Novinky

Jamajka má za sebou předčasné volby

Premiér Anderew Holness z Jamaian Labour Party obhájil svůj post a jeho strana posílila pozice, JLP získali rekordních 49 z 63 křesel jamajského parlamentu! Volby, které se odehrály na Jamajce 3. září 2020, sice poznamenala nižší účast, ale současné vládě se dostalo nevídané podpory. Holness snížil za dobu svého působění daně, podporuje stavby silnic a cenově dostupného bydlení a dalšími reformami se mu podařilo, že Jamajka zažívá nejnižší nezaměstanost v historii. Přesto premiér, který sám vyhlásil před půl rokem předčasné volby, vnímá, že musí obnovit důveru v politiku obecně a také efektivně pokračovat proti šíření Covid-19. „Je tu důvod k oslavám, ale je tu taký konkretní důvod k zamyšlení,“ řekl doslova vítěz letošních voleb v televizním projevu. „Je hodně Jamajčanů, kteří se nezúčastnili, je tu hodně Jamajčanů, kteří nedorazili k volbám. Mnozí se bojí viru, ale také jsou tu další důvody jako apatie a frustrace, a tak se rozhodli se nezúčastnit. (…) Budeme zodpovědně nakládat s mocí, kterou jste nám dali,“ slíbil Holness a dodal, že chce pokračovat v dobrých způsobech, aby Jamajka dále pokračovala na cestě k prosperitě. Je třeba dodat, že byl i kritizován za to jak vláda řeší pandemii, a že samotné vyhlášení voleb někteří vnámají jako metodu „politiky nad zdravím“.

JLP jsou každopádně u moci od roku 2016, kdy v těsném vítězství získali 32 z 63 křesel v parlamentu. O jedno více pak získali o rok později v listopadu 2017. Z tohoto pohledu je vítězství JLP drtivé a k tomu získali i klíčové křeslo opoziční strany Michaela Manleyho. Jeho následovník Peter Phillips, současný vůdce People´s National Party (PNP) sice obhájil svůj post, ale před volbami se nechal slyšet, že pokud jeho strana prohraje, půjde do politického důchodu. Jestli splní svůj slib, uvidíme v následujících dnech.


Jak už jsme psali výše, účast ve volbách byla nízká – oproti minulým volbám v roce 2016, kterých se zúčastnilo 48% Jamajčanů, tentokráte to bylo jen 37% obyvatel. Nění se ale čemu divit, kdo se chtěl účastnit, musel mít masku, měřili mu teplotu, před vchodem si musel umít ruce a dodržovat sociální distanc. Na ostrově je aktuálně kolem3000 nakažených a podle John Hopkins University zemřelo 29 lidí. Velmi dobré skóre v porovnání s jinými zeměmi si pak Jamajka pokazila až během srpna při oslavách nezávislosti, což mnozí kritizovali, že vláda ignoruje doporučení expertů pro větší restrikce. Proto Holness následnou volební kampaň zminimalizoval, aby sám šel zodpovědným příkladem.

* Lukáš Kolíbal

PS. O tom, že někteří politici využili pro svou podporu starých dobrých dubplates (a že jim opravdu pomohly k vítězství), si budeme vyprávět zase příště. Preview ve videu níže. Zajímají vás tyto vhledy do jamajské reality a nebo obecně politika sucks? Dejte nám vědět.

https://youtu.be/6OMb5aVp5io

Back to top button