Alba & SinglyČlánkyNovinky

Deadly Hunta: Supa Heru (2016)

O tom, že Trevor aka Deadly Hunta je superhrdina, asi nepochybuje nikdo, kdo jej měl možnost vidět a slyšet naživo. Tolik energie, co dokáže tento britský deejay vyprodukovat a rozproudit na mejdanech, umí fakt málokdo. I když na to nevypadá, na krku má skoro čtyřicítku a za sebou přes patnáct let intenzivní práce na svých skills. Jeho nové album dokazuje, že je teď v té nejlepší možné formě. Má hodně co říct k dnešním problémům světa a zároveň je schopný osedlat libovolný riddim jak skutečný superman. Deska vznikla ve spolupráci s dobře známým francouzským producentem a selektorem Damalistikem, pod jehož labelem Roots Survival tenhle nadupaný kousek oficiálně vyšel. Vedle jeho vlastních instrumentálek je deska postavená na riddimech od různých producentů z Británie, Francie, Itálie i Nového Zéĺandu.

Deska šlape na plné obrátky od prvního tracku „Supa Heru“, v kterém Hunta objevuje svého vnitřního hrdinu. V následující „Give Thanks“ vzdává díky za život i když procházíme údolími smrti. Třetí pecka pokračuje v našláplém tempu a ptá se „When“ – kdy konečně překonáme omezenost pokrytectví, zášti a rasismu, kdy prokoukneme matrix, v kterém žijeme a kdy bude černý lid skutečně svobodný. Další song se jmenuje „Food for thoughts“ (potrava pro myšlenky) a připomíná nám, abychom si všimli, jaká slova vkládáme do svých úst. Plyne z nich láska a nebo něco jiného? Pátá pecka v pořadí je hit „Mooove“, v které hostuje Deadlyho dlouholetý kámoš a parťák Solo Banton. Tento singl vyšel i jako videoklip už dva roky zpátky, ale jeho přítomnost na desce je zcela logická po hudební i textové stránce. Hodně chytlavej banger, koukněte níže!

Až teď album na chvilku zvolní s one dropem „Can´t You See“, v které se Hunta ptá, jestli pořád ještě nevidíme, co za obrovské výzvy má dnes lidstvo před sebou, že se situace rapidně zhoršuje a že asi není cesty, než vyměnit vlády a politiky, kteří záměrně odvádějí pozornost a utahují šrouby. Co je řešením? Další song „Live Love, Love Life“ to dost dobře vysvětluje – žij lásku, miluj život, očisti své srdce a mysl a upevni se na svém místě. Jez zdravě a vyhni se intoxikaci svého těla a mysli. Sklízíme jen to, co sami sázíme. Další big tune na albu! Další pecka „I will Never Die“ připomíná, že i kdyby ho někdo zabil, zavraždí jen jeho tělo, ale jeho duše je nesmrtelná. Stejně tak nelze zabít Malcolma nebo Mandelu, protože jejich myšlenky žijí dál. Pro mnohé lidi revoluční myšlenka a impuls k hledání uvnitř sebe…

První desítku uzavírá song „Hustla“ o životě v ghettu, kde je třeba využít všech svých skills k přežití. Následují tři riddimy přímo od Damalistika, nejprve „As Fas as I can see“ na riddimu Protection, kde Hunta zpívá o svém směřování k realizaci, kam až oko dohlédne. Ten druhý kousek se jmenuje „I met a Girl“, který Hunta dlouho zpíval na koncertech v a´capella verzi. Damalistik mu k tomu předloni udělal moc příjemný riddim s dominující akustickou kytarou, který později vydal i s dalšími zpěváky pod jménem Calm & Easy riddim. Třetí pecka v pořadá, za kterou stojí přímo Roots Survival i v produkci samotného tracku je song „Ghetto Youths in Danger“ nahraný na nejvíce dubwise tracku celého alba – Babylon Time riddimu. Song vyšel loni na sedmipalci pod značkou Scotch Bonnet, což jsou skotští Mungo´s Hi-Fi. Mimochodem na tomto riddimu můžete najít i další pozoruhodné pecky á la Solo Banton, YT nebo Donovan Kingjay.

Blížíme se do finále a je tu pecka „Valley of Death“, kde Hunta popisuje nástrahy hudebního průmyslu v symbolické rovině o naději a boji za lepší zítřky. Pecku skvěle podkreslují vysamplované dechy a beat, kde ragga potkává hip hop – zkrátka přesně ta poloha, v které autor hodně lidí baví. Závěrečná óda „I Seen Heaven“, kde Hunta popisuje svůj sen o lepším světě bez válek, o vzájemné podpoře a o spolupráci lidí všech barev. Skvělé outro k albu, které je hlubší než by se vám na první pohled mohlo zdát.

Když to shrneme – jak už jsme od Trevora zvyklý – vedle party tunes tu je hodně sociálních komentářů o životě v Babylonu, který se nás snaží čím dál více kontrolovat. Hunta je propagátorem zdravého životního stylu a tak nechybí ani praktické informace, k tomu co jíme, jak se chováme k planetě nebo jakým způsobem jsme naprogramování systémem, v kterém žijeme. Album Supa Heru tedy vnímám nejen jako parádní hudební počin, ale také jako cenné informace k probuzení vlastních neobyčejných schopností. Neváhejte, desku si už můžete elou poslechnout na soundcloudu, ale nejlíp uděláte, když autory podpoříte přes iTunes nebo fyzickou objednávkou.

PS. Nejbližší možnost potkat Deadly Huntu v ČR budete mít začátkem června na festivalech Cultural Reggae Vibez a NaKaši fest.

* Admirál Kolíbal

Back to top button