Alba & SinglyČlánkyNovinky

Jah9 vydala své třetí introspektivní a hluboké album jménem Note To Self

Jamajská reggae zpěvačka Jah9 (vlastním jménem Janine Elizabeth Cunningham) vydala v pátek 13. března 2020 nové a dlouho očekávané album Note To Self. Jah9 patří mezi mladou a progresivní krev jamajské reggae music a její styl je často označován jako jazz on dub. Na podzim jsme ji mohli vidět v pražském Lucerna Music Baru, kde zazpívala se svou kapelou The Dub treatment a ve čtyřech tam odehráli skvělý reggae/dubwise koncert. Na novém albu se ale její zvuk potkává i s trochou afrobeatu a soulu, což vytváří krásnou směs toho, co jako její fanoušci máme rádi. Je to její třetí studiový kousek, který vyšel po čtyřech letech (stejně tam jako předchozí velmi úspěšná deska 9 u VP Records). Na desce najdete 15 skladeb: už dříve vydané hity Heaven (Ready Fi Di Feeling), Feel Good, Love Has Found I i novější Ma’at (Each Man) a Highly (Get To Me). Nechybí ale samozřejmě i novinky, ke kterým si pozvala další hvězdné hlasy. Nechybí Tarrus Riley, Pressure Busspipe, rapper Akal a v neposlední řadě také Chronixx. A právě Jah9 a Chronixx spolu nazpívali silný duet Note To Self (Okay), který se stal zároveň titulní skladbou zmiňovaného alba. Jah9 říká, že tato písnička je ke zklidnění a celé album popisuje slovy, že reprezentuje její vize. Chtěla udělat něco více dostupnější než předchozí práce a inspirovat k introspekci.

„Poznání vlastního já se může zdát jako nejasné hledání, ale poznání je skutečně přínosné. Získejte intimitu se svými hranicemi a způsoby, v kterých je obsažena vaše podstata. V mnoha způsobech může být přežívání válkou proti tomu obrovskému neznámému světu. Bude to ale neocenitelné, pokud budete mít důvěrné porozumění sobě samým a materiálům, talentům, vadám a darům, kterými jste obdarováni. Správný inventář je klíčem. Dokument k Note To Self dává album do kontextu, v kterém se snažím nejlépe sdílet sebe v tomto neustálem managementu mého inventáře,“ vysvětluje Jah9.

Album je myšlenkově provokující a hluboké, takže ideální na cesty se sluchátky (a rouškou) a k hlubšímu zamyšlení. Na své si ale také přijdou ti, co chtějí jen něco pro odlehčení chytlavou melodií. Třeba You and I feat. Pressure Busspipe: „You and I share something weird, not just what we do but how we feel and it´s mutual, so it’s beautiful… Could It Be: Tell mi what you see when you look at me… Tell me do you know, how high, how low, can you see the road…

Pár dnů před vydáním samotné desky vypustila Jah9 na youtube krátký dokument The Introduction, Který je úvodem pro celé album a ve kterém říká i zpívá různé rady a vysvětluje hlavní témata a myšlenky svých jednotlivých poznámek: Věřte si! Zklidněte se! Zamyslete se! Všechno bude okay! Všechna klíčová témata z písniček doplňují vizuální příběhy, které se spojují v kořenech zdravého sebevědomí a lásky. „Tato témata a přechody jsou v písních na albu zkoumány a poté znovu prozkoumány prostřednictvím tohoto dokumentu v narativní formě,“ vysvětluje autorka. „Společně představují shrnutí mého nejnovějšího úsilí, má samostatná teze.“ Tento třináctiminutový dokumentík natočili režiséři Fernando F. Hevia a Samo Kush I, který Jah9 doprovázel s kamerou i na evropském turné. Dokument a celá deska jsou plné message. To je prostě reggae obecně a ještě navíc v podání Jah9. Doporučujeme k zhlédnutí a opakovanému poslechu!

„Každá píseň je pro mně vlastní poznámkou. Doufám, že lidé, kteří budou poslouchat mé album, obdrzí odkaz k tématům, jak získat nějaký prospěch z toho, jak se sama vyrovnávám se svými problémy.“

Celá deska je koprodukována Jah9 a jejím týmem, kde se potkali špičkový producenti i hudebníci z celé Jamajky. Namátkou Clive Hunt, co dělal i se Steviem Wonderem nebo Peterem Toshem, Romario “Runkus“ Bennet, Romaine Arnett od Zinc Fence Records, Kareem Burrell z XTM Nation a další. Album vyšlo 13. března 2020 u VP Records.

* Ras Adam

Jah9: Note To Self
VP Records 2020

Tracklist:
01. Heaven (Ready Fi Di Feeling)
02. Ma’at (Each Man)
03. Mindstorm
04. Note To Self (Okay) [feat. Chronixx] 05. Field Trip06. New Race (A Way) [feat. Akala] 07. Hey You
08. Highly (Get To Me)
09. Feel Good “The Pinch“
10. Love Has Found I
11. You And I [feat. Pressure Busspipe] 12. Ready To Play [feat. Tarrus Riley] 13. The Reflection
14. Could It Be
15. In The Begining

Back to top button