Profily

Everton Blender – Hudební vizionář a léčitel propojující reggae a dancehall

Everton Blender je dalším důležitým hlasem současného jamajského conciouss dancehallu, té uvědomělé a pozitivní strany scény, která se pro slávu a peníze nestřílí, ale raději následuje vlastní cestu – šíří do světa mír a lásku. Everton Dennis Williams v jamajské farnosti Clarendon, ale vyrůstal v chudém Kingstonu. V mládí pracoval jako malíř, dekoratér a konstruktér, ale brzy zjistil, že používané chemikálie v barvách mu nedělají dobře. Rozhodl se proto s pomocí Boží věnovat hlavně zpívání. V roce 1980 potkal svou budoucí ženu Phyllis a přestěhovali se zpátky na venkov, kde se o pět let později narodila jejich dcera Isha. Na začátku mu byli za vzor pánové Dennis Brown, Sugar Minott a Tenor Saw. Everton ale v sobě brzy objevil originalitu a rozvinul tak svůj vlastní styl zpěvu, který je dnes charakteristickým právě pro něj. Je to spojení výborného smyslu pro rytmus, geniálního frázování zpěvu, osobitých trylek a hlavně textů plných bravurní lyriky, vyšší intence i vtipu. Právě jemnost je tím, co jej dělá odlišným od party křiklounů, kterých je v dancehallu habaděj. Everton Blender působí svými sděleními a poselstvím zcela univerzálně a propojuje zároveň reggae a dancehall do dokonalé harmonické kompozice.

Přestože do konce 80. let už natočil pár singlů s různými producenty a zpíval pod jménem Bubbaroo s Destiny Outernational soundsystem, velký hit stále nikde. Brzy si to ale vynahradil písní Create a sound, která z autobiografického pohledu popisuje jeho víru v Boha a zkušenosti v hudební branži. Následně, jako mávnutím kouzelného proutku v reakci na upřímnost, se začaly dít velké věci! V roce 1992 jej seznámil Garnett Silk, zpívající sparing-partner z Destiny sound, s Richardem Bellem, producentem labelu Star Trail. Ten mu obratem pomohl vydat Create a sound na singlu a tak se najednou objevil Blenderův první velký hit na Jamajce.

To byl nejspíš také impuls k pozvání na vystoupení na největším jamajském festivalu Reggae Sunsplash, kde předskakoval právě Garnett Silkovi. Oba zpěváci se tak sešli znovu na jednom pódiu a dokázali, že umí skvěle zpívat a čeká je nejspíš slibná budoucnost. Naneštěstí ale brzy na to Garnett Silk tragicky zemřel, takže dlouhý a spokojený život čekal jen na Evertona. Ten brzy poté s věnováním svému bratru vydal své první album LIFT UP YOUR HEAD, kde se vedle Create a sound objevili i další nové hity jako Family Man, Bring di Kutchie, My Father’s Home nebo Gwaan Natty. Album vyšlo i v USA a získalo si velké ovace, které znamenaly průlom z regionálních vod do světa plného možností.

Everton pokračoval v nahrávání pro Star Trail a tak další hity Blend Dem, World Corruption, Bob Marley ad. vyšly na kompilaci PIECE OF THE BLENDER: THE SINGLES v roce 1996. Poté se ale autor rozhodl dát raději nový rozměr své práci a rozjel svůj vlastní label Blend Dem Productions, takže si od té chvíle sám financoval všechny nahrávky. Způsobilo to sice dost rozruchu mezi těmi, kteří chtěli i nadále monopolně ovládat hudební produkci a propagaci na ostrově, ale Blender to vydržel a za spolupráce distribuční sítě Heartbeat se postavil pevně na nohy i jako producent. V rámci této spolupráce tak roku 1999 vyšlo u Heartbeat album ROOTSMAN CREDENTIAL, prvnípod hlavičkou Blend Dem. Najdete tu hity Ghetto People song, False words, Slick Me Slick nebo These Hands, které slavily velký úspěch všude, kde se pustily. Everton díky tomu vyrazil na turné po USA a Evropě a stal se tak jedním z nejmilovanějších jamajských zpěváků současnosti. Ptáte-li se proč, zkuste si sehnat živé album LIVE AT WHITE RIVER REGGAE BASH, které se nahrálo v průběhu cesty a dobře zachycuje tu atmosféru.

S blížícím se miléniem vyšla u Heartbeat kompilace DANCE HALL LIBERATION, kde v Evertonově produkci najdete parádní songy od zpěváků, jako jsou Anthony B, Tony Rebel, Louie Culture nebo Richie Spice. Posledně jmenovanému zpěvákovi poté produkoval i celé debutové album. Na zmíněné kompilaci se vedle Evertonova hlasu objevila i píseň od jeho dcery Ishi, která mezitím vyrostla v půvabnou princeznu. Další vlastní album jejího šikovného táty vyšlo roku 2001 a jmenuje se VISIONARY… To opět potvrzuje kvality Mr. Blendera jako zpěváka, skladatele i producenta. Na této desce se objevila i Marcia Griffiths (1/3 I Threes – zpěvaček z kapely Boba Marleyho), Beenie Man, Tony Rebel a Athony B. I nové století je nakloněno Evertonově hudbě a hlasu, takže skoro celý následující rok byl ve znamení celosvětového turné…

Po nutném odpočinku je Everton Blender znovu tady s novým albem, které se jmenuje KING MAN a vyšlo na podzim 2003. Hrají na něm muzikanti jako je Dean Fraser, Robbie Lyn a členové kapel, které doprovázejí Culture a Shaggyho. Ti všichni nežijí na jednom místě, ale v Kingstonu a Los Angeles, takže Everton hodně cestoval, aby dal toto album dohromady. Když se jej poté novináři ptali, jak se za takových podmínek dá udělat tak dobré album, jeho odpověď zněla:

„… Together we pray, the stronger we will be…“

Diskografie: It’s My Time (2006) Lift up your head (1994) Piece of the Blender: The Singles (1996) World corruption (1996) Rootsman credential (1999) Live at White river reggae Bash (2000) Visionary (2001) King Man (2003) & hromady singlů…

 

links:

homepage

video Lift Up Your Head

Evertonu Blender na Heartbeat audio rozhovor na www.ireggae.com fotky z koncertu na reggaephotos.com texty z alba ROOTSMAN CRIDENTIAL kompletní diskografie a seznam skladeb

Lukáš Kolíbal fotos (c) 1 + 6 Runn records, 2 L. Kolíbal, 4 + 5 www.reggaephotos.com

(update 27.10.2006)

Back to top button