Melting Pot Soundclash vyhráli v zahraniční konkurenci domácí Peeni Walli Crew!

V pátek 12. dubna 2019 hostila Praha událost na naše poměry vcelku ojedinělou, soundclash. Hudební souboj  s mezinárodní účastí pod promotérskou taktovkou Forward March Posse a polských Splendid Sound. Jednalo se o třetí pokračování série Melting Pot Clash a své síly a hlavně dubplate boxy tentokrát poměřili ve své clashové premiéře slovenští Ghetto Youths sound, z Polska zavítali ostřílení Sensithief a za domácí se představili Peeni Walli, kteří už mají doma pěkných pár pohárů. Vše se událo ve smíchovském prostoru Underdog´s, kde clash začal po solidním warmupu o půlnoci. Fotoreport je na cestě k nám, video záznam skoro celého clashe odvysílali Sound System Sundayz ve svém live streamu, který jsme sdíleli a je stále k vidění @ facebook.com/jahmusicnet 

Clash byl rozdělen na tři patnáctiminutová kola plus dub fi dub segment. V prvním kole, neboli tzv. Introduction round (představení) byly povoleny pouze 45´s, čili žádné dubplaty, remixy, nic než regulérní songy.

Jako první nastoupili se svou selekcí Ghetto Youths, kteří se hned z kraje potýkali s technickými problémy a sklidili okamžitě mocné “booooo”. Poté se představili Peeni Walli a nakonec Sensithief. Následovalo druhé kolo, patnáct minut ve formátu „anything goes“, kde už byly povoleny veškeré dubplaty, remixy, 45´s, prostě cokoliv, co může jakkoliv uškodit oponentům. Během prvních dvou kol měli z mého pohledu navrch Sensithief, s Peeni Walli v těsném závěsu. Ghetto Youths to pojali více jako festivalový juggling a i přes pár forwardů bylo znát, že zaostávají. Následovalo však třetí kolo (striktně dubplatové), kde se vše mohlo ještě zvrhnout a obrátit…

Peeni Walli ukázali hloubku a všestranost svého dub-boxu, vytáhli velké foundation tunes, ale i aktualní artists a jejich songy, co vládnou dnešnímu dancehallu. Sensithief zahráli mimo jiné našláplý custom dub od Dr. Ring Dinga a skvělé custom intro nazpívané v Češtině od Katty Gyal Kenta na jakémsi českém foundation folklorním riddimu – jedním slovem vražda. Ghetto Youths zahráli také spoustu velkých hitů včetně dubplates velkého kalibru od lidí jako jsou Vybz Kartel nebo Sean Paul, ale ani to jim nepomohlo od jasného vyřazení po třetím kole. V následujícím finále dub fi dub se tak mohli utkat Peeni Walli VS Sensithief v rozstřelu sedmi songů pro každý sound, po kterých měl být vyhlášen vítěz.

Zásadní zlom přisel někdy v půlce dub fi dub, kdy Sensithief zahráli song Stop that train od Kieth & TexPeeni Walli ale kontrovali acapellou stejného songu nahranou jako custom intro a namířené přímo na Sensithief! A pak následoval dubplate Tonight od stejného pěveckého dua. Do této chvíle měli blíž k vítězství Sensithief, nicméně tento dub a následujících pár songů vše obrátilo na stranu Peeni Walli. Bohužel zrovn!a tyhle dva zmiňované songy v záznamu chybí. První hlasování po sedmi dubech od každého soundu nepřineslo jasné rozhodnutí, a tak následoval rozstřel dalším songem, kde vítězství brali právě Peeni Walli Crew. Vše můžete slyšet v záznamu od Sound System Sundayz, kteří dnes odvysílají rozhovor s vítězi ve své show v londýnském rádiu The Beat 103.6FM. Za mně velký palec nahoru a nezbývá mi, než doufat, že podobných eventů bude v Praze a celém Česku více, protože soundy tu jsou, dubplates mají hafo a jistá soutěživost může být přínosná pro celou scénu.

* JB / RFX