Smrt Václava Havla zaplnila snad všechny média v ČR, ale o jménu Phillip „Fattis“ Burrell jsme informovali jen my a jednotlivci na sociálních sítích. Jelikož to je pro reggae podobná ztráta jako pan Havel pro českou demokracii, rozhodli jsme se přeložit ještě jeden vzpomínkový článek vysvětlující jeho důležitost. Fattis a jeho label X-terminator byl zkušeným producentem, tvůrcem nespočtu hitů a v neposlední řadě objevitelem zpěváků, jako jsou Luciano, Sizzla, Turbulence a mnoho dalších. Zásadně pomohl revivalu reggae na jamajské scéně v 90. letech minulého století, a tak bychom mu opravdu rádi věnovali více prostoru, alespoň posmrtně…
Phillip „Fattis“ Burrell zemřel v sobotu 3. prosince, hospitalizován byl ale po malé mrtvici v Kingstonu už od 17. listopadu. Jeho stav se průběžně zhoršoval a poslední dva dny svého života strávil na jednotce intenzivní péče. Po několika zavažných oněmocnení, které zahrnovaly selhání ledvin, mrtvice, zápal plic, plicní embolie a další komplikace zemřel ve věku 57 let. Tolik informací k parte, teď už ale k muzice, kterou žil prakticky celý svůj život. Jméno Phillip Burrell možná mnoho lidí nezná, ale když vstoupil do místnosti, nemohli jste jednodušše ignorovat jeho obrovskou postavu. Pamatujete si koncert Sizzly v Lucerně? Ten pán na pódiu, který z boku pozorně sledoval celý koncert, to byl on. Při podrobnějším poslechu jeho tvorby můžete rozpoznat charakteristickou studiovou práci, riddimy i melodie. Co mají společné hity „I Could Beat Myself“ od Berese Hammonda, „Where There is Life“ od Luciana nebo „Praise Ye Jah“ od Sizzly? Právě produkci labelu X-terminator!
Fattis byl nedílnou součástí hudebního průmyslu od počátku devadesátých let 20. století. Stejně jako Bob Marley se narodil se ve kingstonském ghettu Trenchtown, ale narozdíl od Boba odjel do Velké Británie, kde strávil většinu svého dospívání. Po návratu na Jamajku se později dostal do hudebního průmyslu.“Pláču nad mým starým přítelem z Birminghamu. Tolik vzpomínek a spousta důvodů, proč mu být vděčný. Hodně pro mě udělal a já nikdy nezapomenu,“ říká John Masuri, novinář z kultovních britského časopisu Echoes a Fattisův blízký přítel. „On byl poslední velký jamajský producent,“ pokračuje. „Základna umělců a hudebníků, kterou měl Fattis kolem sebe během 90. let mohla klidně soupeřit s mistry jako dřívě byli Sir Coxsone Dodd nebo Duke Reid. Stejně jako oni měl i Burrell okamžitě rozpoznatelný zvuk a udělal jakýsi druh nadčasové hudby, kterou si reggae fans pouštět a inspirovat se jí ještě mnoho let do budoucnosti. Byl také nejlepší a nejskvělejší hudební exportér v Birminghamu, ale ne mnoho lidí to ví.“
Pod hlavičkou X-terminator dokázal úspěšně vést kariéru Luciana, Sizzly, Diany Rutherford a mnoha dalších. A právě Fattis produkoval Lucianova dvě nejzásadnější alba WHERE THERE IS LIFE a MESSENGER, kde najdete takové klasiky, jako jsou „Lord Give Me Strength“, „Over The Hills“, „How Can You“ nebo „Guess What’s Happening“. Vedle toho ale tvořil hity i pro řadu dalších zpěváků, jako jsou třeba Cocoa Tea, Beres Hammond, Half Pint, Ini Kamoze, Frankie Paul, Sanchez, Prince Malachi nebo Turbulence,. „Svět reggae ztratil velkou osobnost a producenta,“ říká známý a úspěšný jamajský umělec, který si přeje zustat v anonymitě. „Byl skutečně oddaný hudbě a také velký přispěvatel bratrství a lidskosti. Bude mi velmi chybět a cítím upřímnou soustrast k jeho rodině, “ říká Luciano, kteří měl příležitost navštívit Burrella v nemocnici a u jeho lůžka mu hrál s kytarou „Sweep Over My Soul“.
Po několikaleté přestávce začal být label X-terminator opět aktivní v roce 2011 a opět se zaměřil na 100% new roots produkci. Vedení společnosti přezval Fattisův syn Kareem Burrell. „Byl velmi vlivnou osobou, skvělým otcem a producentem velkého jména,“ vysvětluje jeho Kareem, který byl po boku svého otce až do jeho posledních hodin. Jen čas ukáže, jestli se mu povede návazat na úspěch svého otce, který produkoval i takové klenoty, jako dnes jsou desky FULL ATTENTION od Berese Hammonda (zkuste si najít alespoň hity „Freedom“, „Full Attention“, „Empty Inside“, „No More Pain“ nebo „Love Means Never to Say I’m Sorry“) nebo PRAISE YA JAH, kde jsou pecky jako „Babylon Ah Listen“, „No White God“ nebo „Dem Ah Try a Thing“. Vzpomeňme taky jméno Ini Kamoze a jeho celosvětový hit „Here Comes the Hot Stepper“. Ve filmu Prêt-A-Porter (!) zazní přepracovaná verze původního tracku „Hot Stepper“, kterou produkoval právě Phillip „Fattis“ Burrell. Ten seznam by mohl pokračovat dál a dál, ale snad to byl dostatečný impuls, abyste začali aktivně hledat vinyly z produkce X-terminator. Nebudete litovat! Snad jen toho, že Fattis už nic nového nenahraje. Odpočívej v pokoji…