Alba & SinglyČlánky

Runkus vypustil skvělý a intenzivní debut jménem In:Side

První zásadní album Jamajky roku 2021 je tady!

Rok 2021 je tu teprve pár týdnů a z Jamajky k nám už přiletělo zcela zásadní album, co mně naprosto nadchlo! Mladý rasta jménem Runkus už o sobě dal vědět v uplynulých letech vícekrát, ale teď konečně vyšel jeho velký debut In:Side, kde už nikdo nepřeslechne jeho mega velký talent pro lyrics, flow, koncept, vlastní produkci nebo atmosféru. Už loni v dancehallové conscious anthem $$$ (v které nezpívá klasický hustle, že musí zarobit cash, ale o tom, že by vzhledem k situaci měly nemocnice v Portmore ošetřovat zadarmo) bylo jasné, že tady se rodí nová hvězda a toto album to jen potvrzuje. Vzniklo prý celé v karanténním čase, kdy se Runkus hecnul, že každý den udělá jeden nový song a z nich pak vybral tuto deseti-trackovou lahůdku. „Tento projekt vznikl přirozeně z tohoto období. Být zavřený ve svém domovském městě Portmore z nařízení vlády… Začal jsem se naplno věnovat té jediné věci, kterou jsem znal – v hudbě. V čase výzev to byla má spása,“ vysvětluje Runkus. Vedle toho, že si hodně muziky zprodukoval sám, na albu se podíleli i zavedené postavy současné scény, jako jsou Walshy Fire, Iotosh, Universvl a Jevaughn Alpha Jones (oba jsou z Chronixxovy party ZincFence), Yo Christon ad. Tušíte dobře, pro mnohé kromě Walshyho možná zatím neznámá jména, ale dá se říct, že je to první liga mladé progresivní jamajské generace, která stojí za mnoha vašimi oblíbenými hity dalších interpretů.

Album In:Side je částečně dancehallové, ale má strictly conscious  message. Je tu i pár zajímavých hostů na mikrofonu, jako jsou Tarrus Riley v songu Make It Breathe, Naomi Cowan v písničce Everybody Going Live a hlavně v hitu 5Gz celá parta kámošů – Jesse Royal, Kabaka Pyramid, Royal Blu a Munga Honorable! To že to je s Runkusem parta pěti breddas a zároveň to jméno songu je odkazem na teorii o škodlivosti globálního zavádění extra silného internetového signálu (ve stínu, kdy všichni řeší C19), to je jedna z mnoha perliček celé desky intenzivně popisující tento čas. Na albu najdete hodně vhledů do této speciální situace, kterou si teď jako lidstvo procházíme, a autor tu skvěle ukazuje, že zvuk nové jamajské generace má velmi hybridní schopnosti. Není tu zdaleka jen reggae nebo dancehall, ale zcela přirozeně pojímá i trap, hip hop, elektronické i mainstreamové vlivy současné globální muziky. Není asi náhodou, že Runkusův debut vychází nejen na jeho vlastním labelu, ale také ve spolupráci s vydavatelstvím Delicious Vinyl Island z Los Angeles. Tohle je totiž opravdu album, které autora dostane do světa a hodně lidem ukáže, že jamajský sound je mnohem inovativnější, než by si možná kdo myslel.

Runkus je asi pro mnohé naše čtenáře zcela nové jméno, ale na Jamajce je o něm slyšet už od roku 2014, kdy se představil v Reshma B Chains pop-up shop na Manor Park Plaza v Kingstonu. A už tehdy nakládal pomalý i sakra rychlý lyrics v nevídané kadenci. Stojí za zmínku, že jeho táta je deejay veterán, co si říká Determine, a tak má Runkusino kvalitní hudební zázemí doslova od plenek. Bez talentu a hlavně velké pracovitosti a odhodlání by mu to ale nebylo nic platné. Jamajka je plná dobrých hlasů a producentů a musíte být v něčem jiní a výjimeční. A to tu autor dokazuje všema deseti. Za své vzory vedle svého otce jmenuje pestrou paletu jmen, jako jsou Missy Elliott, Timbaland nebo Vybz Kartel, který mimochodem pochází ze stejného (násilím nechvalně známého) města Portmore.

O to ví mně zaujalo, že jeho soundtrack k roku 2020 je takhle duchovní a sympaticky koncepční. Už jen obal dává jasně najevo, jak se lidstvo vzhledem k lockdownu snadno nechává pohltit virtuální realitou mobilních telefonů. A k tomu těch deset songů, co si určitě pusťte. Fakt to stojí za to! „Inspirace přišla skrze to, že svět kolektivně prochází stejnou věcí ve stejném čase,“ vysvětluje autor. „Takže tímto apeluji na každého, zatímco jsme zavření uvnitř, abychom také pečovali o svůj vnitřní prostor (In:Side) – o nás samotné. Je to speciální čas, obnova Země, ducha a to vše se děje teď a tento projekt je tím inspirován. Doufám, že to inspiruje i mé Gs, aby se o sebe pečovali zevnitř. Nesnažit se dobít svět a u toho ztratil svou duši.“

* Lomesh

Back to top button