ČlánkyNovinkyProfilyRozhovory

Purpleman aka Peter Yellow: Interview s legendou jamajského rub-a-dubu!

V následujícím rozhovoru se vypravíme do Kingstonu, kde mi před pár týdny kývnul na možnost rozhovoru legendární jamajský „albino“ deejay přezdívaný Purpleman aka Peter Yellow. Narodil se 4. Ledna 1962 v kingstonském Waterhouse a je jedním ze tří jamajských albino-deejays známých ze začátku 80. let (Yellowman, Purpleman a King Mellow Yellow). Purpleman působil u slavného King Jammy´s soundsystému a právě s ním se zúčastnil i několika velkých legendárních soundclashů té doby. Jeho první album z roku 1982 se jmenuje Hot a můžete jej znát i ze série alb s ostatními deejays té doby (Yellowman, Sister Nancy a Papa Tullo). Na konci roku 2014 vydal po velmi dlouhé, skoro třicetileté odmlce (!), nové album s názvem Home Once More, které i v dnešní digitální době přineslo tu pravou originální 80´s rub-a-dub příchuť…

Greetings Purpleman! Naše dnešní generace zná docela dobře králě Yellowmana, co se stalo s tebou, že jsi tenkrát zmizel?

V roce 1983 jsem vážně onemocněl a bylo to tak špatný, že jsem nemohl zpívat. Když přišla nová éra dancehallu kolem roku 1985 a rub-a-dub se vytratil z Jamajky, odešel jsem do ústraní na vesnici a farmařil jsem. Přesto jsem v devadesátkách nahrál pár věcí pro Youth Promotion, Jah Life a Studio Mix, ale jednoduše to nebyla ta vibe, jako na začátku 80´s.

Prosím tě, pověz nám tvou celou Purpleman story. Jak jsi s muzikou začal a jak jsi získal své fialové jméno?

Začal jsem s tím, když mi bylo deset let. Můj strejda měl soundsystém u nás ve společném domě. Každou neděli mi podával mikrofon a říkával „toast it“! Když jsem spustil, sousedé začali přelézat plot, aby lépe slyšeli a všichni mě tehdy předpovídali, že budu hvězda, díky své přirozenosti. Já se ale prostě jen bavil a nikdy si o sobě příliš mnoho nemyslel. Zatímco jsem vyrůstal jako teenager, začal jsem deejayovat u dalších soundsystémů kolem Waterhouse, jako třeba u Studio Mix. Tehdy jsem si začal vymýšlet své jméno – Chilly Ranking bylo moje první a dal mi jej General Echo. Pravě tehdy, v rámci už profesionální spolupráce se souondem Studio Mix si mně všiml samotný King Jammy a požádal mně, abych u něj deejayoval pod jménem Peter Yellow. V jeho crew mi samotný Nicodemus řekl: „Jsi příliš žlutý v tomhle businessu, takže od teď jsi Purpleman!“ Zbytek už je historie.

Jak se jmenoval soundsystém tvého strýce u kterého jsi začal? Byl později sound King Jammy´s tvůj nejoblíbenější?

Sound mého strýce, který hrával ve Waterhouse area a přilehlých oblastech se jmenoval Sir Negus. Deejayoval jsem u více soundsystémů a je opravdu těžký vyzdvihnout jen jeden. Na Jammy´s sound mám opravdu hodně vzpomínek a co bylo opravdu zvláštní, když mi Nicodemus před stěhováním do Kanady předal hlavní otěže pokračovatele zvuku Rub-a-dub . Vlajku jsme drželi vysoko a udělali ho na nás hrdým ještě před tím, než nás opustil.

Jak se jmenuje tvoje první vydaná nahrávka a jak jsi se po jejím vydání tenkrát cítil? Máš nějaký svůj nejoblíbenější song z tvého katalogu?

