Jamajský zpěvák Everton Blender dnes slaví narozeniny! Tady je velký archívní profil

Everton Blender byl na přelomu tisíciletí jedním z velmi důležitých jamajských hlasů, který přinesl zpátky do hry více melodie, spirituality a rasta kultury. Jednadvacátého listopadu oslavuje narozeniny, a tak jsem dnes oprášil jeho archívní profil, který je jediným, co v Češtině najdete. A z mého pohledu zrovna tento zpěvák si rozhodně zaslouží zájem i mezi mladšími ročníky. Everton Dennis Williams se narodil v roce 1954 v jamajské farnosti Clarendon a poté vyrůstal v chudém Kingstonu, kde pracoval jako malíř, dekoratér i konstruktér. Brzy ale zjistil, že chemikálie z barev mu nedělají fyzicky dobře, a tak se rozhodl že s pomocí Boží půjde za svým snem a bude se věnovat hlavně zpívání. V roce 1980 potkal svou budoucí ženu Phyllis a spolu se přestěhovali zpátky na venkov, kde se o pět let později narodila jejich dcera Isha (mimochodem i ona dnes zpívá). 

Vzory prý byly z počátku hlavně pánové Dennis Brown, Sugar Minott a Tenor Saw. Blender ale v sobě brzy objevil a rozvinul vlastní styl zpěvu, který je dnes charakteristickým právě pro něj. Je to spojení výborného smyslu pro rytmus, frázování, osobitých trylek a textů plných hloubky i v vtipu. Právě jemnost je pak tím, co jej odlišuje od party křiklounů, kterých je v dancehallu habaděj. Everton Blender působí svými sděleními a poselstvím zcela univerzálně a propojuje zároveň reggae a dancehall skoro patnáct let před Jah Ova Evil.

Přestože do konce 80. let už natočil pár singlů s různými producenty a zpíval pod jménem Bubbaroo s Destiny Outernational soundsystem, velký hit stále nikde. To se ale brzy změnilo s písní Create a sound, která z autobiografického pohledu popisuje jeho víru v Boha a zkušenosti v hudební branži. Následně – jako mávnutím kouzelného proutku – se v reakci na upřímnost začaly dít velké věci! V roce 1992 jej Garnett Silk (zpívající sparing-partner z Destiny sound) seznámil s Richardem Bellem, producentem labelu Star Trail. Ten mu obratem pomohl vydat Create a sound na singlu a tak se najednou objevil na Jamajce Blenderův první velký hit!

To byl nejspíš také impuls k pozvání na vystoupení na obřím jamajském festivalu Reggae Sunsplash, kde předskakoval právě Garnett Silkovi. Oba zpěváci se tak sešli i na velkém pódiu a naživo dokázali, že umí oba skvěle zpívat a dost možná je čeká slibná budoucnost. Jenže naneštěstí brzy poté Garnett Silk uhořel při zachraňování své mámy, takže kupředu už musel jít Everton sám. Přemítání nad smrtí mu ale dalo sílu a fokus, aby se sám posunul kupředu, dokud je čas. Brzy poté s věnováním Silkovi vydal své první album LIFT UP YOUR HEAD, kde se vedle Create a sound objevili i další nové hity jako Family Man, Bring di Kutchie, My Father’s Home nebo Gwaan Natty. Album vyšlo i v USA a získalo si velké ovace, které znamenaly průlom z regionálních vod do světa plného možností…

Everton pokračoval v nahrávání pro Star Trail a tak další hity Blend Dem, World Corruption, Bob Marley ad. vyšly i na kompilaci PIECE OF THE BLENDER: THE SINGLES v roce 1996. Poté se autor rozhodl dát nový rozměr své práci a rozjel svůj vlastní label Blend Dem Productions, takže si od té chvíle sám financoval všechny nahrávky. Způsobilo to tehdy sice dost rozruchu mezi těmi, kteří chtěli i nadále monopolně ovládat hudební produkci a propagaci na ostrově, ale Blender to vydržel a za spolupráce distribuční sítě Heartbeat se postavil pevně na nohy i jako producent. V rámci této kolaborace tak roku 1999 vyšlo album ROOTSMAN CREDENTIAL, kde jsou spolu loga Heartbeat a poprvé i Blend Dem. Najdete tu hity Ghetto People song, False words, Slick Me Slick nebo These Hands, které slavily velký úspěch všude, kde se pustily. Everton díky tomu vyrazil na turné po USA a Evropě a stal se tehdy pro mnohé jedním z nejoblíbenějších jamajských zpěváků. Ptáte-li se proč, zkuste si sehnat živé album LIVE AT WHITE RIVER REGGAE BASH, které se nahrávalo po cestě a dobře zachycuje výjimečnou atmosféru.

S blížícím se miléniem vyšla u Heartbeat kompilace DANCE HALL LIBERATION, kde v Evertonově produkci najdete parádní songy od zpěváků, jako jsou Anthony B, Tony Rebel, Louie Culture nebo Richie Spice. Posledně jmenovanému zpěvákovi Everton poté produkoval i celé debutové album! Na zmíněné kompilaci se mimochodem vedle Evertonova hlasu objevila i píseň od jeho dcery Ishi, která mezitím vyrostla v půvabnou princeznu.

everton_blender_visionary

Další vlastní album vyšlo v roce 2001, jmenuje se VISIONARY a opět potvrzuje kvality Mr. Blendera jako zpěváka, skladatele i producenta. Na této desce navíc hostuje nejen královna reggae Marcia Griffiths ale dancehallový král Beenie Man. Reggae dostalo konečně znovu impuls ze světa, že lidi chtějí poslouchat nejen programované riddimy, ale také živé muzikanty a kvalitní zpěváky a tak Blender tehdy vystoupal vzhůru společně s několika dalšími, jako jsou Luciano, Sizzla, Turbulence, Morgan Heritage. Začátek 21. století byl nakloněn Evertonově hudbě a hlasu, takže skoro celý následující rok byl ve znamení celosvětového turné…

Po nutném odpočinku se Blender vrátil s novým albem KING MAN, které vyšlo na podzim roku 2003. Nahráli jej světoznámí muzikanti, jako jsou Dean Fraser, Robbie Lyn nebo členové kapel, které doprovázejí Culture či Shaggyho. Ti všichni nežijí na jednom místě, takže Everton hodně cestoval mezi Kingstonem a Los Angeles, aby dal album dohromady. Když se jej poté novináři ptali, jak se za takových podmínek dá udělat tak dobré album, jeho odpověď zněla: „Together we pray, the stronger we will be…“

* Admiral


Diskografie:

Lift up your head (1994)
Piece of the Blender: The Singles
(1996)
World corruption
(1996)
Rootsman credential
(1999)
Live at White river reggae Bash
(2000)
Visionary
(2001)
King Man
(2003)
It’s My Time (2005)
Higher Heights Revolution (2011)
Where is the Love (2015)
& hromady singlů…