Rozhovory

Imar Shephard v interview přímo z Kingstonu

Velký talent s gospelovými kořeny a velkou láskou k reggae

V rámci rozhlasového pořadu Jahmusic Reggae Station na Color Music radiu proběhl další z řady rozhovorů, představující vám nová jména Jamajky. Na konci září jsme si povídali s pozoruhodným zpěvákem z Kingstonu, který si říká Imar Shephard. Představil nám svou tvorbu, bavili jsme se o jeho tvorbě, zavzpomínali na legendy i sdíleli reasoing o aktuální situaci kolem pandemie a jaké to je pro jamajský lifestyle. Níže je překlad celého povídání včetně jeho muziky a audio záznamu celého vysílání.

Ahoj Imare, slyšíme se?

Yaman, bless up.

Jsem moc rád za tento link up. Můžeš nám v úvodu prozradit něco o sobě a jak  jsi se dostal k hudbě?

K muzice jsem se dostal už opravdu dávno když jsem byl vyrůstající youngsta, chodil jsem do kostela a zpíval tam ve sboru. Měli jsme tam i youth club, s kterým jsme hodně zpívali. Když jsem pak byl starší někdy okolo osmnácti, přestěhoval jsem se za prací do Kingstonu, a vedle práce jsem se okrajově začal věnovat i hudbě. Potom už to ale nebylo okrajové téma, odešel jsem z práce a začal jsem hledat skupinu a zpívat s nimi. Kingston je plný reggae music.

Stále žiješ v Kinstonu?

Ano, je to místo, kde bydlím.

Původem jsi ale z hor, je to tak? Četl jsem, že jsi se narodil v St. Thomas?

Ano, narodil jsem se a vyrůstal ve farnosti Svatého Tomáše, je to v horách Blue Mountains. To je místo, odkud pocházím, je to krásnej klid.

Jako v ráji, dobře si to pamatuji. Říkal jsi, že jsi začínal v kostelním sboru, což u nás není vůbec obvyklé. Jaký styl muziky jsi zpíval v kostele?

Když jsem vyrůstal, v kostele jsem zpíval gospel, hodně gospelu. Známé písničky a různé sborové věci.

Žádné reggae v kostele nezaznělo?

Reggae jsem v kostele nezpíval, ale i tak jsem vyrostl na poslechu Boba Marleyho, Dennise Browna a dalších. Když jsem přijel do Kingstonu, všude byla muzika, a tehdy jsem si zvolil mou životní cestu – reggae music.

Prozraď nám více o producentech a studiích, kde jsi pracoval před příchodem k 24/7?

Samozřejmě. Pracoval jsem ve studiích jako je například Digital B a s producenty, jako jsou Collie Budz, Demarco a další. Pracoval jsem s mnoha producenty před 24/7, kteří mě posunuli na další level. Před tím jsem měl taky label Iyaah Bless Music. Big up Iyaah Bless!

Když zmiňuješ Bobbyho Digitala, to je jedna z velkých legend, které letos odešly. Neměl jsem nikdy možnost jej potkat, ale slyšel jsem o něm spoustu dobrých věcí. Prý měl hodně pokory a miloval, že může dělat muziku. Jak na něj vzpomínáš ty?

Vlastně stejně, byl vždycky v klidu a pořád dělal zábavu. Pracoval ale tvrdě, pořád byl ve studiu a mixoval nebo něco jiného. Dával prostor novým talentům a vždy vydával skvělé věci. Byl to náš mentor a úžasný producent. To jsou mé vzpomínky.

Současně jsi zmínil spolupráci s Colliem z Bermůdských ostrovů a také s Demarcem, což je producent, který má obě nohy v dancehallu. Co jste spolu dělali?

Ano, byl jsem mladý umělec a potřeboval jsem vydávat nové songy, takže jsem si tolik nevybíral. Demarco byl jedním z umělců, kteří mi tehdy pomohli a dali mi sílu. Je to dancehallový song, ale uvědomělý text. Ještě předtím jsem dělal písničku Woman I Need You, s kterou si lidé poprvé začali spojovat jméno Imar Shepard. Demarco mi pak otevřel dveře dál do světa a pracovat s ním bylo super, je to skvělý producent.

A poté ses dostal k 24/7? Kdyžtak mě oprav, to je label který sídlí částečně na Jamajce a druhou nohu v Americe, je to tak?

Ano 24/7 mají základnu na Jamajce a druhou v Americe. Big up Kevinovi a všem z 24/7.

Těsně před naším rozhovorem jsem dělal ve vysílání malý narozeninový tribute pro Robbieho Shakespeara z dua Sly&Robbie, který je z mé perspektivy velmi esenciální producent, jak to vidíš ty?

Vidím Robbieho jako jednoho z otců žánru, jednoho z těch, kteří posunuli tuto hudbu o level výše. Je to velmi dobrý člověk, silný, uvědomělý a vždy vtipkuje.

