The Roots: Nepropásni profil americké legendy uvědomělého hiphopu

Erykah Badu poslala včera tweet, kterým připomněla, že i Quest Love má narozeniny 20. ledna! Letos oslavil 46. narozeniny, na které se možná díky napětí kolem Trampovy inaugurace trochu pozapomnělo. A tak jsme pro české true hip hop oprášili profil jeho legendární kapely The Roots, který vznikl v roce 2012, kdy kapela oslavila 25 let existence a u toho vystoupila poprvé i v Praze.  Kapela má za sebou 12 studiových alb, 2 EPs i pár kolaborační alb. Spolupracovali s tak širokou škálou umělců jako jsou Jay-Z, John Legend, Elvis Costello, Duffy, Erykah Badu, Big Daddy Kane a nespočetné množství dalších. Tariq „Black Thought“ Trotter a Ahmir „?uestlove“ Thompson se poznali ve třídě na Philadelphia High School for Creative and Performing Arts.

Kromě nich se za čtvrt století v kapele vystřídala řádka umělců jako producent Scott Storch či beatboxer Rahzel. První album ORGANIX vyšlo nezávisle v květnu roku 1993. Svou první cenu Grammy získali za píseň „You Got Me“ s hostující Eve a Erykou Badu z alba THINGS FALL APART. Sedmý počin GAME THEORY, byl jako první vypuštěn pod křídli společnosti Def Jam. Opět temnější atmosféru ovlivnilo nejen politické dění ve Spojených Státech, jednalo se též o vzpomínku na J Dilla.

V roce 2009 se The Roots stali domácí kapelou v talk show Late Night with Jimmy Fallon. V následujícím roce vydali desky HOW I GOT OVER a kolaborační WAKE UP! kde zpíval John Legend. Ta je plné cover-verzí písní z 60. a 70. let od umělců jako jsou Bill Withers, Baby Huey či jamajský zpěvák Prince Lincoln. Ke konci roku 2011 byla do světa vypuštěna další a nutno dodat, že jedna z nejkvalitnějších nahrávek kapely – UNDUN. Deska je pojata jako vyprávění o částečně pravdivém příběhu fiktivní postavy jménem Redford Stephens. Od začátku kdy se narodil až do chvíle jeho skonu nás provází skvělá produkce od ?uestlova.

Sedmý srpnový den roku 2012, kdy dorazili The Roots do našeho hlavního města, se zapsal do historie klubu Lucerna Music Bar i paměti všech účastníků. Bylo vyprodanáno a v klubové atmošce to byl snad ještě větší nářez, než předvedli v roce 2008 na festivalu Hip Hop Kemp na hradeckém letišti před dvaceti tisícema lidí. Zkrátka a dobře jeden z nejlepších hiphopových bandů posledního čtvrt století. And beyond…

* Affro

PS. Vedle videí kolem si dejte i záznam výborného koncertu John Legend & the Roots z roku 2010.