ČlánkyNovinkyRozhovory

Patrice v původním rozhovoru pro Jahmusic!

Už tuto neděli vystoupí v pražském Lucerna Music Baru jedna z největších hvězd mezi písničkáři západní Evropy. Patrice je headlinerem mnoha festivalů nejen v Německu, kde žije, ale také třeba ve Francii, Holandsku nebo Skandinávii. Jeho muzika bývá označována jako soulové reggae, ale zdaleka to není tak snadné jej někam zaškatulkovat. V jeho hudbě se odráží i vlivy blues, hiphopu nebo afrobeatu, který pro změnu odkazuje k nigerijským kořenům z otcovy strany. Patrice je v pozitivním slova smyslu synonymem dnešního multikulturního světa a zároveň velmi talentovaným zpěvákem, textařem a písničkářem. který má za sebou od roku 2000 už devět skvělých alb. To nejnovější vyšlo loni pod názvem The Rising of the Son. A právě s ním se konečně podívá poprvé do České republiky za podpory jeho výtečné kapely. Níže najdete čerstvý a původní rozhovor s tímto výjimečným muzikantem, který berte jako pozvánku k poslechu jeho skvělé tvorby.


V tvé muzice najdeme hodně různých stylů, jako jsou reggae, neo-soul, hiphop a další vlivy. Cítíš se být součástí některého z těchto žánrů nebo je to pro tebe všechno jedna muzika?

Vše, co mám rád, mně ovlivnilo, protože jsem se tomu otevřel. V posledních třinácti letech jsem vyrostl do stavu, kdy miluji mnohem více věcí a hudebních žánrů. Zkusil jsem najít společný základ mezi tím vším, co mám rád. Blues, hiphop, dancehall, písničkářství, afrobeat, rock, filozofie, poesie a mohl bych pokračovat dále. Nechtěl jsem, aby to znělo jako mix, ale jako vlastní styl, který ze své vlastní podstaty reflektuje časy, v kterých žijeme. Časy, kdy je těžké oddělit černou od bílé. Časy, v kterých jsou kultury a žánry promíchány až k bodu, kde už nemůžeš přesně říct, co je co. Jsem žijícím obrazem těchto časů a hledám, jak k tomu vytvářet soundtrack. Říkám tomu Sweggae Music.

Jak u tebe probíhá proces tvorby nových písniček?

Každé album je zápasem s mým největším nepřítelem, což jsem já sám. Vždy se snažím být k sobě maximálně upřímný a zároveň se neustále vyvíjet. Musím zničit mé návyky, vzorce a komfortní zóny, abych mohl udělat prostor pro něco nového a skutečného.

Prozraď nám více o svém aktuálním albu a jeho konceptu…

Chtěl jsem, aby toto album bylo o znovuzrození. Kombinace nevinnosti a zkušeností. Mým záměrem bylo, aby to vonělo jako první jarní den – čerstvě a moderně, ale zároveň trochu vintage. A textový obsah musí být pozitivní, i když se zabývá realitou. Pro mě je nejvyšší formou umění příroda. V přírodě vše žije, roste a samo se vyjadřuje. Vše se naklání směrem ke slunci. Chci to mít také tak.

Pracoval jsi už několikrát i se stále populárnější Selah Sue, jak jste se vy dva potkali?

Když jsem potkal Selah Sue, objevil jsem nejen její hlas, ale také jejího ducha. Má skutečně úspěch jako nikdo jiný. Jsem moc rád, že můžu spolupracovat s takovým talentem.

Druhým hostem na tvém albu je Busy Signal. Jaký je tvůj vztah k současné jamajské muzice?

Busyho miluju! V mých očích je jedním z nejlepších, když dojde na moderní dancehall. Má sloku v „Alive“, prvním songu mé desky. Pamatuju si dodnes, když mi to poslal… Byl jsem radostí bez sebe, poslouchal song na plný pecky pořád dokola a skákal kolem jak náměsíčnej. Dokonce jsem začal rapovat před zrcadlem, jako jsem to dělal jako malej kluk…

Máš ještě nějaké sny o duetech s tvými hudebními hrdiny? Pokud ano, tak s kým? Pokud to není tajné… (smích)

Ne tak úplně… (smích) Vysvětlím to. Když se potkám někde s jiným muzikantem, začneme spolu improvizovat a vznikne z toho písnička, je to super. Ale hudba si vybírá a diktuje, co je mi dáno a co ne. Musí to přijít spontánně…

Praha tě po těch letech, co děláš muziku, přivítá konečně až tuto neděli. Co tě jako první napadne, když uvidíš CZ ve svém diáři?

Nové země! Je pro nás hodně důležitý, že přijedeme hrát do Prahy. Je tam pár lidí, kteří mě už léta podporují a tak je úžasný pocit tam konečně dorazit a sdílet s nimi něco víc.

Dorazíš s celou kapelou?

Samozřejmě.

Rychle se nám blíží nejen tvůj koncert, ale také Vánoce. Co bys lidem popřál na konci tohoto náročného roku?

Nebuďte součástí té nakupovací mánie! Jednoduché věci, dárky od srdce, odvahu…

Máš po tak dlouhém turné nějaké prázdninové plány, nebo jsi stále nadšený z cestování?

Naprosto. Chci teď trochu sám cestovat a sbírat inspirace pro nové album.

Díky za rozhovor, těšíme se v neděli v Lucerně!

* Admirál Kolíbal

Back to top button