ČlánkyNovinkyRozhovory

Interview s Dub Inc: Exkluzivně o novém albu, DVD i životě muzikantů na cestě

Na přelomu roku 2013/2014 jsme si popovídali se Zigem, bubeníkem francouzské kapely Dub Inc. Tahle výjimečná parta muzikantů totiž před nedávnem vydala novou desku PARADISE a právě kvůli té už několik měsíců koncertuje po celém světě. Momentálně se nachází na evropské části svého turné, a zanedlouho zavítají i k nám do Prahy (Lucerna 8.5.2014) a den poté i k sousedům do Blavy (9.5. Ateliér). A tak, než to tu Dub Incorporation přijedou rozproudit, nabízíme vám příjemný rozhovor o nové desce, o tom, jaké to je vidět se s vlastními kolegy takřka denodeně ale také o tom, jak se Dub Inc. vypracovali na celosvětově oblíbenou skupinu bez jakékoliv podpory velkých medií.
Uvidíme se 8. Května v Lucerna Music Baru!

Právě jste na turné k vašemu pátému albu Paradise, jak probíhá?

Je to skvělé, jindy když vydáme album, trvá několik měsíců, než lidi znají každý song, ale na tomhle turné fanoušci znají všechny a to je šílené. Všude je vyprodáno, to je vážně super – dva a půl týdne po začátku turné!

Koncertujete pouze ve Francii?

Momentálně hlavně ve Francii, ale vyjíždíme i ven, včera jsme byli ve Švýcarsku, dnes a zítra Itálie, později Belgie a zpátky do Francie. A potom plánujeme mezinárodní turné do konce roku 2014.

Takže vás můžeme čekat i v Praze?

Asi ano, věřím, že budeme mít na turné aspoň 10 evropských zastávek, pravděpodobně v dubnu (pozn.: nedávno bylo zveřejněno datum pražského koncertu, 1.8. v Lucerna Music Baru!).

Cítíte rozdíl mezi Francií, kde lidi rozumí každému slovu, co řeknete, a zahraničím, kde tolik lidí francouzsky nerozumí?

Samozřejmě že je tam nějaký rozdíl, ale upřímně, při vystoupení je to ok. Ve Francii, když mluvíme o Sarcozym, lidí se to okamžitě dotkne. V jiných zemích se fanoušků dotýkají všeobecná témata. Ale posledních pět, šest let se cítíme jako doma i v jiných zemích.

Na albu Paradise se objevilo mnohem více anglických textů, což já jako člověk, který nemluví francouzsky, oceňuji. Také na DVD, které jste konečně vydali, jsou anglické titulky. Udělali jste to schválně kvůli fanouškům?

Vlastně ne. Ale protože hodně jezdíme po světě, tak zpěváci, kteří texty psali, se inspirovali v zahraničí – v angličtině. A my byli toho názoru, že není nutné je překládat do francouzštiny, bylo by to zbytečné. Je to prostě hudba tak, jak přichází. Jsme mezinárodní skupina a musíme to akceptovat. A protože jsme potěšení úspěchem, který jsme dosáhli i v zahraničí, dáváme přednost tomu, překládat pro zahraniční fans.

Jasně, a kdo přišel s nápadem natočit DVD dokument?

Nebyl to náš nápad. Filmař z našeho města za námi přišel a řekl, že by s námi chtěl jet na turné na tři roky a ukázat jaký je život Dub Inc. Na začátku se nám moc nechtělo ukazovat každodenní situace ze soukromí, zákulisí nebo autobus, kterým jezdíme po turné. Ale on nám vysvětlil, že objektem by nebylo Dub Inc. samo o sobě, ale jak být nezávislým v hudebním průmyslu. A to změnilo náš názor, napadlo nás, že by to mohla být motivace pro začínající skupiny (kapely), ukázat jim, že není nutné být „majetkem“ velké společnosti, aby se staly profesionálními muzikanty, cestovaly, dělaly velká turné a produkovaly alba. A tak jsme ho vzali s námi na turné (2,5 roku). Na začátku bylo těžké zvyknout si na kamery, ale vyplatilo se to. Když jsme uviděli první střih, tak se nám to opravdu líbilo, protože ukázal, jak se snažíme žít a pracovat, jak funguje demokracie uvnitř skupiny (kapely).

