V dubnu 2016 navštívil Jamajku Prince Ermias Sahle Selassie, vnuk Haile Selassieho, aby vzpomněl na událost, která se stala ve čtvrtek 21. Dubna 1966. Toho dne přiletěl na návštěvu ostrova jeho děda, etiopský císař Haile Selassie. Tento den je proto dodnes jedním z nejdůležitějších svátků v rastafariánském kalendáři, tzv. Groundation Day. Na letišti v Kingstonu jej tehdy nadšeně očekávalo skoro sto tisíc místních rastamanů čekajících na příjezd Mesiáše a Krále králů v jedné osobě (mnozí pravděpodobně čekali dokonce samotnou inkarnaci Pána Boha). Davy společně bubnovaly a kouřily byliny, než konečně o půl druhé odpoledne přistálo letadlo Ethiopian Airlanes…
Dav byl doslova v extázi, přetlačil ochranku a obklopil letadlo přímo na přistávací ploše. Zhruba po půl hodině se otevřely dveře a na schodech se objevil H.I.M. který pokynul davům za bouřlivých ovací, dunících bubnů, rachotících petard a vlajících praporů. Císař za chvilku znova zmizel v letadle a trvalo pár minut, než zástupci jamajské vlády pochopili situaci a vyslali do letadla zástupce, kterým nebyl nikdo jiný než Ras Mortimer Planno (později duchovní rádce Boba Marleyho). Ras zmizel v letadle a pak vyšel ven se vzkazem: „Císař mne instruoval, ať vás požádám, abyste se uklidnili. Udělejte krok zpátky a nechte Císaře přistát.“ Poté jej doprovodil ze schodů, kde Selassie odmítl jít po červeném koberci a šel raději do limuzíny po holé zemi. To byl právě ten moment „groundation“ (uzemnění) neboli kontaktu Krále králů s jamajskou půdou. Císaře pak odvezli za bouřlivého nadšení sto tisícového davu do královského paláce.
Výsledkem Mortimerovy diplomatické pohotovosti bylo, že jamajské autority byly požádány, aby zástupci rastafariánů byli přítomni na všech státních událostech v přítomnosti Jeho výsosti. Mortimer Planno a Joseph Hibbert pak měli i osobní audienci s Císařem. Jedním z témat těchto rozhovorů prý bylo Selassieho doporučení, že není nutně třeba emigrovat do Etiopie (jak propagoval Marcus Garvey), ale předtím je zejména potřeba osvobodit lid přímo na Jamajce. Tato slova jsou dnes známa jako: „Liberation before repatriation“ neboli osvobození před repatriací.
Selassieho návštěva Jamajky měla pro místní obyvatelstvo a vznik reggae zcela zásadní význam. Hodně lidí včetně např. Rity Marley nebo Petera Toshe tehdy konvertovalo k rastafariánství, díky kterým se tímto směrem vydal po návratu z USA i Bob Marley. Na ostrově také vznikla o tři roky později misie Etiopské ortodoxní církve. Selassie poslal na Jamajku arcibiskupa Laike Mandefra, který následně pozval Josepha Hibberta, jednoho ze zakladatelů rastafariánského hnutí, aby vyučoval rastamany jako duchovní organizátor. Mandfredo pak pokřtil zhruba dva tisíce rastů ortodoxním způsobem a nikdy už se nechtěl vzdát přesvědčení o božskosti Haile Selassieho.
* Lomesh
Selassieho vnuk na Jamajce (2016)