ČlánkyNovinkyProfily

Alborosie se po šesti letech vrátí do Prahy s novým albem Freedom & Fyah!

Vážná hudba má v Praze své jaro, reggae má od letošního roku svůj podzim. Koncertní seriál v klubu Lucerna Music Bar odstartuje 29. září jamajský Gyptian, na kterého navážeme ve čtvrtek 3. listopadu 2016. Do Prahy se po šesti letech vrátí jedna z největších hvězd evropského reggae – italský Alborosie! Přiveze si s sebou nejen vlastní kapelu Shengen Clan, ale také zbrusu nové album Freedom & Fyah, které letos již představil na mnoha velkých evropských festivalech.

Alberto D’Ascola se narodil 4. července 1977 na Sicílii. Jeho aktivní léta v reggae začaly už v roce 1993, kdy si 15ti-letý Alberto přezdíval Stena a sbíral první zkušenosti s italskou kapelou Reggae National Tickets. To jej evidentně pořádně motivovalo, osm let poté se totiž rozhodl odstěhovat na vlastní pěst na Jamajku, aby se mohl učit a být blíže k samotným kořenům reggae a rastafariánům. V začátcích na ostrově pracoval ve studiu GeeJam, které mu dalo první příležitost, zkušenosti a také představilo blíže místní poměry. Alberto tam tehdy pracoval jen za jídlo, takže jak se sám později vyjádřil: „Bylo to pro něj velmi těžké, ale zkušenost obrovská.“ Na Jamajce také vzniklo i jeho současné jméno. Když se totiž přistěhoval, dostal hanlivou cizineckou přezdívku Borosie. Alberto ale zareagoval po svém – negativní otočil do pozitivního – a přidal k tomu začátek svého křestního jména. Dnes je Alborosie jedním z nejrespektovanějších hlasů reggae, co jsme kdy v Evropě měli. Úzce spolupracuje například s Gentlemanem nebo Ky-Mani Marleym, s kterými natočil nejen několik písniček, ale také film Journey to Jah.

Své první album Alborosie vydal na Jamajce v roce 2009 a pojmenoval jej Soul Pirate. Právě tady se objevily pecky, které jej okamžitě proslavily nejen doma v Itálii, ale zcela bez hranic po celé Evropě. Stačí si zanotovat „Stidlibam bam bam inna Kingston Town“ a reggae massive dodnes hned zapaluje zapalovače. Stejně tak to platí o písničkách Herbalist nebo Waan the Herb, v které hostuje Michael Rose (ex Black Uhuru). Zkrátka hitový debut jak má být! Hned o rok později přišel druhý zářez v podobě desky Escape From Babylon s hitovkami, jako jsou No Cocaine, Mr. President nebo Real Story. Brzy poté vyšla i instrumentálnější dubwise verze tohoto alba, což je starý jamajský recept, který Alborosie nyní aplikuje v podstatě na všechny své dlouhohrající nahrávky. Může si to dovolit, vedle vokálů, je totiž velmi schopný multiinstrumentalista, který si ve svém studiu sám natočí v podstatě jakýkoliv nástroj. A jelikož má rád zvuk klasického roots reggae 70. let, pořídil si staré dobré Hammondky a další nástroje, s kterými je toho schopný velmi dobře docílit.

Následovalo album 2 Times Revolution a v roce 2013 deska Sound The System, kterou následovala instrumentální verze Dub The System. Studiové zkušenosti poté zúročil i na albu Dub the Thrones, na které spolupracoval s jamajskou producentskou legendou King Jammy a která pojala svět populárního seriálu Game of Thrones do úplně jiné roviny. Rozhodně to stojí za poslech, stejně jako dvojalbum duetů Alborosie & Friends, kde se vedle již zmíněných jmen objevuje například David Hinds ze Steel Pulse, Sizzla Kalonji, Busy Signal, Horace Andy nebo třeba kultovní veteráni The Abbyssinians nebo The Tamlins. No a pak je tu zbrusu nové album, které vyšlo letos na jaře, a jmenuje se Freedom & Fyah!

Alborosie dnes patří do první ligy nejen v Evropě, ale cestuje po celém světě, kde patří za headlinera mnoha velkých festivalů. Do přeci jen intimnějšího prostředí pražského Lucerna Music Baru se vrátí po šesti letech a vůbec se nebudeme divit, když to bude stejně jako minule zcela vyprodaný koncert. Nenechte si utéct svůj lístek, vstupenky jdou do prodeje v sítích GoOut, TicketPortal a TicketPro už ve čtvrtek 15. září 2016 za 550Kč plus poplatky prodejce. Chcete-li ušetřit na poplatcích, zajděte si rovnou na pokladnu klubu Lucerna Music Bar.

Alborosie & Shengen Clan (it/jam)
3.11.2016 Lucerna Music Bar
Vodičkova 36, Praha 1
open doors 20:00, start 21:00

více informací a lístky online od pátku 16.9. @ www.musicbar.cz

Back to top button