Mluvil si o začínajících skupinách a velkých společnostech. Jak se Dub Inc. stal tak úspěšným a známým mezinárodně? Ne mnoho skupin z Francie je žádáno v zahraničí tak, jako vy.

Nevím 🙂 Od začátku jsou tím důvodem prostě lidi – někdo nás uslyšel a řekl to známému, ten řekl dalšímu známému….a tak Dub Inc. začal růst ve Francii. A když přišel internet, tak se to samé stalo v Polsku, Řecku, Portugalsku a USA a tak dál. Nejsme moc podporovaní velkými médii, jako jsou televize nebo tisk, neuslyšíš nás v autobuse, metru nebo velkém rádiu, takže jsou to právě jen fanoušci, kdo stojí za naším úspěchem.

Překvapuje mě, že dokonce ani ve Francii vás média nepodporují.

Víš, ve Francii vystupujeme možná tak pro 7000 lidí, ale nikdy jsme nebyli v televizi nebo rádiu.  Dokonce i když album Paradise je velké, a to říkám s pokorou, a jsme na prvních místech některých žebříčků, média o nás absolutně nemluví. Ani specializovaný tisk, který se soustředí na nezávislé skupiny, jako jsme my, tak ani ten o nás nechce psát/mluvit. Nikdy jsme nepochopily proč. Tak se o ně prostě nestaráme. I na DVD můžete cítit velkou frustraci v první části. Ale myslíme si, že bez médií nám je líp. Raději dělám rozhovory s lidmi jako ty, je to zábava.

Ale na konci to, na čem záleží, jsou fanoušci, ne televize nebo rádio, ale ti kteří vás podporují, kupují vaši hudbu a chodí na vaše koncerty…

Ano, to je pravda. Jestli naše kariéra zůstane takhle, tak to bude super. Ale někdy bychom chtěli dělat víc, navštívit různá města a dělat větší produkci, mít nějakou jistotu protože hudební průmysl není stálý. Ale kromě toho jsme šťastlivci, děláme hudbu 15 let, bavíme se a potkáváme milé lidi každý den, co víc si můžeme přát?

15 let, to je dlouhá doba! Umíš si představit dělat něco jiného než hudbu?

Ne, to by byla noční můra, protože neumím nic jiného J.  Začal jsem s Dub Inc. když mi bylo 18, dokončil jsem svou školu a ve studiu nepokračoval, měl jsem jen malé práce… kdyby Dub Inc. skončil, nemám tušení, co bych dělal. Možná bych se stal tatérem 🙂

Prosím tě, pokračuj raději s tvým současným povoláním 🙂

Snažím se a doufám, že to budu moct dělat ještě dlouho. Ve skupině je dobrá nálada. Hodně lidí se ptá, jestli je to těžké, 14 chlapů v autobuse a vidíme se denně. Ale je to lehké, každý den se dobře bavíme, mezi námi je perfektní porozumění a jsme za to vděční.

To je super, protože i v rodině jsou lepší a horší dny…

To je pravda, ale my to vidíme jako naši šanci. Spousta skupin se snaží k sobě najít cestu, ale v Dub Inc. se ani snažit nemusíme, jsme všichni na stejné vlně.

Je něco na tvojí práci, co si užíváš nejvíc – koncerty, zkoušky, psaní, setkání s fanoušky?

Všechno! Možná být na pódiu je nejlepší, protože můžeš cítit tu energii, můžeš vidět oči fanoušků a víš, že si to užívají. Nálada se zhorší, jen když skončíme koncert, jsme unavení atd. Ale na každé části naší práci je něco skvělého, když jsme na cestě, v autobuse, s fanoušky, na pódiu – jsem šťastný. Mohl bych mít lepší život? Před 15 lety bych nečekal, že budu cestovat do Indie, Ameriky, kolem celého světa… Zvlášť když jsi z tak malého města jako já, nikdo neočekává žádnou velkou kariéru.

