Co chystáme za reggae koncerty pro 2019?

Rok 2018 nám přinesl mnoho splněných koncertních snů a tak bychom samozřejmě rádi v tomto pozitiním trendu pokračovali i v příštím roce. Vzhledem ke kolísavým návštěvnostem akcí ale zároveň musíme hodně zvažovat, do čeho věnovat energii, a co raději nechat být a raději vyrazit na ten koncert někam za hranice. Zároveň ale některé nabídky doslova zacinkají a vím hned, že to máme zrealizovat. A tak to bylo i s prvními dvěma jmény, které vám teď chceme slavnostně oznámit pro nadcházející rok 2019…

Ve středu 6. února 2019 přijedou poprvé do Prahy legendární Culture! Jamajská skupina, kterou v roce 1976 založil Joseph Hill, sice přijede bez svého frontmana, ten od roku 2006 zpívá exkluzivně už jen v nebesích. Za to ale přijede jeho syn Kenyatta Hill i oba původní doprovodní zpěváci Albert Walker a Telford Nelson, takže to bude nejvíce dostupná verze původního projektu. Doprovodnou kapelou bude holandský Redemption Band, který jste tu mohli vidět v říjnu jako parádní doprovod pro Winstona Francise a Little Roye. V Česku si tak vůbec poprvé dáme večer plný zásadních a nesmrtelných hitů Culture a můžeme u toho zároveň oslavit únorový měsíc reggae music i narozeniny Boba Marleyho (10. února), který byl Josephovým kolegou i kamarádem. Nelze také nevzpomenout na kultovní debutovou desku Culture jménem Two Sevens Clash z roku 1977 a zároveň na letošní dvojalbum Remembering Joseph Hill, které vyšlo u Penthouse Records a VPAL Music a kde přezpívali hity Culture mnohá velká jména současné reggae scény, jako jsou Marcia Griffiths, Queen Ifrica, Etana, Dalton Harris, Tarrus Riley, Gyptian, Tony Rebel, Richie Spice, Duane Stephenson nebo právě Kenyatta Hill.

Další velký reggae koncert pak chystáme na úterý 9. dubna 2019, kdy se do Prahy po skoro pěti letech vrátí jamajský singjay a producent Kabaka Pyramid! Beze sporu nejlepší jamajský raper, jakého jsme kdy slyšeli, naprosto nenuceně propojuje reggae revival s raggamuffinem, dancehallem a hiphopem. Ve hře je od první dekády nového milénia a za tu dobu nejen že nahrál spoustu hitů, několik EPs a mixtapes (jeden mu produkoval sám Walshy Fire z Major Lazer), ale i postavil vlastní label Bebble Rock Music, kapelu Bebble Rockers a v neposlední řadě už pomáhá dalším talentům na výsluní, jako je jeho rasta bredren Koro Fyah. Nelze také opomenout jeho důležitou pozici v mladé generaci jamajských hlasů, jako jsou Jah9, Hempress Sattiva, Chronixx, Jessie Royal nebo Protoje, s kterými najdete pozoruhodné společné pecky! Rok 2018 pak konečně přinesl dlouho očekávané velké debutové album, jehož vydavatelem a hlavním producentem byl Damian Marley. Ten si z mnoha talentů ostrova vybral ke spolupráci právě Kabaku a vsadil na jeho talent jak v loterii o hitmakera roku. V únoru jej také Gongzilla seznámil s Jay-Z, který za ním přijel na Jamajku, a koncem května spolu konečně vypustili Kontraband. Desku, která z našeho pohledu patří mezi nejlepší reggae / urban desky roku 2018. Akademie Grammy ji sice v nominacích přehlídla, jsme si ale zcela jisti, že v mnoha anketách o Top 2018 rozhodně chybět nebude. Damian Marley zároveň Kabaku vzal teď začátkem prosince na svou honosnou plavbu Karibikem na lodi Welcome to Jamrock a tak , když přišla nabídka, že Kabaka bude na turné po Evropě se svou vlastní kapelou Bebble Rockers, moc jsem neváhal. V Česku se sice Kabaka už dvakrát objevil, ale jednou to bylo malé festivalové vystoupení na Hip Hop Kempu za doprovodu selektora po boku Iba Mahr, a podruhé zas Pyramid předskakoval pro Morgan Heritage za doprovodu skupiny House of Riddim. Teď v dubnu 2019 proto konečně dorazí s plnou parádou, na což se moc těšíme a věříme, že ani vy si to nenechte ujít.

Lístky na oba koncerty už jsou v prodeji, fyzicky je nejsnáze pořídíte na pokladně klubu Lucerna Music Bar a nebo v sítích GoOut.cz, TicketMaster a TicketPortal.

* Admirál Kolíbal

PS. Více o mé reflexi ke koncertům roku 2018 najdete zde >> a fotoreporty najdete tady >>