Mory Kanté, Tony Allen, Mulatu Astatke a další lahůdky Respect Festivalu už o nadcházejícím víkendu!

Boží hudbu nelze nerespektovat! Tradiční Respect festival nám opět nabídne o nadcházejícím víkendu velmi lákávé menu ze všech koutů světa – letos zejména (ale nejen) z máti Afriky. Vůbec poprvé budeme v Česku moci vidět a slyšet guinejskou legendu Mory Kanté, který po angažmá ve slavném Rail Bandu Salifa Keity v 80. letech ilegálně přicestoval do Paříže, odkud pak vlastně pomáhal spustit tsunami world music. Ppamatujete ještě na jeho megahit Yeke Yeke, kdy přivedl na dancefloor africké tanečnice a koru? Čest a sláva emigrantům a hudebním emisarům…

Nemeně významný je i dle mnohých „nejlepší bubeník na světě“ Tony Allen z Nigerie, který spolu vytvářel rytmus afrobeatu v kapele Africa 70 Fela Kutiho a byl první, kdo tradiční rytmy afrických hráčů přenesl z jednotlivých bubnů na bicí soupravu. Jeho muzika pak dodnes roztancovává světové party i parkety a spolupracoval s mnoha muzikanty napříč žánry. Třetím velikánem, který pak v neděli celý festival završí je kultovní etiopský jazzman Mulatu Astatke se svým ansámblem jazzových virtuozů a hypnotickou hudbou, ze které rády samplují mnohé světové veličiny. Namátkou Nas a Damian Marley do hitu As We Enter, dále pak i Kanye West, Cut Chemist, Quantic, Madlib, Oddisee, Knaan do pecky s Mos Defem (kterou najdete níže) a další.

Tímto však hvězný line-up zdaleka nekončí, ale pokračuje: pakistánský věrozvěst Faiz Ali Faiz, synovec kultovního Nusrata Fateh Ali Khana, přináší chvalozpěvy skrze tranzovní zpěvy quawalli i zápaďáckým pohanům. Habešský žid ze Sůdánu Gili Yalo přiveze svou verzi moderního ethiojazzu, Como Mamas jsou macaté maminy z Memphisu se svou porci jižanského gospelu, francouzský objev San Salvador zase představí nálož uhrančivých středomořských polyfonií a arytmií. Cigánská cimbálovka Nea Vasile & Taraful de la Marsa zas náruč čardášů z rumunské osady (pozor, roztočí to i na afterparty s Kalyuga Soundem!) či indický kytarový mág Debashish Bhattacharya Trio. Naši českou kotlinku reprezentuje kontrabasista Tomáš Liška & Invisible World: srb, turek a slezák. Sláva hudbě světa a kulturní rozmanitosti! 22. ročník festivalu se uskuteční na novém místě: v areálu Volnočasového centra Holešovice (Železničářů 204/6, Praha 7) o víkendu 15. a 16. června 2019.

Více informací a profily všech zůčastněných na stránkách pořadatele >>>

vydestiloval a vochutil
* Johanes von Ovenec