Články

Kdy budeme možnost jít na reggae koncert?

Malá revize současné situace z pohledu jamajských interpretů

Už nějakou dobu se zamýšlím nad tím, jak jamajští reggae muzikanti zareagují na stále větší tlak na vakcinaci. Nejen že mně celá ta situace zajímá z vlastního vhledu do scény a snahy o orientaci se v tom všem zmatku, strachu a protichůdných názorů. Rád bych také věděl, jestli (a kdy) budeme mít šanci dostat sem zase nějaké reggae interprety. Několik lahůdkových akcí je odloženo z loňska, a tak čekáme na moment, kdy půjde bezpečně dohodnout reálné náhradní datum bez dalších odkladů. Třeba Julian Marley, Million Stylez nebo Pressure Busspipe v roce 2021? Modlíme se.

Mnozí se ale teď tváří, že cestování po světě (a tím pádem i turné), kulturní či sportovní akce a další „nadstandardy“ budou jen pouze pro ty, kdo se nechají naočkovat proti Covid19. Rád bych se mílil, ale vidím už země jako Izrael, kde touto cestou jdou a naočkované občany benefitují volnějším pohybem (třeba do restaurace). A je otázkou času, kdy se tím inspirují další. Zcela chápu akutnost ochrany zranitelných, také je ale vidět, že se v rámci vyhrocené situace se lidé často nevědomě nechají zahnat do všelijakých ústupků ze svých svobod.

Je to velký promyšlený plán na globální restart, kontrolu pohybu, digitalizaci a posílení státních institucí? Žně farmaceutických gigantů a výrobců dezinfekcí a roušek? A nebo jen chaotické řešení krizové situace vzniklé záhadou Wu-chanského divoce mutujícího viru? Mnozí jamajští muzikanti se k tomu stavějí spíše kriticky. Reggae je hudba, co se staví proti Babylonu už přirozeně od své podstaty.

Samozřejmě ale ani v reggae světě nejsou všichni zajedno. V podstatě záleží na osobním vnímání a prioritách. Je tu ale už hodně legend žánru, které vakcinaci naprosto odmítají. Pánové Lee „Scratch“ Perry, Sizzla, Buju Banton, Spragga Benz, Tony Rebel, Teflon i Chronixx a Kabaka Pyramid a mnozí další se už vyjádřili, že tomu celému ani za mák nevěří. Koukněte třeba do Corona playlistu ke kolegům z Reggaeville a to songů o C19 už existuje mnohem více.

„Jestli vakcína bude povinná pro mezinárodní cestování, nebudu mít na výběr a přestanu koncertovat.“ Lee Scratch Perry

Tak se ve věku 84 let vyjádřil legendární producent Lee Scratch Perry a dodal, že zírá kolik lidí, kteří se tváří jako rastafariáni, teď přesvědčuje druhé k vakcinaci a nošení masek. To je z jeho pohledu právě součást „babylonského systému“. Může se vám to zdát zcela iracionální, ale v tomto názoru není sám.

Sizzla šel tradičně ještě dál, na svém Instagramu se v říjnu 2020 vyjádřil, že „podezřelé osoby, které tlačí vakcínu proti C19 by měli být globálně administrováni.“ Dodává, že „až bude vakcína vyrobena, musí být odmítnuta černou diasporou, protože v ní bude microchip s nanočásticemi k manipulaci s DNA a vyhlazení lidí s africkým původem.“ Možná už jste o této myšlence slyšeli a můžete to vnímat jako konspiraci všech konspirací, ale podobně to vidí nejen mnozí Afroameričané. Převážně tmavší obyvatelé planety už mají s lidskou krutostí a rasismem své letité bolavé zkušenosti.

Také mladý geniální textař a singjay Kabaka Pyramid, který je obecně hodně nohama na zemi, si myslí, že čísla nakažených se záměrně navyšují. „Falešná čísla, aby bylo všem jasné, že falešná vakcína je opravdu potřebná.“ O konspiraci a prohnilosti systému, v kterém jde hlavně o zisk už má i mnoho jiných písniček.

