ČlánkyProfily

King Jammy: Esenciální jamajský producent dnes slaví 70. narozeniny!

Nadpis vůbec nekecá, Lloyd James je zcela zásadním producentem z kingstonského Waterhouse. Nejprve byl Princem Jammy, který se učil od samotného krále dubu King Tubbyho, dnes je bez debat králem a nástupcem on. Dub z jeho produkce nevymizel, jen jej posunul do aktuálnějšího podání, který definoval zvuk ostrova na dalších minimálně deset let a dodnes je jeho stopa více než patrná i v současném dancehallu. Jeho riddimy totiž prostě nemají chybu! Za svou kariéru pracoval snad se všemi zásadními jmény jamajské scény, začínali u něj klasici žánru, jako jsou Beenie Man, Bounty Killer, Ninja Man, Admiral Bailey, Lt. Stitchie, Josey Wales nebo třeba Wayne Smith, jehož hit Under Me Sleng Teng z něj udělal nesmrtelného. Pecka se stala klasikou stejně jako celý Sleng Teng riddim, který odstartoval digitalizaci hudební produkce na Jamajce. Při jeho veřejné premiéře 23. Února 1985 v Kingstonu na legendárním clashi proti Black Scorpio způsobil přirozeně hotové pozdvižení a nutno dodat, že dnes má na tomto riddimu (nebo jeho novějších verzích či kopiích) svou pecku snad každý nejen v dancehallu, ale i každý rapper, který ctí jamajské origins…

Lloyd si vydělával tím, že stavěl zesilovače a opravoval elektrické spotřebiče v domě své mámy v nechvalně proslulém ghettu Waterhouse. Už koncem 60. let si pak postavil svů vlastní sound systém a zároveň stavěl komponenty i pro další soundy. Začátkem sedmdesátek odjel na pár let pracovat do Kanady a když se roku 1976 vrátil, rovnou začal stavět vlastní studio. Vydal prvních pár singlů pro Yabby You a tak, když King Tubbyho pomocník Phillip Smart odešel do New Yorku, nahradil jej ve funkci právě Jammy, který tak pokračoval v práci nejen pro Yabbyho, ale také s dalším zásadním producentem Bunny Leem. Zároveň ale Jammy bryz začal vydávat i svou vlastní produkci, kde se rychle rozšiřoval seznam budoucích hvězd, které stály frontu na Jammyho produkci. Pracoval mj. na debutovém albu Love Crisis od Black Uhuru, kde tehdy zpíval vedle Duckieho Simpsona i mladý Junior Reid. A hlavně tu byla božská rytmika á la Sly & Robbie, kteří se stali podobnými inovátory žánru jako sám Lloyd. Z dalších raných alb u Jammy´s musíme zmínit alespoň jména zpěváků, jako jsou Anthony Johnson, Barry Brown, Cocoa Tea, Dennis Brown, Frankie Paul, Horace Andy, Johnny Osbourne, Junior Reid, Hugh Mundell, Errol Holt, Leroy Smart a mnoho dalších. A ti všichni u něj nahráli celé desky ještě před masivním úspěchem Sleng Tengu, který tak zásadně proměnil zvuk jamajské muziky.

King Jammy toho má za sebou opravdu hodně a dodnes je aktivním producentem, který letos absolvoval velké turné po Evropě. V rámci toho se potkal na německém Reggae Jam festivalu v přátelském clashi s Davidem Rodiganem, který mu hned v úvodu vystřihl poklonu, že první deska, kterou si kdy koupil, byl právě singl od Jammy´s. Co více dodat? Pusťte si níže dokument o Jammyho životě i další kousky, které jsme tu pro vás posbírali. Spousta skvělé muziky za kterou stojí ten stále se usmívající skromný chlapík jménem Lloyd James aka King Jammy. Happy birthday Don!

* Admiral Kolíbal
foto (c) LargeUp + Jammy´s archive

Back to top button