První dekáda českých clashů (2000 – 2010)

Před pár měsíci v Praze proběhl velký mezinárodní soundclash Melting Pot, uspořádaný českými Forward March Posse a polskými Splendid, o kterém vás informoval i server Jahmusic.net. Clash se teď v Praze konal po několika letech, ale jinak je jeho tradice v ČR už docela dlouhá. Právě na počátky českých clashů se zaměříme v tomhle článku, který by měl zahájit novou sérii clashových článků na Jahmusic.net od mé maličkosti – Ripclawa z Peeni Walli Soundu. Jak se můžete dočíst v mém článku jinde, reggae soundclashe mají ve světovém měřítku dost dlouhou historii. České clashové dějiny jsou samozřejmě kratší a méně členité, ale bezesporu stojí za pozornost. Dneska se podíváme na jejich počátky a první dekádu: od roku 2000 do roku 2010. Velké díky na úvod patří všem veteránům pražské reggae dancehall scény, bez jejichž vzpomínek by ani takto stručný článek rozhodně nemohl vzniknout (v abecedním pořadí): Admirál Kolíbal, Babylon Rocker aka B.Rocka, Dread K, DJ Kaya, Mighty Lemon & Mr. Anděl.

Počátky reggae clashů v našich končinách jsou spojeny s pražskou scénou a především s organizátorskými schopnostmi selectora jménem Babylon Rocker (dnes B.Rocka) a moderátorským umem (již tehdy) veterána Mighty Lemona. Právě Babylonrocker byl zodpovědný za převážnou většinu clashů, které u nás proběhly v letech 2001-2005. Úplně první skutečný soundclash v ČR se odehrál 28. dubna 2001 ve „staré“ XT3 v Libni a utkaly se v něm dva přední české dancehall/reggae soundy: Pro Sound System (Liquid A, General Kryshpeen, Dr. Kary) a Bingi Dem Kru (Babylonrocker, Irie Memba, Suppafly a Attical P). Jak ve svém dobovém reportu napsal Lukáš Kolíbal, první jmenovaný sound byl proslulý zvláště rozsáhlou vinylovou sbírkou roots reggae, rocksteady a dubu, druhý se zase soustředil na aktuálnější ragga a dancehall. Hlasování diváků rozhodlo, že historicky prvním českým clashovým šampionem se před více než osmnácti lety stal Pro Sound.

Na další clash si museli tehdejší reggae fans počkat až do 21. listopadu 2002, kdy se v klubu Futurum utkali veteráni ze Swamp Safari (DJ Kaya, Vincent) opět s mladou krví Bingi Dem. Moderátorem byl znovu zkušený Mighty Lemon a tentokrát si vítězství vybojovali Bingi Dem.

V roce 2003 pak odstartovala záležitost, která určila obrysy české clashové scény na dalších několik let. Ano, řeč je o legendární sérii 45 Clash (Zion 45 Clash Open), kterou opět uspořádal český clashový průkopník jménem Babylonrocker. Jednotlivé hudební bitvy se konaly se v kultovním žižkovském klubu Zion – centrále a srdci pražské reggae scény počátku 21. století, nacházející se v Cimburkově ulici. 45 Clash byl kromě omezení formátu (hrát se směly jen 45s, tedy sedmipalcové desky) specifický také tím, že se jej mohli účastnit jen jednotlivci, tedy selektoři a selektorky pouze sólově. Tento formát se na následující 2-3 roky stal standardní formou reggae clashů u nás a zároveň znamenal, že se clashe konaly několikrát do roka, což mělo na kvalitu a rozvoj scény rozhodně pozitivní vliv.

Finále prvního 45 Clashe na Reggae Meetingu 2003 (zvítězil General Kryshpeen nad DJ Martym AKA Scarfacem) zhlédlo na 2000 lidí. Zjevný zájem o reggae clashe se odrazil na další akci, která byla zároveň vůbec první mezinárodní záležitostí tohoto druhu u nás. Proti domácí sestavě s názvem Praggamuffin Allstars (Babylonrocker, Mr. Anděl, MC Dr. Kary) se postavil francouzský Love Corner Sound, a to 20. července 2003 v žižkovském Matrixu. Akci „Inter Clash“ pořádali JahMusic & BDK, důležité moderátorské funkce se zhostil Vincent Richards (Švihadlo / Swamp Safari), další podrobnosti si můžete přečíst v tiskové zprávě.  Jednoznačný vítěz podle vyjádření zúčastněných vyhlášen nebyl, spíš šlo o přátelský souboj ve stylu tzv. „hardcore juggling“ (alternativní zdroje tvrdí, že tento clash vyhráli domácí). V roce 2004 se samozřejmě opět konal Zion 45 Clash, ve kterém se svým umem k vítězství probojoval selektor Oneheartman z uskupení Beatz Smokin Weedz.

V říjnu roku 2004 také proběhl jednorázový 45 clash ve zbirožské restauraci Na Panelu. Utkali se zde selektoři Brzy (Kapa Sound) a Mihaal (Peeni Walli); moderátorskou premiéru za mikrofonem si zde odbyl Ripclaw (Peeni Walli). Hlasování publika po několika rozstřelech rozhodlo o tom, že vítězem prvního (a zatím posledního) zbirožského reggae clashe se stal Mihaal z Peeni Walli Soundu (můj dobový report je zde).

