V mezinárodní hymně Světového poháru v kriketu zpívá i jamajský Jahmiel

K právě probíhajícímu Světovému poháru v kriketu ve Velké Británii vznikla i oficiální hymna turnaje, která dostala název Way-O, Way-O a jedním z frontmanů songu je i mladý dancehallový rasta, co si říká Jahmiel. O tomto šikovném zpěvákovi, kterého má pod křídly Mavado, jsme už psali a tento song je pro něj rozhodně další zajímavý zářez na globální úrovni. U nás kriket sleduje málokdo, ale v Británii a jejích bývalých koloniích, jako jsou Indie, Jižní Afrika, Nový Zéland nebo ostrovy West Indies včetně Jamajky, to je jeden z národní sport v našich šířkách srovnatelný s šílenstvím kolem fotbalu nebo hokeje. A tak i video a jeho song ukazují velké emoce spojené s touto hrou, ochutnejte sami.

Song vznikl jako  reklamní kampaň dopravní společnosti Uber a vedle Jahmiela tu zpívají indičtí zpěváci SANAM, britská zpěvačka Catherine Taylor Dawson, novozélandský Simba Diallo a sbor Khayelitsha United Mambazo z Jihoafrické Republiky. Tím jsou vlastně reprezentovány hlavní tahouni šampionátu, který probíhá v Anglii a Walesu od 30. května do 14. června 2019. Popovou písničku Way-O, Way-O s jasným vlivem dancehallu napsal Sonal Dabral z agentury Ogilvy a složil ji Mikey McCleary. Hudebně to naše pravidelné čtenáře asi nijak extra nenadchne, ale pro všechny zúčastněné včetně kriketu samotného to je velké globální promo, které může otevřít Jahmielovy brány třeba na britská, indická nebo jihoafrická pódia. Šestadvacetiletý Jahmiel je z toho logicky v extází, kriket má rád už od dětství, a do songu přinesl podstatnou jamajskou příchuť. „Je pro mně ctí, že mám možnost se zůčastnit této velké akce a mít společně s jinými skělými mezinárodními umělci vůbec první song ke kriketovému poháru. Doufám, že tento song bude spojovat, tak jako samotný kriket spojuje lidi a fanoušky po celém světě.“ Kriketu se prý věnuje 120 milionů hráčů, což z něj činí druhý nejpopulárnější sport na planetě.

A jak to vypadá na samotném šampionáru, kde spolu soutěží deset týmů a sledují jej miliony lidí, ale u nás skoro ani čárka? V úvodním utkání porazila domácí Anglie tým Jižní Afriky o 104 runs, den poté karibský tým West Indies vyklepl Pakistán o 7 wicketů. Nový Zéland zvítězil nad Sri Lankou o 10 wicketů, Austrálie porazila Afghanistan o 7 wicketů, Bangladeš zvítězil nad Jižní Afrikou o 21 runů. Pakistán porazil Anglii o 14 runů (to muselo být oslav) a Sri Lanka zvítězila nad Afganistánem o 34 runů. Jižní Afriku zdolala i Indie o 6 wicketů, Nový Zéland zvítězil nad Bangladešem o 2 wickety, Austrálie porazila West Indies o 15 runů, Anglie porazila Bangladeš o 106 runů, Nový Zéland zvítězil nad Afghanistánem o 7 wicketů a konečně Indie porazila Austrálii o 26 runů. Dnes hraje Jižní Afrika VS West Indies a každý den probíhá jen jeden západ metodou každý proti každému. Závěrečný match Angliev VS Indie proběhne 30. června 2019.

* B & L