku 1985 potvrdil Tenor Saw svou silnou pozici ve svět reggae při velkém clashi čtyř soundsystémů. Tehdy proti sobě soupeřili opravdu jen ti největší. Kromě Sugar Minottova soundu to byla crew Prince Jammyho, Black Scorpio Soundsystem a Arrows Crew. Právě Tenor Saw si přízeň davu získal dnes již legendární peckou „Ring the Alarm“ na „Stalag 17“ riddimu. Refrén „Ring the Alarm, another sound is dying…“ se stal nesmrtelným.
Díky vítězství v clashi se dostal do Jammyho studia, kde nazpíval na nový „Sleng Teng“ riddim skladbu „Pumpkin Belly“. Ta se stala, spolu se skladbami „Under Mi Sleng Teng“ od Waynea Smithe a „Buddy Bye“ od Johnnyho Osbournea prvními digitálními dancehallovými hity.
Třetí obrovský hit vyšel ještě téhož roku (1985) a nesl název „Golden Hen“. Stejně jako všechny Tenorovy hity se dočkala bezpočtu remixů. Následujícího roku vyšlo první a bohužel i poslední Tenorovo album „Fever“. Kromě titulního songu obsahoval také například věc „Lots Of Signs“ nebo „Run Come Call Me“, kde je znát vliv Tenorova učitele, zpěváka sladkých lovers rock tunes, Sugar Minotta.
Úspěch zavedl mladého zpěváka až do Spojených států, kde bohužel jeho životní pouť končí. V srpnu roku 1988 je nalezen mrtvý na kraji silnice v Houstonu ve státě Texas. Je smutné, že se doposud nepodařilo odhalit příčinu jeho úmrtí a tak o jeho skonu panují různé doměnky. Nejpravděpodobnější variantou se zdá, že jej srazilo auto a odjelo. Takto ztratila jamajská hudba velkého umělce, v jeho pouhých 22 letech. Připomeňme si jeho dílo a zavpomínejme! Clive Bright by se nyní dožil 44 let.