ČlánkyJahmusic TV

Kultovní parta Inna de Yard vypustila filmový dokument a chystá nové album!

Kiddus I, Cedric Myton, Earl Chinna Smith, Horsemouth, Erol Flabba Holt a mnohé další legendy jamajské scény se spolu už druhou dékadu potkávájí nejen na koncertních pódiích, ale i doma v Kingstonu v Chinnově yardu, kde se spolu schází k jam sessions a nyabinghi. Sílá zpěvu, kytar a bubnů této party dreadatých veteránů ve své ryzí přirozenosti a syrovosti má velikou nádheru. O tom se ostatně můžete přesvědčit sami níže, pustíte-li si nový filmový dokument Inna de Yard: The Soul of Jamaica, který předznamenává nové album vycházející 10. března 2017 na značce Chapter Two Records. Dokument můžete zkouknout už teď celý online a je rozdělený do třech částí. V první zpívá Kiddus I, Ken Boothe a The Viceroys.

Prostřední díl představuje úžasný hlas legendárního jamajského baskytaristy Lloyda Parkse, zazpívá tu i Steve Newsland (frontman Rootz Underground) a v neposlední řadě zazpívá mně dosud neznámý mladý zpěvák, co si říká Var. Nádherný hlas, který je bez debat novým velkým objevem Inna de Yard! No a nepropásněte ani třetí část, kde zpívají Cedric Myton, Winston McAnuff i o generaci mladší Derajah. Na tomto albu sice sám Chinna nespolupracoval, ale zbytek skupiny táhne za jeden provaz i bez něj. Poslechněte si sami, lahůdková energie, moc se těšíme na celé album…

Fenomén Inna de Yard objevila pro Evropu francouzská parta kolem labelu Makasound. Právě oni začali s Chinnou nahrávat akustickou sérii stejného jména, díky které se podařilo vyjímečným způsobem zaznamenat akusticky i veterány, jako jsou Linval Thompson, The Mighty Diamonds, The Viceroys nebo již zesnulý Junior Murvin. Vedle nich tehdy vyšly i sólové akustické desky Mytona, Kidduse a samotného Chinny. Alba vycházela od roku 2004 až do 2011, kdy label zkrachoval. Digitalizace hudby tehdy položila už tak křehký trh s world music nahrávkami, kam pro mnohé spadá i reggae. Tyto akustické klenoty vycházely na CDs a zcela se minuly mainstreamem. Možná tehdy bylo potřeba zase počkat na další generaci reggae fans, kteří si dají tu práci s hledáním a dokáží ocenit i méně známé klasiky žánru.

innadeyard

Naštěstí to vypadá, že i sama Jamajka si je dnes schopna více vážit svých hudebních veteránů a tak současný revival roots reggae přivedl novou pozornost i k nim. Právě tito veteráni jsou totiž jednou z nejautentičtějších linií jamajské produkce. Máme proto velkou radost, že se Inna de Yard znova staví na nohy a společně s Chapter Two Records pokračují v podpoře kořenů a kultury jamajské reggae music.

Více info @ http://innadeyardmusic.com
Předobjednávky @ https://innadeyard.lnk.to/TheSoulofJamaica

* Lomesh
photos (c) Baghir

Back to top button