Podobně to vidí i jeho blízký kámoš a aktuálně jedna z největších a nejvíce cestujících jamajských superstars Chronixx. Ten už na jaře 2020 vyjádřil narovinu (viz níže). Nutno dodat, že jak už je ten rok nám všem dlouhý, tak i on už od té doby online několikrát vystoupil a citovaný příspěvek byl smazán. Má připravené k vydání nové album s kterým by potřeboval cestovat a tak teď pravdědpodobně vyčkává, co bude dál. Mimochodem vřele doporučuji jeho koncert v rámci únorového Reggae Month. O aktuální situaci se tam několikrát velmi zajímavě zmiňuje.

„Příroda je má ochrana a silná medicína. Ty vědecké a válečné mozky nemůžou rastamanům něco kázat o lidském zdraví. Nikdy! A nemohou vyhladit celé lidstvo. Mohou zničit někoho, ale ne všechny! (…) Většina těch slavných lidí používají internet, jako by to celé byla zábava. Jsme tu ale uprostřed největších zločinů proti lidskosti a lidi tam venku se jen snaží zabavit. Nejsem překvapený, ale nejsem tu pro cirkus. Je čas pro zdraví! Čas Země.“ Chronixx

Hodně proti jsou také veteráni Buju Banton nebo Tony Rebel, který se vyjádřil, že preferuje podporu přirozené imunity, cvičení a zdravý životní styl. Naopak, kdo šel otevřeně cestou vakcíny je ve Spojených státech usazený Shaggy. A nově teď i Bounty Killer, který u toho zároveň oznámil, že v řijnu 2021 vystoupí společně s Beenie Manem na Ibize. Což je samozřejmě moc pěkná vyhlídka, ale Poor People Governor si tak rozhněval mnohé kolegy. Každopádně rozhodnutí, jestli neočkovat a necestovat a nebo naopak bude muset stejně udělat každý sám za sebe.

A můj pohled? Upřímně ohledně celého úniku C19 do světa tu je tolik nejasností, že se mi varianta plánované epidemie, která dostane zpátky pod kontrolu stále více se bouřících obyvatel Země, vlastně sama nabízí. A je vlastně jedno, jestli to je aktivita některých států, nadnárodních farmaceutických gigantů a nebo ještě nějaké vyšší síly. Celé to načasování, intenzita, podivnost celé choroby a okamžité volání po očkování sedmi miliard lidí, to všechno mi upřímně pořád trochu smrdí podobně jako výše zmíněným muzikantům. Je mi zároveň jasné, že tím pro některé čtenáře automaticky padám do škatulky „ten co uvěřil konspiračním teoriíím“ včetně škodlivosti 5G, qAnon a reptiliánů. Zas tak přitažené za vlasy to nemám, ale víte sami, jak se k tomu teď žel přistupuje vyhraněně – buď a nebo. A právě to je jedním z hlavních zamyšlení tohoto textu.

Zanechám ale vlatních spekulací, obrázek o tom všem už asi stejně máte každý svůj vlastní. Abych si v závěru textu odpověděl na svou otázku v úvodu, dodávám, že stále optimisticky věřím a přeji si, že od léta 2021 si užijeme menší open air, evropské kapely a selektory. Od podzimu se tu pak v klubech snad objeví první zaoceánské skupiny. Kolik mezi nimi ale bude Jamajčanů, to jsem sám zvědavý. Jak to vidíte vy? Vyrazili byste sami na koncert, kdyby nějaký byl? A na jaké datum prvního koncertu byste si vsadili?

Lukáš

Update 14/03/2021: Článek dle očekávání vzápětí po svém zveřejnění vzbudil pochvalné i velmi odmítavé reakce. Můj záměr přátelské diskuze tak rychle vzal za svůj, protože rétorika nejen na sociálních sítích je u tohoto tématu obecně velmi vyhrocená. Podobně jako mnohé starší české celebrity i na Jamajce se mezitím ozvaly další známá jména, která vystoupily na podporu očkování. Namátkou třeba Macka Diamond, Ce´Cile, D´Angel, Charly Black, Fantan Mojah nebo Delomar z RDX , který řekl, že když půjdou členové vlády příkladem, tak se taky bránit nebude. Hlavním důvodem pro většinu z nich je často právě cestování, protože turné jsou jejich hlavní finanční příjem.

Back to top button