ČlánkyNovinkyReportáže

Buju Banton se odvolal proti drogovému obvinění. Kdo najal informátora, co jej do toho zatáhl?

Buju Banton, vítěz ceny Grammy za rok 2010 v kategorii nejlepší reggae album, o kterém se v poslední době velmi často diskutuje díky obvinění z obchodu s drogami, se dovolává zrušení rozsudku z letošního června, vycházejícího z prosincového incidentu roku 2009 na Floridě, pro nedostatek důkazů. Obhajoba staví na nemožnosti dokázat, že by opravdu chtěl spáchat zločin, ze kterého byl obviněn. V odvolání, jehož autorem je právník David O. Marcus, se také píše, že Banton byl do drogového dealu vytrvale naváděn bývalým kokainovým pašerákem, nyní federálním informátorem, který za tuto „práci“, po Bujuho zatčení, od americké vlády vyinkasoval rovných 50 tisíc dolarů…

Odvolací soud proběhne do 70ti dnů.

Buju Banton, vlastním jménem Mark Anthony Myrie, si odpykává 10-ti letý trest ve věznici v Miami poté, co jej soud v Tampě na Floridě odsoudil v roce 2010 za kokainovou konspiraci. Obvinění z držení zbraně bylo soudcem zamítnuto. Na vyjádření odvolacího soudu v Atlantě si zřejmě budeme muset počkat ještě pár měsíců. Naději pro zpěváka skýtá šestý dodatek americké ústavy, který zaručuje právo na rychlý proces. Ten by měl zaručit, že stane před odvolacím soudem do 70ti dnů.

Dalším bodem obhajoby je fakt, ze se Myrie vlastně nezúčastnil ani telefonního hovoru, který by napomáhal spáchání trestného činu „drogového spiknutí“, což byl hlavní prvek státním zástupcem formulovaného obvinění. A v žádném z telefonních hovorů neusnadnil, či nenapomáhal realizovat jakékoliv „drogového spiknutí“.

Dle slov jeho advokáta se celá věc má takto: „Soud pochybil, když si nedokázal zjistit, že Myrie byl zadržený v rozporu s právem, kde neexistují žádné důkazy, že Myrie byl zapojen do distribuce kokainu, a navíc existují nesporné důkazy, že se vláda zaměřila na dlouhodobou, intenzivní, neutuchající kampaň zacílenou na Myrieho prostřednictvím placeného informátora, který se zoufale snaží získat snížení trestu na dohodu.“

Buju se stěhuje do jiného vězení

Grammy oceněný zpěvák se od vynesení rozsudku letos v červnu již několikrát stěhoval mezi americkými vězeními. Buju zpočátku trávil čas ve státním vězení Pinellas v Tampě na Floridě, kde v Miami probíhalo hlavní líčení a kde došlo i k vynesení rozsudku. Následně byl populární reggae zpěvák převezen do federálního vězení v Oklahoma City, kde strávil měsíc předtím, než se konečně nastěhoval do Limestone „státní nápravné instituce“ v Groesbecku, v Texasu.

Nicméně, v novinových zprávách jižní Floridy nyní oznámili, že Bujuho vězeňské dobrodružství se uzavírá jako kruh a mezinárodně uznávaný umělec se opět přesunul, tentokrát do Federální vězeňské instituce (FCI) v Miami na Floridě. Podle Bujuova právníka Davida Markuse, přestál Buju několik útrap během dvou měsíčního pobytu v Texaském zařízení. Popisuje vězeňské prostředí jako místo násilné a nezdravé povahy, kde se zpěvák cítil poněkud nepohodlně.

Vojta & JahMusic Team

Back to top button