Jarní nadílka world music? Orlando Julius & The Heliocentrics, Sun Ra Arkestra, DJ Shantel a další lahůdky

Po hypnotickém desert blues á la Yossi Fina & Ben Yalona z Izraele, alternativním elektro-jazzu britských Gogo Penguin, alikvótních sibiřských šamanech Alash a newyorských hipsterech s moravskými kořeny Dálava se můžeme těšit ještě na několik hodně zajímavých koncertů před samotným vrcholem sezóny – červnovým festivalem Respect. Nejprve 8. května rozehraje v Jazz Docku svou kytaru izraelský virtuoz a vizionář Sivan Rotem. Na konci května se pak do Paláce Akropolis chystají tři jedinečné večírky, pokaždé ve zcela jiném duchu. 20.5 tu vystoupí s britskou kapelou The Heliocentrics – legenda nigerijského juju, highlifu a funku – saxofonista Orlando Julius, který inspiroval a přežil samotného Fela Kutiho!

Hned den poté, 21.5 se do Prahy vrací kultovní disko – partyzán DJ Shantel, který se svým Bucovina Club Orkestarem přiváží provařené i nové hity balkánských dance-hallů. A konečně 23.5 se odehraje hyper-kosmická gala-party s legendárními Sun Ra Arkestra pod vedením 95ti-letého saxofonisty Marshalla Allena. První deska Sun Ra vyšla už v roce 1956, svou tvorbou propojili africkou kulturu s funkem i mocnou kosmologií a ovlivnili mj. první psychedelickou vlnu v USA. Kdo se o tomto fenoménu chce dozvědět více, doporučujeme knihu Hudba Ohně od Karla Veselého, kde jim věnuje celou kapitolu.

A aby toho nebylo málo, na červen se chystá již zmíněný Respect festival, kterému se ještě budeme pořádně věnovat samostatným článkem. Každopádně letošní program je megazvučný – přijede kultovní nigerijský bubeník Tony Allen, guinejský zpěvák a hráč na koru Mory Kanté, etiopská legenda Mulatu Astatke a další. A pak si ještě dopiště do diářů 7.7, kdy si (nejen) jazzoví fajnšmekři můžou užít návrat saxofonového poloboha Kamasi Washingtona! Velkej respekt agentuře Rachot (nejen) za parádní letošní bookings, world music žije!

* JoHan Solo