Rozhovory

Loopus / Bassrunner: Je fascinující vidět, co se děje

Adam Lukas aka Loopus se narodil v Praze, ale jeho rodiče emigrovali do Vídně, kde žije celý svůj život. Už více jak deset let je hodně akční nejen na poli djingu, ale i bookingu a hlavně vlastní hudební produkce pod hlavičkou Bassrunner. U příležitosti vydání jejich nového riddimu „Prison break“, na kterém se podílelo hodně známých hvězd ze světa reggae, jsme se domluvili na interview, které vám tímto exkluzívně prezentujeme..

Představ nám na úvod svůj studiový a produkční tým Bassrunner…
Bassrunner Productions je reggae/dancehall label se základnou ve Vídni.

Tato značka vznikla ze jména Bassrunner Soundtribe pod kterou jsme byli aktivní skoro deset let. Samotný label jsem osobně založil a první nahrávka vznikla v roce 2004, to je před pěti lety. Ve studiu teď mám svého produkčního parťáka jménem Florian Richling, s kterým dělám tři roky. V rámci společných projektů si říkáme Luke Rich.

K muzice si se dostal jako selektor? Co tě přivedlo k tomu, že ses pustil do vlastní studiové produkce?
Ano, jsem dj/selektor už přes deset let. Už jako náctiletý jsem miloval a poslouchal reggae muziku, ale se samotným hraním jsem začínal jako drum´n´bass a jungle DJ.Hrával jsem všechny ty věci, jako jsou oldskool, jump up, raggajungle a propagoval své vlastní party. Později jsem potkal svého budoucího kolegu jménem El Condorsito, který si dnes říká Puppa Condor. Tehdy jsme spolu začali dělat regulérní reggae/dancehall sound, nahrávat dubplates a zařizovat naše vlastní pravidelné a i docela úspěšné party. Tři roky jsme hodně jezdili všude možné, až jsme se rozhodli, že chceme vydávat i naše vlastní věci a muziku. Právě v tu chvíli jsme poprvé potřebovali label, a tak jsme založili Bassrunner Productions.

Za poslední tři roky jsi pracoval s mnoha velkými jmény v reggae businessu a sám se podílíš na novém zvuku dancehallu 21. Století. Jaká je tvá zkušenost s jamajskými umělci a jakou máš vibe s roots reggae?
Miluju roots reggae, protože jsem u toho vyrostl, takže roots bude vždy jeden z mých nejoblíbenějších stylů. Máme ale taky rádi nové zvuky, ať už pochází odkudkoliv. Je to fascinující a dráždivé. Specielně, když máš možnost vytvářet svůj vlastní zvuk z vesmíru. A to je, co se my, jako Luke Rich, snažíme udělat – vytvořit vlastní zvuk! Práce s jamajskými umělci je vždy tak trochu dobrodružství, ale když máš správný zvuk, jde to perfektně. Když se jim líbí tvá práce, je to celé o muzice..

Bereš si tyto zpěváky k sobě do studia, nebo s některými spolupracuješ jen online?
Záleží na možnostech. Pracujeme v našem vlastním studiu i online, tzn. uděláme třeba internetovou konferenci, v rámci které diskutujeme o vibe a nápadech k riddimu, a co s ním plánujeme udělat. Přesto ale práce naživo ve studiu je vždy tím nejlepším řešením.

Co si myslíš o nové tváři hudebního průmyslu, kde musíš počítat s internetem a pirátským stahováním?
To je těžká otázka, protože specielně v posledních pěti letech se business úplně proměnil. Finančně je to katastrofa, ale vzhledem ke kreativitě a možnostem výstupu to je zároveň nejzajímavější období za poslední roky. Je tu tolik nových songů a vychází fakt hodně dobrých písniček. Mnoho lidí vytváří nové zvuky a tolik nových a žhavých producentů maká na svých věcech. Je opravdu fascinující vidět, co se děje…

Jak je na tom reggae / dancehallu scéna v Rakousku? A co si myslíš, že může pomoc pozitivnímu vývoji v celé Evropě?
Právě teď je to jako všude jinde v Evropě – velký hype posledních 5 let je za náma a massive je menší. Ale věřím, že jako vždy hype přichází ve vlnách, což znamená, že za 2-3 roky tu budeme mít novou generaci připravenou na dancehall vibe. Teď všichni musí vydržet nastartovaný, aby to přežilo. Takže ať se bude dít cokoliv, budeme dělat na naší produkci, naších nahrávkách a našich show. A to je to, co může pomoc to dělat líp v celé Evropě! A udržet určitou kvalitu.

Prozradíš nám závěrem něco konkretnínho o vašich nových peckách a na čem pracujete?
V posledních týdnech jsme byli busy s několika produkcemi pro různá alba evropských umělců. Jako jsou Joddski z Norska, Cornadoor, Ronny Trettman a Ranking Smo z Německa, Lil Pepe ze Španělska atd. Vedle toho jsme dělali na nových riddimech a jeden z nich – Prisonbreak riddim vyjde koncem ledna. Moc se na něj těšíme, protože jsme na tomto projektu nějakou dobu dělali a je vždycky skvělý něco obrclanky/bassrunner_rodigan_.jpgobrclanky/bassrunner_rodigan_.jpgdodělat a vydat. Je to moderní roots riddim se skvělýma peckama od lidí, jako jsou Mykal Rose, Fantan Mojah, Million Stylez, Natty King, Mr. Mojo, Zareb, Cornadoor, New Kingston, Joggo, 3gga & Emiliano, Wildlife a Hi-Kee. Potom máme ve frontě další dancehall riddim s mezinárodní účastí plus pár remixů pro Collie Buddze a mnoho mnoho dalšího…

Díky za rozhovor!

www.bassrunner.net

* Lomesh

Back to top button