Moje první nahrávka byla Level Vibes Water Pumping spolu s Johnny Osbournem na labelu Prince Jammy´s *. Nebyl jsem tak úplně studio artist, takže jsem se o nahrávky moc nestaral. V tančírnách u soundsystému, to bylo to místo, kde jsem byl králem. Nemám žádný pocit radosti ohledně vydaného materiálu, za tu dlouhou dobu, kdy používám mikrofon v tančírnách. Nemůžu ani říct, že mám nějakou svou oblíbenou pecku. Dělám hudbu pro lidi a oni sami si vybírají své oblíbené.

Vím, že jsi repreyentoval v roce 1985 Jammy´s soundsystém na legendárním clashi Shock of the Century, kdy se utkaly čtyři velké soundy Black Scorpio, Youth Promotion, Arrows a Jammy´s. Pamatuješ si na tu noc ?

Tak to je příjemná vzpomínka! Pamatuju si, že jsem dával pro Jammy´s a on tu noc hrál hodně dobře. Prezentovali jej jako vítěze hned po prvním kole, ale clash ještě zdaleka nebyl u konce. Bylo to taky naposledy, kdy jsem pro King Jammy´s deejayoval. Soundsystém a dancehall tu noc vstoupil do „nové éry“. Vzdávám díky za ty časy po boku všech těch skvělých lidí, jako byli General Echo, Nicodemus, Yellowman, Danny Dread atd. a celý massive napříč Jamajkou.

Jaké je to vlastně vyrůstat na Jamajce v Kingstonu s odlišnou barvou pleti? King Yellowman vyprávěl, že jako albín to měl v dobách dospívání hodně těžký. Měl jsi podobnou zkušenost?

Naštěstí jsem žádné trable kvůli svému vzezření nikdy neměl. Byl jsem hvězdou od svých desíti, díky svým mic-skills. Můj největší boj kromě nemoci, byply produdentské podvody s licenčními poplatky. Měl jsem venku album falešně vydané pod jménem Yellowman… (deska Confessions) a jsem díky tomu dodnes trochu rozpačitý. Už je to ale za mnou a já jen děkuju za tento život.

Další má otázka se týká zdraví, jaké je tvoje oblíbené jídlo, jakou kuchyni preferuješ?

Mám rád ryby a zdravé vegetariánské jídlo. Hodně cvičím, protože chci zůstat silný na ty roky co mi tu ještě zbývají.

Jaké jsou tvoje aktuální plány? Uvidíme tě ještě zpátky ve hře a na pódiích?

Od listopadu roku 2014 mám venku nové album nazvané Home Once More. Je dostupné přes iTunes a dalších místech, pokouším se jej dostat brzy i na vinyl. Nový album tě vezme zpátky k mým rub-a-dub kořenům a najdeš tu i něco málo new age. Mám teď venku i nové singly jako třeba Ram Dance Man (Iron Dubz 10“) a další budou následovat. Doufám taky, že se letos dostanu na turné po Evropě, takže kdokoliv by se zajímal o booking muže mně přímo kontaktovat na adrese jahpurples@gmail.com Jsem připravený na cestu a plně fit! Biiiiimm!!

Poslední otázka dává prostor tvému vzkazu pro Český a Slovenský massive.

Dobře, chci vzkázat českým „massives n crews“, aby zůstali silní a vydrželi bojovat. Jak říkám: „You haffi walk and talk wid Jah love inna your heart“ BIIIIIIIIIIMMMM!!!!!!!!!
* Johnny Ecstatic

 

PURPLEMANOVA DISKOGRAGIE:
Hot (1982) – Black Music / Sonic Sounds (as Peter Yellow)
Dj Confrontation (1982) – CF (with U Brown)
Showdown vol.5 (1982) – Hitbound (with Yellowman & Fathead)
The Yellow, The Purple and The Nancy (1982) – Greensleeves (with Yellowman, Fathead & Sista Nancy)
Pupleman saves Papa Tollo in a Dancehall (1983) – Vista Sounds (with Pappa Tollo)
Laserbeam (1983) – Enterprise (with Sister Candy)
Confessions (1983) – Vista Sounds (credited to Yellowman!)
Home Once More (2014)

Back to top button