Rok 2005 se do historie českého reggae zapsal důležitým soundclashem mezi dvěma mnohaletými rivaly – soundy, které se utkaly o pozici krále pražské reggae soundsystémové scény. Do svého druhého clashe nastoupil Swamp Safari Sound, který byl k poměření sil vyzván Pro Soundem. Clash se odehrál 17. února 2005 v holešovickém klubu Cross a stručný report od Admirála Kolíbala AKA Lomeshe si můžete přečíst tadyPro Sound po krutém boji obhájil po 4 letech od vůbec prvního reggae soundclashe svou pozici pražského i českého reggae dancehal šampiona. Později v roce 2005 opět vrcholil 45 Clash, ve kterém tento rok trofej získal Admirál Kolíbal.

Klub Cross se tou dobou stal místem konání nejen řady skvělých koncertů a parties, ale samozřejmě i mnoha dalších zásadních soundclashů. Roku 2006 se zde konala další série 45 Clash, ve které nakonec na Reggae Meetingu zaslouženě vyhrál Herby Boy (JahMusic Lightaz / Roccaflex).

V tomtéž roce také v Crossu proběhl první ročník série Bakkle Up, kterou společně uspořádali Peeni Walli Sound a MC Mad Reefer (Otaku Crew). Cílem této akce bylo umožnit clashování celým soundům (tedy nikoliv jen jednotlivcům) a do selekce začlenit kromě 45s i další formáty, zejména pak dubplates. Právě příklon k dubplates – čili exkluzivním nahrávkám pro konkrétní sound – lze považovat za něco, co ze zpětného pohledu znamenalo výraznou transformaci české soundclashové scény. Nejen díky svým dubplates, ale hlavně díky důrazu na chytlavé vsuvky zpívané živě na pódiu, vyhráli první ročník Bakkle Upu brněnští Pawlač Zewls. Druhý ročník Bakkle Upu proběhl o rok později, v roce 2007, a skrze několik kol se do finále probojovali Pawlač Zewls spolu s Peeni Walli (kteří se v tom roce vzdali pořadatelství). V krutém boji, který byl zároveň střetem dvou přístupů ke clashování, nakonec zvítězil domácí Peeni Walli Sound. Ve stejném roce naposledy proběhl Babylonrockerův 45 Clash, který podruhé vyhrál Admirál Kolíbal.

V roce 2008 už se nekonal ani Bakkle Up, ani 45 Clash, ale o clashový turnaj fanoušci reggae a dancehallu ani přesto připraveni nebyli. Proběhl totiž – poprvé a naposledy – turnaj s názvem Top Rankin Clash. V květnu a červnu 2008 proběhla v Crossu dvě kola se třemi účastníky: 20. 5. proti sobě nastoupila Mad Kriiiska (dnes King Sound Steppaz), B.Rocka a Rollandblow. O měsíc později, 24. 6., se utkali DJ Hev, El Mino (Waddup? Sound) a Monghol. Vítězové obou kol, B.Rocka a El Mino, se následně utkali na posledním festivalu Real Beat, jenž se odehrál v srpnu 2008 a jasně zde zvítězil clashový veterán B.Rocka.

V jasné návaznosti pak podzim roku 2008 patřil dalšímu clashi v Crossu: v organizaci LickaFreaka Productions proběhla one-on-one hudební bitva mezi vítězem Top Rankinu, B.Rockou, a dalším zkušeným veteránem české clashové scény, Formišem AKA Suppaflyem. Pár fotek z této akce, která proběhla 14. 10. 2008, najdete tady. A pokud byste chtěli znát vítěze, vyhlášen jím nakonec byl Suppafly, ale rozhodně to nebylo zcela jednoznačné.

I roku 2009 pražský Cross hostil další reggae clashe: krátce po Silvestru, hned 6. ledna 2009, se odehrál „Generations Clash“, kde si změřil síly jeden z nejstarších českých reggae soundsystémů, Swamp Safari, se svými mladými odchovanci jménem Jah Atom. Z bitvy, kterou jako referee uváděl Papapot, nakonec vzešel coby poměrně jednoznačný vítěz DJ Kaya a jeho Swamp Safari, kteří tak po několika předchozích nezdarech konečně dosáhli clashového vítězství.

A také závěr roku 2009 byl opět ve znamení clashových vibes: hned čtyři soundy se utkaly 3. prosince 2009 v akci s názvem „Proti všem“. Praggatronik, Royal Hi-Fi, Roccaflex a Peeni Walli nastoupili proti sobě v nekompromisním formátu, který sliboval velikou zábavu. Největší kontroverzí večera bylo asi předčasné vyřazení Roccaflex, kteří porušili pravidlo „no playback tune“ a nedopatřením zahráli dubplate od holandského Irieginal Ibrahama, který už předtím odehráli jejich protivníci. Do dub fi dub se nakonec probojovali Peeni Walli s Royal Hi-Fi a po napínavém finále si trofej odnesla právě druhá jmenovaná dvojice veteránů Mighty Lemon a Syncro, kteří tímto úspěchem zároveň (prozatím) zakončili svou soundclashovou kariéru.

A tímto clashem se zároveň uzavřela první dekáda české clashové historie. Další soundclash (a hned mezinárodní) proběhl v ČR až v roce 2012, ale o tom snad zase někdy příště… Nedávný Melting Pot Soundclash každopádně znovu jasně ukázal, že o tuhle náročnou disciplínu je u nás stále zájem, tak můžeme jen doufat, že další kvalitní clashe čekají český reggae dancehall massive co nevidět!

Další nahrávky: https://www.mixcloud.com/cz_soundclash_archive

* Ripclaw (Peeni Walli)