Alba & SinglyČlánky

Anthony B vydal dlouho očekávané album King In My Castle

Jamajský bobo dread Anthony B je v reggae světě dobře známý už od devádesatek a to nejen uvědomělou produkcí, ale hlavně energickými koncerty, kde na pódiu rozjede show, co boří hranice. Jeho nová deska, která vyšla minulý týden na prvního máje 2020 z Born Fire Music, se jmenuje podle songu, na kterém spolupracoval se slovenskými Medial Banana. Tato kombinace a zároveň první vlaštovka tohoto nového alba se datuje až do roku 2016, kdy přiletěli Banáni na Jamajku dohodnout a nahrávat vydařené kompilační album Inna Jamdown.

Jak ale zní celé nové album? Je plné message a hitů překračující žánry, na desce se potkává roots reggae s dancehallem, afrobeatem, lover’s rockem i s hiphopem. Anthony ukazuje, že se nebojí zajít kamkoliv pro kvalitní podklad a všechno kromě titulního songu si produkoval sám s Born Fire a rakouskými House of Riddim, kteří jej už roky na mnoha evropských koncertech doprovázejí. Na albu najdeme 19 skladeb a skvělé hosty, například Pressure Busspipe, Zamunda, Kerry a další. O tom bude ještě řeč níže…

Desku otevírá krásná píseň Singing In The Jungle, kde Anthony zpívá o africké domovině, návštěvě Etiopie a dalších zemích a královstvích. Song proto mixuje tradiční africkou muziku s dancehallovými prvky. Další v pořadí je již zmiňovaný silný singl King In My Castle – výstižný název a ještě silnější text, který se zabývá přežitím, světem okolo nás, historii kolonialismu, rasismu, lásce a spousta dalšího. Jako vždy tady předvedl své uvědomění a obecná fakta, kterých se rasta nebojí.  Jak vznikal tento song se můžete podívat úplně dole pod článkemv krátkém dokumentu také v produkci Medial Bananaa a jejich týmu!

Třetí  v pořadí je už dříve vydané Dubbing Tonight a určitě neztrácí rozjetý nástup alba, spíše naopak. Následuje roots / lover’s rock pecka Be With You Everywhere, ke které si pozval Chantal. Pro mě po pravdě první z dosud neznámých jmen na tomto albu, ale o to příjemnější překvapení. Jsou to právě její decentní vokály, co to ladí do moderního lover’s rocku. Hned v zápětí je další zamilovaná First Time I Fall, a ještě úplně na konci alba je ještě jeden love song jménem I Wanna Know What Love Is. U obou už název napovídá, o čem jsou. To, že na albu je takové zastoupení lásky, svědčí o tom, že na světě je jí stále málo, tak třeba vás to inspiruje…

Talk Talk Talk feat. Zamunda nás pomalu ale jistě přesouvá k dancehallovému segmentu. Za tímto neméně povedeným kouskem se nachází píseň Lonely Soldier o tom, jak se snaží najít cestu domů a zůstat u toho sám sebou. Z velké části hiphopový riddim tomu dodává na autenticitě. Někteří v rámci tohoto tracku dokonce píší o podobnosti s Eminemem. Další kousek vyšel taky trochu dříve jako singl a opět míchá aktuálně populární koktejl dancehallu s afrobeatem v pecce Naah Buy Nuh Friend, o tom že opravdové přátelství si nekoupíš. Tady si zvlášť vychutnejte všechny beaty, basy i perkuse přímo od Anthonyho B. Následují dva vydařené pure dancehall kousky: What’s A Woman‘s Worth feat. Pressure Busspipe, která pobízí k respektu k ženám (a informuje, že ženy kralují světu i když si muži myslí opak) a druhá Never Know. Pak přijde zklidnění s několika roots singly. Nejprve Reggae Soul Sister, také již dříve vydaná lahůdka, po které následuje Liberator. Tady jsou doslova slyšet kořeny – bublající rytmus, klávesy, rocksteady baskytara atd. Následuje pecka The Trying Man, která povídá o tom všem, co říkali otcové žánru, ale v modernímu obleku.

Pomalu se blížíme ke konci desky a jsou tu YO-YO feat. Japanese z Panamy a Memories of The Past. Oba songy jsou trochu popovější a dokonce i s prvky trinidadského soca. Následuje ještě více reggae kousek Great China Wall feat. Kerri a do reggae přenesené a krásně převlečenené Let It Be od The Beatles! Před poslední I Wanna know What Love Is je povedený gospelový singl kde s Anthonym všichni zpívají a´capella. Na songu s ním jsou slyšet Bramma a Vision. Message předposlední pisničky je jasná – jedno lidstvo, jedna planeta a jednota nás všech. Za mě krásné album, plné skvělých písniček a message! Anthony B nikdy nezklame – naopak – vždy dokáže příjemně překvapit velkými projekty. Doporučuji k poslechu a ještě malé doplnění. Společně s albem vznikla i kniha, kterou Anthony sám napsal. Jmenuje se The Secret to a Man’s Heart a vyšla 19.4. 2019. Najdete v ní sedm jednoduchých kroků a zároveň rad přímo od Anthonyho, které by ženy měly následovat, aby jim žádný muž nelhal a ony získali jeho srdce.

*Adam Irie

Anthony B: King In My Castle
Born Fire Music (1.5.2020)

Back to top button