V Červnu vystoupí poprvé v Praze jamajská legendární parta Israel Vibration!

Máme velikou radost, že se nám po letech podaří konečně dostat do Prahy jamajskou legendu jménem Israel Vibration. Jedna z nejúspěšnějších roots reggae skupin ostrova se dala dohromady už začátkem sedmdesátek v Kingstonu. Trio Lascelle “Wiss” Bulgin, Albert “Apple Gabriel” Craig a Cecil “Skelly” Spence se potkalo pozoruhodným způsobem už jako teens na rehabilitační klinice Mona, protože všichni tři byli postiženi dětskou obrnou díky epidemii, která zasáhla Jamajku v 50. letech, kdy se všichni tři narodili. Jejich setkání a objevení rastafariánství jim doslova změnilo život, ale nepředbíhejme…

Apple Gabriel dříve chodil do slavné Alpha Boys School, ale ve čtrnácti utekl a žil na ulicích. Skelly byl členem kapely Hot Lickers, takže se ve dvanácti objevil i v jamajské televizi, a zároveň vynikal tím, jak hrál na invalidním vozíku basketbal (!) Když si ale v roce 1969 nechal narůst dready, přišel i konec jeho sportovní kariéry. Wiss mezitím pracoval jako krejčí, ale když se dali dohromady, muzika se brzy stala naprostou prioritou. Nové vokální trio pak začalo zpívat několik let na ulicích, aby přežilo a mělo co jíst. Až v roce 1975 se jim otevřely dveře studia Channel One, ale nahraný song Bad Intention nakonec nebyl vydán.

První nahrávka vznikla až za podpory rastafariánů z Twelve Tribes of Israel, konkrétně poté co je Hugh Booth, jeden z členů 12 Kmenů uslyšel zpívat v lesích za Kingstonem, kde Apple a Wiss žili velmi skromným způsobem v souladu s přírodou a svou rastafariánskou vírou. První singl dostal název “Why Worry” a pánové jej nahráli ve studiu Treasure Isle v roce 1976. Nejen že singl vyšel na labelu Twelve Tribes, ale ještě se stal tak úspěšným, že pánové brzy předskakovali i takovým jménům, jako dnes jsou Dennis Brown, Bob Marley nebo Inner Circle. O rok později se objevuje singl The Same Song, který produkoval Tommy Cowan a kde hrají muzkanti z Inner Circle, a v roce 1978 i stejnojmenné album včetně dubové verze Israel Tafari aka Same Song Dub. To přineslo mezinárodní zájem o Israel Vibration, smlouvu se sublabelem EMI jménem Harvest a vydání desky ve Velké Británii. V rámci této dohody vyšlo v roce 1980 i další album Unconquered People.

Třetí deska dostala název Why You So Craven v narážce na jejich původního producenta Tommyho Cowana a produkoval ji Henry “Junjo” Lawes. Jenže i s ním se rozkmotřili během natáčení, a tak producent nakonec desku dodělal s The Tamlins. V roce 1982 se celé trio z několika důvodů přestěhovalo do New Yorku. Tím hlavním pravděpodobně byla profesionálnější zdravotní pomoc (nezapomínejme, že následky obrny si všichni tři nesou dodnes), ale také útěk z Jamajky, která se po Marleyho odchodu na Zion vrhla do víru dancehallu. V Americe se jim ale moc nedařilo a tak se trio na čas rozpadlo. Wiss vydal v roce 1985 sólové album Mr. Sunshine, ale už o dva roky později se Israel Vibration dávali znova dohromady. Zásadně jim v tom pomohlo setkání se zakladatelem RAS Records, kterým je Gary “Dr. Dread” Himmelfarb, který se pro jejich společnou práci nadchnul a poslal je do Washingtonu D.C., aby tam za doprovodu Roots Radics nahráli své čtvrté album Strength of My Life. Síla a synergie života se tu projevila naplno a Israel Vibration zůstali u labelu na více než 12 dalších alb.

V roce 1997 přesto Apple Gabriel opouští skupinu a o dva roky později vydává sólovku Another Moses. Skelly a Wiss nadále dalších dvacet let pokračují ve společné tvorbě, cestují s Roots Radics po světě i nahrávají alba. V roce 2012 dostali nominaci na Grammy s deskou Reggae Knights, zatím nejnovější album se jmenuje Play It Real a vyšlo v roce 2015. Nejen vzhledem k dlouhodobému zdravotnímu stavu obou více než pětašedesátiletých frontmanů, ale hlavně té skvělé reggae muzice, co celý život dělají, si rozhodně nenechte ujít unikátní příležitost tyto veterány potkat naživo. Vystoupí v pražském Lucerna Music Baru v úterý 19. Června 2018. Vstupenky jdou do prodeje 16.4. a nejlevněji je pořídíte na pokladně klubu a nebo přes www.musicbar.cz

* Admiral