ČlánkyNovinkyRozhovory

Rozhovor se Suns of Dub z Trinidadu, kteří v sobotu podpoří pražskou legalizaci

Už tuto sobotu přijedou do Prahy na 24 hodin pánové Ras Jammy a Jah Bami, kteří se svým projektem Suns of Dub vystoupí v hodinovém setu od 17:10 v rámci Million Marihuana March na ostrově Štvanice. Oba jsou na turné po Evropě a tak se už před časem ozvali, že by se moc rádi vrátili i do Česka. A tak díky pozitivní shodě okolností vznikl sobotní showcase a včera i tento rozhovor, kde na mé otázky odpovídal Ras Jammy…    

Dodnes si pamatuji prosinec 2015, kdy jste navštívili Prahu společně s Addisem Pablem. Byla tehdy sice mrazivá noc, ale přesto super vibes. Co jsou vaše vzpomínky na město a místní atmosféru?

Pořád o Praze mluvím, je nádherná, lidi jsou milý, místní meditační medikace je naprosto úžasná! Pamatuji si procházku po městě, Karlův most, Orloj…  Ale má nejšťastnější vzpomínka byla interakce s publikem, kdy mi snad každý druhý dával bylinkový dárek. 

[ngg_images source=“galleries“ container_ids=“196″ display_type=“photocrati-nextgen_basic_slideshow“ gallery_width=“856″ gallery_height=“480″ cycle_effect=“fade“ cycle_interval=“5″ show_thumbnail_link=“1″ thumbnail_link_text=“[Show picture list]“ order_by=“sortorder“ order_direction=“ASC“ returns=“included“ maximum_entity_count=“500″]

Tehdy jste cestovali s deskou Far East Dub, co se pak dělo kolem vašeho projektu?

Od Far East Dub LP jsme pracovali na restrukturalizaci značky a fokusu na naše vystoupení a zvuk. V roce 2016 jsme se zúčastnili obrovského festivalu Reggae Geel v Belgii, kde byl s námi na mikrofonu legendární Prince Alla. Toho roku jsme se také stali partnery Reggae Powerhouse a vydavatelství VP/Greensleeves Records pro jejich pokračování Riddimentary, což je něco jako kompilace Best of VP, která obsahuje i dlouhohrající mix projektu. Tuto sérii odstartoval v roce 2011 Diplo z Major Lazer. Naše parta nikdy nespí před ani za scénou, takže jsme vedle toho vydávali tuny další muziky, podepsali spolupráci s pár novými zpěváky a bavili se experimentováním s naším zvukem. V roce 2018 jsme si dali koncertní volno, abychom přestrukturalizovali naše záležitosti. Poslední velká show předtím byla v roce 2017 na BoomTown festivalu v Británii. Teď jsme ale zpátky na Cestě s maximální pozorností na nové album a nový zvuk. 

Addis Pablo je stále součástí týmu?

Bohužel ne, Addis se zkoušel nějaký čas soustředit na svou kariéru, a tak jsme mu dali prostor a respekt, aby se tomu mohl věnovat naplno. Nehráli jsme s Addisem od roku 2016. Ano, byl to konec jedné etapy, ale ne konec Suns of Dub, kteří existují už skoro 10 let. Věřím, že budeme růst i nadále.  

Potkal jsem také zajímavý mixtape ve spolupráci s Walshy Fire, jak se tohle povedlo?

Když jsem byl v Kingstonu někdy v letech 2012-2013, Walshy navštívil Kingston Dub Club. Napsal jsem mu pár týdnů předtím přes sociální média a využil jsem příležitosti, jak jej zkontaktovat. On projevil velký zájem a o pár dnů později jsme se potkali v Havendale v domě Cali P… A tak se narodil legendární Major Lazer x Suns of Dub mixtape, po kterém následoval Major Lazer meets Suns of Dub mixtape v roce 2015.

Oba s Bamim máte kořeny na Trinidadu, což je ostrov známý hlavně díky soca a karnevalům. Váš zvuk mi ale mnohem víc zní, jako byste byli z Virgin Islands. Kde sbíráte inspiraci a kde se cítíte doma se svou muzikou?

Svět je hudební tavící kotel, takže cítím domov tam, kde hudbu tvořím. Myslím si, že Jamajka a Británie jsou na vrcholu seznamu tématických míst. Největší vliv na nás určitě má Jamajka, ale tím že jsem z Tridnidadu, věřím že nám to dává výhodu v tom, čemu jsem vystavován teď i v minulosti. Na Trinidadu milujeme jamajskou muziku, takže si pamatuji že doma a v komunitě vždy hráli Buju Banton, Beres Hammond, Glen Washington, Bob Marley and další. Na Trinidadu doslova vzíváme osmedátkovou dancehallovou i dubovou muziku. Myslím si, že pro Suns vlastně neexistuje žádný limit. Aktuálně jsme do setů přidali steel pan, na který hraje Jah Bami. Jednoduše dáváme dohromady naše různé vlivy a stavíme mosty mezi zvukem Trinidadu a Jamajky. S odkazem vztahu ke zvuku Virgin Islands, myslím si, že to je často více o naší osobní náladě, která rezonuje v muzice a našich vystoupeních. Od roku 2015 jsme intenzivně rostli a náš katalog se prohloubil skoro do všech hudebních žánrů, co mají něco společného s dubem. Máme ale také hiphopový featuring s RZA nebo nový elektronický zvuk od našeho nejnovějšího člena CP.U.      

Tuto sobotu vystoupíte na open air scéně pražského Million Marihuana March. Tuším, že jste také podporovateli bylinkové legalizace, řekli byste k tomu rádi něco? Jaká je situace u vás doma na ostrovech? 

Jsme moc vděční za možnost zúčastnit se Million Marihuana March. Jsme živoucí propagátoři konopí a samozřejmě jsme pro legalizaci. Nelze vyvrátit přínosy byliny v rámci léčení a průmyslu pro celé lidstvo, jen je třeba být chytří, pozorní a spolupracovat, abychom všichni mohli sklidit nějaké výhody. Na Trinidadu jsem začátkem tohoto roku seděl u stolu s pár ministry, zasloužilými obyvateli a skupinou advokátů pracujících pro projekt Cannabis and you. Bavili jsme se o možnostech dekriminalizace na Trinidadu a Tobagu. Pro mně je, už jen vidět taková setkání, velký krok kupředu. Na základní úrovni jsme tu měli hodně pochodů, abychom ukázali podporu pro bylinu a vzdělali ty, kteří jsou v tomto ohledu mimo mísu. Situace na Trinidadu je dost krutá, protože mnohým zničí život to, že u nich najdou méně než gram. Jsou posláni do vězení, dostanou záznam a mnohaletý škraloup ve společnosti. Policajti uvidí někoho s dready a když mají podezření, bez otázek a zvážení jakékoliv lidskosti jsou schopní tě fyzicky i verbálně napadnout kvůli bylině. Takže tam nemáme v tomto ohledu moc dobré klima, ale mladí se nenechali odradit a tak je ganja všude. Doufáme proto v plnou legalizaci na Trinidadu a po celém světě, jako byste si šli koupit chleba. 

Díky za sdílení, máš na srdci nějaké poslední slovo pro naše čtenáře? Těšíme se na vás v sobotu na pražské Štvanici.

Sledujte naše sociální média pro novinky a nebo jen pošlete pozdravy @SunsofDub @RasJammy @Jah Bami. Díky za všechnu lásku a péči v Praze, doufáme, že se sem budeme vracet každý rok.

* Admiral Kolíbal

Back to top button