Reggae Girlz! Jamajka se poprvé účastní ženského Mistrovství světa ve fotbale

Fotbal je na Jamajce populární, ale národní tým se zatím probojoval na World Cup jen jednou v roce 1998 a ani nepostoupil ze základního kola. Pro ženský fotbalový tým bylo i to dlouho sci-fi, které se ale letos stává skutečností. Ten už je na cestě do Francie na Women´s World Cup, který startuje 7. června 2019. Jamajský tým se této velké soutěže zúčastní vůbec poprvé a je to vlastně vůbec první tým z Karibiku, který se do této nejvyšší soutěže dostal. Cesta k tomu ale byla dlouhá… Trenér týmu pojmenovaného Reggae Girlz prý pracoval pět let zadarmo, třeba obyčejné bundy na trénink si museli pořizovat po své ose a všechny hráčky si svůj sen o fotbalové kariéře musí dotovat z vlastní kapsy. Naštěstí se ale našlo pár sponzorů, kterým došlo, že je třeba tomu pomoc. Tím hlavním realizátorem je Cedella Marley, ředitelka ve vydavatelství Tuff Gong, co má na starosti i Bob Marley Foundation. Pro tým nechala nahrát song Strike Hard, na kterém spolupracovali její bráchové Stephen a Damian Marley, a hlavně se nenechala odradit, když fotbalová federace v roce 2016 už podruhé tým odmítla finančně podpořit. A tak se do toho pustila sama s vizí, že je třeba změnit celou kulturu kolem jamajského ženského fotbalu. Nejprve ukecala Alessandru Lo Savio, spoluzakladatelku Alacran Foundation, která sbírá umění na Jamajce i jinde, aby k tomu také přispěla. A pak si Cedella za trenéra vybrala Hue Menziese, který se kvůli nabídce na reorganici týmu na plný úvazek vzdal dobře placené v korporátu. Díky jejich nadšení se ale o dění v týmu začalo zajímat více lidí a získali tak pocitové větší hodnotu a tím pádem i fyzickou podporu.

Až poté konečně přišel kontrakt s federací, díky kterému dostanou hráčky zpětně od ledna mezi 800 – 1200 dolary měsíčně a trenér, který od roku 2015 pracuje zdarma, dostane čtyřicet tisíc dolarů. Podle členů týmu to je vůbec poprvé, co karibský ženský tým podepsal smlouuvu se svou národní sportovní federací. „Nedostali jsme zaplaceno, ale podepsali jsme kontrakt“, směje se trenér týmu. Jejich příběh se už dostal i na stránky The New York Times, kde si všímají nerovnováhy mezi bohatými týmy (třeba z USA nebo Francie) proti těm z chudších zemí. Přesto a nebo možná právě proto má jamajský tým ještě před šampionátem velkou podporu veřejnosti. Stále to dávají co nejvíc low-cost, aby to vůbec bylo realizovatelné, ale vypadá to nadějně. V Miramar na Floridě proběhl minulý týden zahřívací zápas na narvaném stadionu, kde Reggae Girlz vyhrály nad FC Surge USA. Před tím ale ještě navíc proběhl celebrity match, kterého se zúčastnily reggae jména, jako jsou Papa San, Christopher Martin nebo Agent Sasco. Tým zůstal na Floridě ještě pár dnů trénovat a tento týden už je v Evropě. V Británii hráli v úterý další zahřívací match proti Skotsku, který sice prohrály 3-2, ale návštěvnost na stadionu byla 18.555 lidí, což znamená mega zájem veřejnosti. Pro srovnání, když hrálo Skotsko s Brazílií, bylo tam jen kolem 4000 lidí. Aktuálně je čeká před šampionátem ještě duel právě s Brazílií.

Celé se to daří realizovat díky mnoha individuálním dárcům, přesto samozřejmě tým hledá další cesty k dlouhodější udržitelnosti i bez státní podpory. Reggae Girlz hrají fakt dobře a mají šanci se kvalifikovat i na PanAm Games a snad i na Olympiádu. Budememe jim držet palce! Kdo byste je chtěl podpořit libovolnou částkou, můžete tak učinit i online na stránkách www.reggaegirlzfoundation.com