Byl jsem moc příjemně překvapený, když před několika lety vystupovali v Praze. Jsou to superhvězdy, ale zároveň svým přístupem maximálně pokorní umělci. Byla to skvělá zkušenost s nimi pracovat…

Když nad tím přemýšlím, lidé jako Robbie mi pomohli hudebně vyrůst, rozumíš? Měli na mně vliv. Nemůžu dát big up Robbiemu a zároveň nezmínit taky Slye Dunbara. Oni jsou úžasní spolu, dělají skvělou hudbu a pracují jak dvojčata. Je mi vždy ctí je potkat a jsou pro mě nepostradatelní. Naučili mně toho tolik a jejich hudba je uvědomělá. Jsou legendy oni i ti, s kterými kdy spolupracovali. Vzhlížím k nim a mám velkej respekt.

Spolupracovali mimojiné také s Dennisem Brownem (korunním princem reggae), kterého jsi také zmíňoval jako tvou velkou inspiraci. Viděl jsem seznam tvých letošních koncertů před lockdownem a vystupoval jsi mj.  v únoru v Kingstonu na Dennis Brown Tribute. A pak taky na oslavách narozenin Boba Marleyho na Hope road. Jaké to bylo?

Byla to úžasná zkušenost! Bylo to vůbec poprvé, co jsem vystupoval na této vzpomínkové show pro Dennise Browna a posunulo mně to o level dál. Je to super, když se můžu představit na takové veliké platformě. Stejné to bylo i s vystupováním v muzeu Boba Marleyho. Zažil jsem tam krásnou atmosféru a bylo mi ctí tam vystupovat a vzdát poctu tomu, koho jsem v mládí poslouchal nejvíce.

Měl jsi někdy možnost vycestovat i z Jamajky nebo dokonce z Karibiku?

Ano, už jsem byl párkrát ve Velké Británii. V roce 2017 jsem vydal album Unleashed a k němu jsem absolvoval malé promo turné po Británii v roce 2016. Takže toho roku jsem byl v Británii, big up Iyaah Bless Music. Znovu jsem se tam pak podíval roku 2018, kde jsem měl malé turné k mému EP Matter Of Time, které vyjde již brzy. Byla to úžasná zkušenost, lidi si to užívali a já taky.

Prozraď mi více o tom EP. S kým na to spolupracuješ?

EP se bude jmenovat Matter Of Time a vychází prvního ledna 2021. Některé songy produkovali Iyaah Bless Music, něco jsem si dělal sám a pak jsou tu i další producenti. Bude to něco trochu jiného. Mám tam militantní song, uptempo píšničky a taky songy o ženách, protože ženy jsou pro nás velmi speciální. Bude to krásné malé EP.

Budou tam nějaké spolupráce? Slyšel jsem, že spolupracujete s Iyah Sytem a Knatch Rychusem, všichni jste u stejného labelu…

Ano, Iyah Syte a Knatch Rychus jsou jako bratři od jiné matky (směje se). Takže ano, něco brzy vyjde, máme ready pár opravdu dobrých songů, jen k nim ještě nemáme jména, tak je musíme vymyslet a pak hned půjdou ven.

Dobře, těším se na tvé EP a taky držím palce s koncerty. Vím, že je Jamajka stále v karanténě, jaká je teď situace v Kingstonu? V kolik hodin musíte být doma?

Ano, teď je ten čas osm hodin večer.

A co pouliční párty, jsou nějaké?

Víš, lidé se stále potulují po ulicích, ale vždy mají roušky a snaží se dodržovat distanc. Dodržujeme opatření a respektujeme je, protože chceme, abychom už byli bez pana Covida.

Takže žádné párty a tance v ulicích?

Teď v ulicích nic není. Vláda vše zastavila. Jedna věc jsou čísla, která sice jsou teď stabilní, ale druhá věc je, že všichni musíme být opatrní.

Co na to kingstonský massive? Moc si nedokážu představit, že jsou k tomu lidi ochotní. Jaké teď vnímáš vibes v Kingstonu?

Lidé si udržují dobré vibes a traví hodně času na sociálních sítích. Sdílí se tam spoustu muziky a dobrých vibrací. Je to celosvětová krize, ale když to lidé pochopí a budou o sebe dbát, můžeme se zase scházet a tancovat.

Překonáme to. Ptal jsem se proto, že z mého pohledu něco takového rastové předpovídali už dávno. Vypadá to jako kolaps systému a tak se ptám, jestli to Jamajčané vnímají jako biblický čas zjevení nebo jen jako krizi, kterou jednou překonáme a život je pořád ok…

Myslím si, že vibes jsou tu a že se snažíme to brát vážně. Zároveň ale víme, že je to čas zjevení a prorokovali jsme to už dávno v minulosti. Není to nic nového, není to první pandemie a určitě ani poslední. Berme si z toho to dobré a čtěme o tom, abychom s tím mohli pracovat a pak to i překonat co nejdříve.

Přesně, s nadějí a modlitbami to překonáme ve všech částech světa. Mockrát děkuji za tvůj čas Imare, jsem moc rád za naše dnešní sdílení.

Taky moc děkuji. Big ups všem lidem v Česku. Hodně síly a požehnání.

* ptal se Lukáš Kolíbal, přepsal Adam Irie

Původní Audio záznam celého úterního vysílání pořadu Jahmusic Reggae Station:

 

Back to top button