Augustus Pablo: Kultovní reggae producent a hráč na melodiku odešel před 20 lety

18. května 2019 uplynulo přesně dvacet let od dne, kdy opustil tělo Horace Swaby známý hlavně pod jménem Augustus Pablo. Tento kultovní jamajský muzikant a producent se narodil 21. června 1954 ve farnosti svatého Ondřeje. V Kingston College School se naučil hrát na varhany a právě tam mu někdo půjčil melodiku. Nástroj, který jej už tehdy zcela fascinoval, a který nikdo neproslavil v reggae muzice tak jako právě Augustus Pablo…

Na škole také potkal kluka jménem Herman Chin Loy, který byl bratrancem Leslieho Konga a pracoval v jeho Beverley´s record shopu. Poté si ale založil vlastní Aquarius store na Half Way Tree, z čehož vznikl label Aquarius Records, pro který Swaby natočil v letech 1971-73 své první songy, jako jsou East of the River Nile, Song of the East, The Red Sea nebo Higgi Higgi. Chin Loy prý použil jméno Augustus Pablo už dříve pro jiné klávesové instrumentálky s Lloydem Charmersem a Glenem Adamsem, ale od této doby to bylo už jen Swabyho nové jméno. A právě song East of the River Nile, který zajímavým způsobem propojil zvuk Jamajky a východní Asie se stal jeho prvním hitem. Pablo se pak na čas přidal jako klávesák ke kapele Mikeyho Chunga, která se jmenovala Now Generation. Jeho kámoš Clive Chin ale tou dobou startoval vlastní producentskou dráhu (jeho táta vlastnil Randy´s) a tak Clive a Horace spolu natočili song Java (1972), který se stal jejich prvním velkým hitem a také úspěšným riddimem, který oběma odstartoval kariéru. Pablo následně nahrával s Chinem i jeho strejdou Leonardem (všímáte si toho množství asijských kamarádů na Jamajce?) nebo také s legendárním Lee Perrym nebo tehdy extra populárním Johnem Holtem, který s ním nazpíval hit My Desire.

Pablo brzy založil hned tři vlastní značky jménem Hot Stuff, Message a Rockers (ten pojmenoval podle bráchova soundsystému), kde tehdy vycházela solidní várka instrumentálek, které byly často nové verze starších hitů ze Studio One, ale do jamajských dancehallů se to skvěle hodilo pro toastující deejays na mikrofonu. První album This is… August Pablo vzniklo v roce 1974 a nahráli jej s ním Clive a Pat Chinovi. Hned o rok později pak vyšlo zásadní album Ital Dub, což byla spolupráce s legendárním zvukovým inženýrem King Tubbym. Ti dva spolu pak v roce 1976 vydali ještě jednu obrovskou klasiku King Tubby meets Rockers Uptown, která dodnes slouží za ukázkovou učebnici dubu.

Vedle instrumentálek ale Pablo produkoval a nahrával i solidní várku zpívaných písniček. V druhé půlce sedmdesátek produkoval třeba hit Black Star Liner, který nazpíval Fred Locks, v roce 1979 vydal s mladičkým talentem jménem Hugh Mundell klasiku Africa Must Be Free by 1983. Z dalších zpěváků, deejays a singjays, kteří s Pablem něco nahráli, je třeba zmínit také jména Dillinger, Norris Reid, I-Roy, Jacob Miller, The Immortals, Paul Blackman, Earl16, Roman Stewart, Lacksley Castell, Ricky Grant, Delroy Wilson, Junior Delgado, Horace Andy, Freddy McKay a dokonce i sám Bob Marley. Z dalších zásadních alb je třeba zmínit ještě East of the River Nile (1978), Original Rockers (1979) a konečně Rockers Meets King Tubbys in a Firehouse (1980).

Osmdesátková dekáda pak přinesla účast na soundtracku k dokumentu DOA (1980) a dvě nepříliš známé desky Earth’s Rightful Ruler (1982) a King David’s Melody (1983). Toho roku se pak žel nevyplnila vize svobodné Afriky, o které zpíval jeho objev Hugh Mundell, naopak v říjnu 1983 tohoto talentovaného dvaadvacetiletého zpěváka někdo zastřelil. Ani Pablovi se ale už na ostrově nijak extra nedařilo. Sice stále produkoval – třeba hit Raggamuffin Year, co nazpíval Junior Delgado nebo Humble Yourself pro duo Asher & Tramble, ale Jamajka už tou dobou jela trochu jiný zvuk, a tak Pablovu roots notu cenili hlavně v zahraničí. V rámci intenzivních turné po světě navštívil mj. v roce 1987 japonské Tokio, kde vzniklo i pozoruhodné živé album. Stejného roku se pak Pablo vrátil na výsluní deskou Rockers Come East, kde Augusta doprovázeli legendární hráči, jako jsou Cleveland „Clevie“ Brownie a Wilbur „Squidley“ Cole na bicí, Earl „Chinna“ Smith na kytaru nebo Dean Fraser na saxofon.

Poslední dekáda milénia pak přinesla ještě několik zajímavých alb a Pablo produkoval mj. song Night & Day pro Dawn Penn, nebo riddim, na kterém Yami Bolo nazpíval pecku Jah Made Them All. Horace Swaby aka Augustus Pablo ale někdy tou dobou onemocněl vážným chronickým neurologickým onemocněním zvaným odborně myasthenia gravis, které zapříčiňuje postupné slábnutí a zvýšenou únavnost svalů. 18. Května 1999 pak zemřel v kingstonské nemocnici na selhání plic. Jeho muzika už tehdy dávno byla nesmrtelnou, ale zanechal tu po sobě také dceru Isis Swaby a syna Addise Pabla, který pokračuje v tátově odkazu hraní na melodiku. Mimochodem do Prahy se oba podívali před pár lety jako členové projektu Suns of Dub a v našich archívech k tomu najdete parádní fotoreport. Rest in Peace Horace! 

* Admiral K