Winston Francis & Little Roy zaskočili v Praze za Mighty Diamonds, kteří odpískali celé klubové turné

The Mighty Diamonds zrušili celé klubové turné po Evropě. To je smutná zpráva nejen pro vás, ale i pro nás a řadu dalších promotérů, protože koncert byl potvrzen půl roku předem. Stále není úplně jasné, jestli jde o nedorozumění mezi zpěváky tohoto jamajského vokálního tria, nebo o neshody s evropským booking agentem. Každopádně tato zpráva nás zasáhla koncem minulého týdne a od té doby jsme intenzivně řešili možnosti adekvátní náhrady, kterou jsme jasně preferovali nad úplným zrušením koncertu. Dnes pro vás konečně máme dobrou zprávu – náhrada dorazí více než adekvátní: Společně s kapelou Redemption band, s kterou měli přijet i Diamanti, vystoupí dva velké hlasy Jamajky!

Prvním jménem, které bychom vám rádi blíže představili, je jamajský rocksteady veterán Winston Francis. Narodil se v Kingstonu v roce 1948, vystudoval hudební školu a už v šedesátkách procestoval Karibik a USA v rámci turné společně s Carlosem Malcolmem a jeho afro-jamajskou kapelou. Společně s Patem Kellym byl členem The Sheridans a vlastní debutové album Mr. Fix It nahrál a vydal už v roce 1969 u kultovního Studio One a. Deska mu dala i přezdívku, která je s ním spojena dodnes. Druhé album z roku 1971 se jmenovalo California Dreaming podle stejnojmenného hitu, který vyšel i jako singl s b-stranou Too Experienced, kde mu doprovodné vokály nazpívali Bob Marley s Bunny Wailerem. Stejného roku se pak přestěhoval do Velké Británie, kde během sedmdesátek absolvoval vícero klubových turné a nahrávaní pro label EMI. Začátkem osmdesátek pak nahrával několik songů s Royem Cousinsem a dal si pauzu od muziky, kdy pracoval jako sociální pracovník s mládeží. V roce 1987 se vrátil na podia jako doprovodný zpěvák The Melodians a začal spolupracovat s Trevorem Starem a the Skaticians. V devadesátkách pak s ním nahrával Dennis Bovell a Winston pro tento projekt používal pseudonym King Cool, vznikly z toho songy Ragga Love nebo Sweet Rock Steady. Velký úspěch taky sklidila Winstonova verze klasiky Stand By Me od Bena E. Kinga, která se stala velkým hitem ve Francii, kde se prodalo přes 90.000 singlů. To vedlo ke spolupráci s duem Sly and Robbie nebo Johnem Kpiayem. V roce 2003 se Winston dal dohromady s kamarádem, kolegou a veteránem, který si řííká AJ Franklin. Spolu nahráli desku Stand Firm a o rok později sám Winston přidal medley album Feel Good All Over. Tolik alespoň v kostce o Francisově životním díle, které sice není tak napěchované, ale přesto velmi solidní a respektované ve světě klasického reggae a rocksteady.

Little Roy a jeho příběh se s Winstonem zajímavě prolíná. Zpívat začal ve dvanácti, kdy v roce 1965 natočil několik songů pro Prince Bustera a Coxsone Dodda ze Studio One. Mnozí jej považují za jednoho ze zakládajících pionýrů éry roots reggae, byl prý prvním kdo zmínli slovo „reggae“ v songu, co produkoval Prince Buster, který mu vymyslel jeho přezdívku. První jeho #1 hit se jmenoval Bongo Nyah a vyšel v roce 1969, když bylo Royovi 16 let. Pecku produkoval Lloyd Daley aka the Matador a byl to první song o rastafariánském hnutí, který se na Jamajce stal komerčně úspěšným! Pro svůj další song Don´t Cross the Nation z roku 1970 Little Roy spolupracoval s the Wailers a Lee Scratch Perrym. Dělal taky s Dennisem Brownem a Leroyem Sibblem na hitu Tribal War! Tento song, který později přezpívalo mnoho dalších, Roy vydal začátkem sedmdesátých společně s peckou Prophecy, kterou si později vypůjčili Steely and Clevie pro riddim, na kterém natočil hit Freddie McGregor. Little Roy později znovu vydal některé své starší kousky na albu, které bylo pojmenováno právě Prophecy.  V roce 1996 mu britský eklektický producent Adrian Sherwood vydal desku Long Time, v roce 1991 mu vyšlo album Live On a v roce 2005 deska Children of the Most High. V roce 2001 s ním spolupracoval Prince Fatty a Mutant Hi-Fi, aby nahrál reggae a ska covery od Nirvany (!). Song se objevil na desce Battle for Seattle, která vyšla u Ark Recordings. Dejte si ukázku níže!

Zkrátka a dobře i bez Diamantů to bude sakra dobrej koncert, takže pokud vás baví roots, rock, reggae, rocksteady nebo dubwise, nenechte si to ujít. Bude nám ctí vás mít ten večer v domě a taky vám představit v roli předskokanů pražskou kapelu Rising Spirits, která letos maká na debutovém albu, které by mělo vyjít nejpozději na jaře 2019.

* Admiral

FB Event > / Tickets @ www.musicbar.cz