Medial Banana: Recenze nové desky Rockin It

Do ruky se mi dostala nová placka od Medial Banana, ke které kluci zrovna jedou tour po našich luzích a hájích a minulý týden roztancovali Brno i Prahu. Kapela přišla s albem ROCKIN´IT zhruba dva a půl roku po debutu UPLIFTED, těsně před Štědrým dnem loňského roku. Na první pohled zaujme opět pěkně zpracovaná grafika, na rozdíl od UPLIFTED ale v černobílé verzi. Povedené je CD v podobě vinylu, ale i celý booklet, kde mimo jiné objevíte i animované obličeje celého bandu, a nebo si můžete udělat představu, jak asi vypadá průměrný stoleček člena kapely.
Na samotném albu se objevily i starší věci, které ovšem dostaly nový kabát, například „Vážim si“ nebo „Friday“. Pokračovaní se dočkal i „Reprezent“, na kterém tentokráte byly překročeny hranice a hostují našinci z Česka. Oproti prvnímu reprezentu, který měl našlapanější rytmus, tenhle se nese v pomalejším tempu. A zastoupení hostů je teď ještě větší, posuďte sami: Cocoman, Messenjah, Dr. Kary, Mr. Roll, Old Hunta, Colectiv a Mickey Dreadalist.

Chalani na desce kromě jiného ukazují svůj kladný vztah k přírodě. Nejinak je tomu i ve velmi silné věci „Viac a Viac“ (feat. Jamal). Za mně je to top song celého alba, který je omluvou a svým způsobem modlitbou pro Zemi. Povedený kousek, kde silný text podtrhují vokály a vrcholí parádním smyčcovým úsekem. Viac a viac by jednou určitě slušela i akustická podoba…

Další velkou věcí je „Rockin´it“, na níž se podíleli i jamajští Micah Shemaiah, Infinite a Spectacular. Silné složení tak možná Medial Banana otvírá možnosti a reprezentuje v celosvětovém měřítku. Micův sametový hlas doplňuje Infinitův procítěný projev a společně se Spectacularem vytvořili Banáni song, který je schopný konkurovat i velkým reggae jménům. Kromě zmíněných pánů a dámy na desce ještě hostuje i Robo Grigorov na předělávce vlastní písně „Úlohy“ a také Deadly Hunta hostující v „Give Thanks“, kterému teď mimochodem vyšla velká vlastní deska.

Celkově se album rozhodně povedlo! Najdou se tu pomalejší i vážnější věci, stejně tak i párty pecky, jako třeba „Bomboclaat“, kterou doprovází hlas Petera Toshe. Vizuální podoby se zatím dočkal „Čerstvý vzduch“ (viz níže). Natočený, ale ještě nevydaný, je také videoklip ke zmíněné „Give thanks“. V šuplíku už se údajně schovávají i další videa, takže je na co se těšit. Za poslech ale rozhodně stojí celá deska, mně osobně nejvíc zaujali zmíněné „Viac a Viac“, „Rockin´it“, a pobavila i pohodová hymna kafařů „Káva“ a taky song „Nemôžem prestať“. Medial Banana se podařilo nahrát album, které opět potvrzuje jejich pozici na špičce slovenské reggae scény, a dokazuje, že i když tahle kapela patří k tomu nejlepšímu u nás, nezahálí a pořád na sobě pracuje.

* Meggie