Alba & SinglyČlánkyNovinky

Co říká Eminemovo nové album Kamikaze o současném rapu?

Zkrátíme si čekání, než přijde Eminemova odpověď na diss od Machine Gun Kellyho. A všechno nasvědčuje tomu, že odpověď přijde. Máme pro vás lehké zamyšlení, protože Kamikaze není jen „další Eminemova deska“. Ostatně více nebo méně vyhrocené diskuze o tom svědčí samy o sobě. Nejprve pár faktů: Kamikaze přišlo z ničeho nic, věrné svému názvu. Je reakcí na předchozí desku Revival. Nebo spíš na její převážně negativní přijetí. Vzniklo rychle. Eminem nikdy neskrýval emoce, naopak. U Kamikaze je hlavní emocí naštvanost. Slim Shady (aka Eminemovo temnější a drzejší alter ego) se vrátil. Eminem nemá tak na háku, jak jsme si mysleli. Přišel nám ukázat, kdo je král. Ale je jím ještě?

Revival snad ještě ani nevyšlo a už se o něm psalo negativně (viz úvod videa o řádek výše). Přitom to není nijak špatné album. Jen se prostě nějak nedotklo doby. Nebo je moc uhlazené. Těžko říct, co je přesně tím momentem. Fanoušci místo ocenění překvapivých spoluprací, jako jsou Beyoncé nebo Ed Sheeran, spíše nadávali, že „kde je ten starej dobrej Slim Shady“.

Kamikaze je naopak klasický Slim Shady. Jen na steroidech, protože Eminem má/měl prakticky neotřesitelné postavení a hlavně za ta léta dokáže s jazykem a flow to, co skoro nikdo. Možná nikdo. A tak pozurážel tolik lidí, že se to skoro nedá spočítat. O nové desce se narozdíl od Revival psalo od začátku jako o bombě. Všechna rapová média se na sociálních sítích předháněla, komu bude u postů plápolat víc fire emoji…

Ale pak došlo na fans. Reakce se různily. Starší fans byli buď totálně nadšení a nebo byli nadšení, ale poukazovali na to, že Eminem by mohl vydat něco dospělejšího. Jenže za to dospělejší by se klidně dala považovat právě deska Revival, která skončila odzívaná. Mladší fans byli buď nadšení a nebo (a nebylo jich málo) odsoudili Eminema jako důchodce bez relevance. Nakolik si tahle sorta desku opravdu poslechla, to si netroufám odhadnout. Pro člověka, který poslouchá rap dvacet let a slyší jak Eminem dává, je to skoro nepochopitelné.

Jenže. Rap v roce 2018 prostě takhle nezní. Není v něm tolik slov. Často ani žádný smysl. Někdy se plivou jen slabiky. Aka mumble rap je momentálně v rapu číslo jedna. Můžeme s tím nesouhlasit, může nám to vadit, ale to je tak jediné, co nám zbyde. Pro fans, kteří vyrůstají v období mumble rapu a trapu je tak logicky Eminem s blížící se padesátkou na krku logicky dinosaur z jiné éry. Navíc jim do mumble rapu šije a dissuje spoustu jejich konkrétních hrdinů. Dneska už je Eminem spíš oblíbený rapper tvého oblíbeného rappera, jak zní populární hiphopové cliché. Což vlastně zmiňuje i MGK ve svém dissu Rap Devil. Který je, mimochodem, hodně povedený. Navzdory tomu, že spousta lidí (často až opičkovsky, jak je na sociálních sítích zvykem) psalo statusy typu „Eminem ho zničí“, „teď si pod sebou podřezal větev“ nebo „chudák MGK, ten skončil“ a podobně, je jasné, že tenhle diss Eminema opravdu zasáhl.

A zasáhl do rapové scény jako takové. Protože nepsané pravidlo „Eminem se nedissuje, jinak ukončí tvojí kariéru“ už evidentně neplatí. MGK někde prohlásil, že ve skutečnosti je to battle mezi starým a novým. Je to výstižné. Eminem udělal parádní desku, ale své postavení na scéně už nějakou dobu ztrácí. A ztrácet bude. Vývoj jde jiným směrem a on už nepůjde v jeho čele. Ani nechce. Současnému rapu nerozumí, nelíbí se mu. Vyrostl na jiných základech.

MGK ho udeřil tvrdě. V aktuálním interview se Swayem přiznává Eminem svou reakci na track Rap Devil: „I gotta answer this motherfucker“ (rozhovor najdete níže). Věřím, že ta odpověď bude tvrdá. Ale zdá se mi, že na tom zas tak nezáleží. I když je to další cliché, je to z velké části pravda – hiphop není pro starý. V současnosti diktují trendy jiní. Pro fans to bude zábavné sledovat, budeme o tom diskutovat, ale MGK rozhodně neskončil. A pokud Eminemova odpověď nebude tvrdá dostatečně, přidají se další, kdo si dovolí brát Eminema do mikrofonu. Za sebe mu to nepřeju, považuju ho za geniálního rappera s unikátním talentem. Ale čas nezastavíš.

* Poeta

PS: Níže najdete nejen Swayův zmiňovaný rozhovor s Eminemem, ale také zbrusu novou odpověď pro Machine Gun Kellyho jménem Killshot…

Back to top button