ČlánkyRozhovory

Švihadlo slaví 30 let, tady je rozhovor s Petrem Šturmou!

Švihadlo určitě není třeba českému publiku představovat, přeci jen tato kapela existuje už pořádně dlouho a patří k zásadním pionýrům, kteří objevili reggae pro české uši. Zakladatelem kapely, frontmanem a v neposlední řadě výborným textařem je už tři dekády Petr Šturma. Neododali jsme pro to u této slavností příležitosti jej vyzpovídat několika otázkama na historii, přítomnost i budoucnost kapely. Kapela chystá na úterý 29. října velkou oslavu v pražském Lucerna Music baru, vydává desku BEST OF a připravuje klubové turné.

30. výročí jsou slušný kulatiny, vezmi nás na úvod na chvilku do ´82, jaký to tu bylo začínat s reggae?

No fajn. Nejdřív mi všichni muzikanti tvrdili že reggae je jako valčík na 3. Ale byli tu už i před námi – Babalet, YoYo band, Jana Kratochvílová, takže ve chvíli kdy jsme vylezli ze zkušebny a z Mladé Boleslavi tak už se o reggae něco vědělo.

Co úřady, jak vás vnímaly a bránily vám tehdy v koncertování?

Tak to byl takový ten standart – musel jsi mít zřizovatele, přehrávky, kapelnický zkoušky…. My jsme v těch 80-tých nebyli zrovna moc známá kapela, takže nás ani úřady nějak něřešily.

Kde bereš inspiraci pro své texty?

Všude okolo sebe, já vlastně zpívám jen o sobě neumím psát takové ty příběhy o jiných lidech jako mají třeba zvířata nebo 3 sestry.

Které zahraniční kapely vás v počátcích nejvíce ovlivnily?

No ty nejlepší – Marley, Black Uhuru (mě hooodně), Linton Kwesi Johnson, ale třeba i UB40 a Police.

A co oblíbené inspirace v průběhu dalších dvou dekád?

Já jsem velký žrout hudby, takže tak nějak vstřebávám všechno co přichází mimo metalu a britských kytarovek. Měli jsme i samplerové období, ale teď si mašinky nechávám do Dub-o-netu, pro Švihadlo razím myšlenku, že nejlepší je písnička, která jde zahrát i jen se španělkou.

Jak to vůbec máte s další muzikou, co si rádi pouštíte doma? Byl jsem teď hodně překvapenej, když David Hinds sypal z rukávu data narození Bacha, Beethovena, Mozarta atd. Jak jste na tom s klasikou vy?

Viz minulá odpověď, poslouchám toho hrozně moc, i jazz, něco z folku i klasiky, někteří z kapely jsou na tom podobně chodil jsem do LŠU, takže základy klasiky mám zmáklý, ale data narození bych nesypal, ty už jsem z hlavy dávno vysypal.

Jak vnímáš současnou situaci české reggae scény?

Myslím, že už byla lepší, trošku (dost) to usnulo, prakticky všechny festivaly skončily, ale pár lidí se snaží, je tu i mladá krev, tak uvidíme.

Chystáte prý teď k vydání desku Best of, podle čeho jste vybírali jednotlivé songy?

Podle toho jak je máme rádi, hlasovali jsme celá kapela a já jsem to pak trochu nedemokraticky upravil.

Chystáte i písničky na nový album?

Ano, máme roztočené EP, mělo být už teď, ale trošku se to zdrželo, ale do konce roku bude a příští rok bychom rádi celou desku, novinky i zahrajeme v úterý živě.

Kdo vystoupí na narozeninovém koncertu? Bude oslava spojená i s dalšími koncerty?

Na koncertě vystoupíme ve standartní sestavě s rozšířením o dechy. Program bude rozšířen o pár starých pecek a o premiérové novinky. Podobně bude vypadat program na celém podzimním best of 30 tour (jen dechy budou asi pouze v praze).

Petře díky za tvůj čas, těšíme se v úterý!

* Lukáš Kolíbal

Back to top button