Headlinerem letošního Uprising Festivalu bude Ms. Lauryn Hill!

Pořadatelé bratislavského Uprising Festivalu v minulých týdnech zveřejnil už 24 jmen, které jsou ze světa reggae, dubu, dancehallu, hiphopu, ska i drum´n´bassu. Dnes představili headlinera, kterým mnohým vyrazili dech – na Slovensko přijede Ms. Lauryn Hill! Původní členka The Fugees fungovala v triu s Wyclefem a Prasem už od debutového alba Blunted on Reality z roku 1994. O dva roky později je pak na hvězdný orbit vystřelila deska The Score (1996), která je dodnes nepřekonanou klasikou. Najdete tu megahity Ready or Not, How Many Mics, Fu-Gee-La nebo mocné cover verze Killing Me Softly (v originálě Roberta Flack) nebo No Woman No Cry od Boba Marleyho. Lauryn tehdy bylo teprve 21 let… 

V roce 1997 se ale The Fugees rozpadli, prý díky rozchodu s Wyclefem, ale kdo ví, jak to opravdu bylo. Každopádně hned o rok později vyšla sólová deska The Miseducation of Lauryn Hill, která částečně vznikla v kingstonském studiu Tuff Gong, a která jen potvrdila výjimečné kvality této zpěvačky. Za desku roku vyhrála z rekordních 11 nominací a pět Grammy si odnesla domů jako vůbec první žena v historii této ceremonie. Songy Doo Wop (That Thing), To Zion,  Everything is Everything, Ex-Factor jsou i dvacet let od vydání v rotaci mnoha rádií. Naprosto zásadní album, po kterém ale kvůli tahanicím s vydavatelstvím, které nakonec stály v soudním sporům Lauryn 5 milonů dolarů a nervový breakdown. To je nejspíš jeden z důvodů proč v rámci její diskografie následoval už jen dvoudiskový záznam z MTV Unplugged 2.0 (2002), který byl pro mnohé propadákem v rámci prodejů a recenzí. Pro mně osobně ale patří k velmi dobré, intimní a akustické zpovědi Lauryn zmítané osobní krizí a náporem showbusinessu.

Miss Hill se začátkem roku 2000 na dlouhý čas úplně uklidila ze světa reflektorů. Život superstar a všudepřítomných papparazzi asi rozhodně není žádný med. Mezitím porodila a vychovala 6 dětí, z nichž pět z nich má za otce Rohana Marleyho, a tak si nejspíš věnovala čas být raději s rodinou. Lauryn si prošla velkou krizí, ale také velkou očistou v mnoha podobách. V roce 2013 si dokonce musela za údajné daňové úniky odsedět tři měsíce v base. I když její comeback album The Return slíbené už v roce 2013 dosud nevyšlo, přesto je třeba zmínit, že v druhé dekádě vypustila pár silných tracků, které jsou solidní kritikou babylonského uspořádání a globální propagace konzumního stylu života. Dejte si na ukázku song Consumerism (2013) níže.

Lauryn se potýkala dříve s mnoha komplikacemi i v rámci sólové koncertní kariéry, ale vypadá to, že už je jí pár let mnohem líp a i její koncerty znovu více září (dejte si video níže). Uvidíme, co předvede na Slovensku, každopádně my se už teď moc těšíme! Málokomu stačily dvě desky k tomu, aby se stal(a) legendou. Zcela po právu je totiž Ms. Lauryn Hill vnímána jako jeden ze zcela zásadních hlasů americké scény, která ovlivnila mnoho dalších zpěvaček, co přišly po ní.

Vstupenky na festival jsou aktuálně k dostání za 50 EUR a nebo o poznání dražší VIP vstupenky, které ale mají množství výhod. Všechny informace najdete na festivalovém portálu www.uprising.sk

* Admiral

Uprising YouTube Playlist: http://bit.ly/uprising2019-youtube
Uprising Spotify Playlist: http://bit.ly/uprising2019-spotify