Kdo vyhrál jubilejní International Reggae & World Music Awards? A nominace na MOBO?

Kdo máte zájem si rozšířit obzory o současném reggae a dancehallu, koukněte s námi do zahraničí, kdo je v mainstreamu aktuálně IN. Čtvrtého listopadu budou ve skotském Glasgow rozdávat MOBO Awards, kde jsou v kategorii Best Reggae Act letos nominováni: Alkaline, Kranium, Popcaan, Protoje a Spice. Překvapivý výběr? Pak se tento článek trefil do černého a neváhej číst dál. V minulosti vyhráli Popcaan (2015), Stylo G (2014) nebo Sean Paul (2013), takže dancehall je v Británii očividně o dost více v kurzu než u nás. Uvidíme jak to dopadne, výherce MOBO Awards totiž vybírá díky online hlasování doslova celý svět, takže pokud jste fans někoho z nominovaných…

Jak to vypadá s reggae a karibskou kulturou v Americe? Jamajka je podstatně blíže Spojeným státům a tak je tam logicky o dost přesnější obraz o aktuálním karibském dění. Začátkem října se na Floridě rozdávaly respektované ceny International Reggae and World Music Awards (IRWMA), které svým přehledem dlouhodobě vyrovnávají neznalost akademie Grammy, a navíc letos proběhl jubilejní 35. ročník. Jak to dopadlo tady? Cenu za nejlepší song si dle očekávání odnesl Nesbeth za svůj megahit My Dream. Entertainer of the Year je i tady Popcaan a jeho původní učitel Vybz Kartel získal cenu za Best Male DJ/Rapper. Nej ženou v této kategorii je i dle IRWMA dancehallová diva Spice (mimochodem také původně z Gaza Empire), které se podařilo prorazit do USA. Nejlepší reggae zpěvačkou byla vyhlášena opět Etana a nejkulturnějším zpěvákem je zase Tarrus Riley. Jeho vrchní mentor a producent Dean Fraser získal cenu za nejlepšího muzikanta a oba na letošních IRWMA i vystoupili. Ocenění za nejlepší album vyhráli Morgan Heritage (stejně jako poslední Grammy) za desku Strictly Roots.

Nejlepším umělcem v Karibiku je dle poroty stále legendární jamajský zpěvák Beres Hammond a cenu pro nejúspěšnějšího producenta si letos odnesl label Chimney Records. Ceny za celoživotní přínos muzice dostali Cedella Marley (ex Melody Makers, v současnosti módní návrhářka), Willie Stewart (producent a původní bubeník kapely Third World), selektor a promotér G.T. Taylor a rocksteady kapela The Cables. Vyznamenání za nejkonzistentnějšího umělce dostal kultovní král osmdesátkového dancehallu Yellowman a gospelového zpěváka roku vyhrál legendární Papa San, který byl mimochodem svého času nejrychlejší deejay raného dancehallu. Více z výsledků IRWMA najdete níže:

Best Gospel Song — If It Is Not You by Kevin Downswell
Best Crossover Song – Cheap Thrills by Sia feat. Sean Paul
Best New Entertainer — Skip Marley
Best Calypso/Soca Song — Teddyson John
Best Latin Song — Pitbull
Best African Song — Chop Kiss by Shatta Wale
Best Soukous Song — Selfie by Koffi Olomide
Best Belizean Entertainer — Lova Boy
Best R&B/Hip Hop Song — Work by Rihanna and Drake
Best Reggae-Rock Song — Slightly Stoopid for The Prophet
Best Chutney Entertainer — Shiva Lakhan
Best Music Video — Powerful by Major Lazer, featuring Tarrus Riley and Ellie Goulding
Best Spoken Word/Poet — Mutabaruka
Most Cultural/Educational Entertainer — Tarrus Riley
Most Outstanding Show Band/Group — Inner Circle
Most Consistent Entertainer— Yellowman
Most Promising Entertainer — Stonebwoy
Best Instrumentalist — Dean Fraser
Most Popular Sound System/Selector — Tony Matterhorn
Concert of the Year — Reggae Sumfest
Most Outstanding Dance Group — National Dance Theatre Company (NDTC)
Haitian Entertainer of the Year — JBeatz
Best Caribbean Entertainer — Beres Hammond
Recording Producer of The Year — Chimney Records
Entertainer of The Year (Florida) – Rohan Gunter
Florida’s Best Haitian Entertainer — JBeatz
Best Latin Entertainer— Nicky Jam
Best Gospel Artiste — Papa San
Most Popular Dance DJ — Supa Sound
Award of Honour for Outstanding Contribution to the Music Industry — Michael Brown of Mikey B Promotions.

* Lomesh

links: www.mobo.comwww.irawma.com