Flourgon vyhrál třistamilionový spor o autorství refrénu We Run Things, který mu vykradla Miley Cyrus

O autorských právech na písničky muzikanti na Jamajce ví své. Výnosy z mnoha velkých hitů reggae historie zůstaly u vydavatelů nebo těch, kdo si je včas zaregistrovali, a skuteční autoři a muzikanti pak často plakali nad neférovostí hudebního businessu, protože skončili s prázdnou a jedinou útěchou jim často byl honorář za samotné nahrávání. Tyto zkušenosti, které provázely jamajské muzikanty posledních skoro sedmdesát let (včetně například dlouholetého sporu o autorství některých písní Boba Marleyho), pak přinesly na ostrově mnohem větší fokus na toto téma. A tak když jamajský dancehallový veterán Flourgon začátkem roku 2018 zjistil, že pět let zpátky Miley Cyrus, americká popová zpěvačka a bývalá hvězda Disney Clubu, vydala v roce 2013 song We Can´t Stop, nemávl nad tím jen tak rukou. Její hit (s aktuálně skoro 900 miliony shlédnutí) totiž obšlehl v refrénu jeho vlastní pecku We Run Things, která v roce 1988 kralovala na Jamajce. A tak neváhal a podal soudní žalobu o svá práva a ušlý zisk na Miley, spoluautory songu a RCA Records (což je label, který patří pod Sony Records), které jeho právnici vyčíslili na 300 milionů dolarů!

V kreditech k písničce totiž figurují jen koproducenti Mike Williams (a.k.a. Mike Will Made It), Pierre Slaughter (a.k.a. P-Nasty) a Theron & Timothy Thomas (a.k.a. Rock City) plus samply od dvou raperů, známých pod jmény Doug E. Fresh a Slick Rick. Opomenout Flourgona ale byla velká a dost drahá chyba. Američtí právníci se bránili, jak jen to šlo, ale soud v New Yorku nakonec dal po skoro dvou letech Flourgonovi za pravdu a tak Miley nakonec raději navrhla mimosoudní vyrovnání, které podepsali v prosinci 2019. A to je pro jamajské muzikanty velmi dobrá zpráva, protože i oni mají šanci vyhrát zpátky svá případná autorská práva na těch, kteří „opomenou“ na jejich originální verze a postaví si z toho vlastní hit, což je nejen v Americe dlouholetá praxe…

A to v tomto případě navíc ani nešlo o hudební část (obě písničky si můžete pustit tady na stránce). Flourgon se opřel o refrén s tvrzením, že minimálně polovina vychází z jeho o patnáct let staršího songu, v kterém zpíval “We run things. Things no run we.“ Verze od Miley, která je jedním z jejích tří největších hitů, zní v podstatě totožně: „We run things. Things don’t run we” a v roce svého vydání se dostala na druhé místo hitparády Billboard Hot 100. Ironií života je, že první příčku si tehdy udržel song Blurred Lines od Robina Thickeho, jehož autorství bylo později také úspěšně soudně vymáháno rodinou Marvina Gaye, protože tam pro změnu vykradli jeho hit „Got to Give it Up.“Jména obou písniček jsou vlastně docela dost symbolické a je dobře, že to Flourgon nevzdal. Jednak mu to přineslo comeback na pódia a navíc se postaral o hodně slušný důchod, s kterým by mohl vystačit v klidu do konce života. A v neposlední řadě to zcela jistě povzbudí mnohem více jamajských autorů, aby bojovali za svá autorská díla, která byla často vysamplována nebo jinak využita. Poslechněte si obě verze i interview s Flourgonem a jeho právnickým týmem pro jamajskou televizi a dejte vědět, co si o tom myslíte vy.

* Papa Lomesh