Vystupujete taky ve vašem rodném městě?

Ano, letos tam uzavřeme turné na jedné akci. Musíš přijet, je to průmyslové a temné město a lidi jsou někdy obtížní, ale když se jim líbí to, co děláš, tak jsou schopní ukázat obrovské nadšení a podporu.

Ráda bych, ale budu na Jamajce, takže bohužel nebudu moct.

Ok, je to kvůli Jamajce, tak ti odpouštím 🙂

Zmínil ses, že jste letos byli v Indii. Je zajímavé slyšet, že reggae umělci vystupují v Indii. Jaká to byla zkušenost?

Jak bych to popsal. Upřímně, vystoupení nebyla až tak zajímavá. Když jdeš v Indii v noci na party, znamená to, že jsi velmi bohatý. Takže ty vystoupení, co jsme dělali, byli pro takové typy lidí, jako jsou piloti, velvyslanci a podobné, prostě Francouzi žijící nebo navštěvující Indii. Raději vystupujeme pro „normální“ lidi. Na druhou stranu je to pokrok pro reggae. Taky jsme se tam potkali s Reggae Rajahs, skupinou z Indie, a to byla dobrá zkušenost.

Je  ještě nějaké místo, kde si nebyl a chtěl by si je navštívit?

Kdekoliv! Kdyby nás zavolali na Aljašku, pojedeme. Kdyby nás někdo zavolal do Iráku, přijedeme. Byli jsme v Libanonu v době, kdy tam byli politické problémy, ale koncert byl vynikající. Samozřejmě, že když můžu být v slunečných zemích, tak je to lepší…

Jasně, jsme Evropani, máme rádi slunečné počasí, že?

Přesně!

Zpátky k albu Paradise. Kde jste je nahrávali a jak dlouho to trvalo?

Nahrávání trvalo jeden měsíc a místem bylo naše nahrávací studio ve Francii. Příprava na to byla asi půl roku. Zatímco jsme pracovali na albu tak jsme přerušili vystupování, s výjimkou toho jednoho týdne v Indii. Takže jsme pracovali 5 dní týdně, od 10 ráno do 6 večer, půl roku. Potom jsme si pronajali studio, kde jsme mohli hrát 24/7 a být daleko od našeho města, jenom skupina, takže jsme se mohli soustředit na nahrávání.

Co texty, píšete si je sami nebo máte někoho kdo je pro vás píše?

Máme dva zpěváky, kteří je píšou na naše riddimy . Ze zhruba 50ti, které jsme udělali během našeho cestování, jsme vybrali ty nejlepší a přepracovali je.

Na albu jsou také některá vážná témata, jako například Revolution…

Ano, Dub Inc. se vždycky snaží zmínit závažná témata. Máme velkou šanci promlouvat k mnoha lidem, a tak se ji snažíme využít. Ale samozřejmě, že máme taky party songy s různými sound systémy. Revolution je písnička, kde mluvíme o životním prostředí, znečištění a podobně.  Je to víc všeobecné, mluví se v ní o tom, že nemusíme čekat na ostatní, abychom mohli začít revoluci, musíme prostě vstát a promluvit. Revoluce začíná v každém z nás. Každý musí začít u sebe.

 

Hezké, doufám, že budete mít taky šanci předat tohle poselství k českým fanouškům…

Jakmile pojedeme do východní Evropy, Praha bude součástí show. Musíš přijít na koncert!

Určitě! A jaký je plán na příští rok?

Pojedeme do Austrálie, Jižní Ameriky, Venezuely, možná Mexika, takže v podstatě turné a propagace.

Díky za tvůj čas Ziggo

Já děkuji Tobě, užij si Jamajku!

*Markéta

Back to top button