Protoje: Recenze a ukázky z alba Ancient Future!

V březnu vyšlo dlouho očekávané album ANCIENT FUTURE, nová deska populárního jamajského singjaye, který si říká Protoje. Kdo se trochu orientujete v aktuálním new roots reggae, určitě jste jej už dávno zaznamenali, protože už pár let skóruje fakt hodně silnými hity. V rámci hnutí Jah Ova Evil také intenzivně spolupracuje s kolegy, jako jsou Chronixx, Jesse Royal, Kabaka Pyramid nebo Sevana,  kteří na tomto albu také hostují. Všichni tak byli hodně zvědavý, jestli třetí velká deska tohoto mladého rasty s lenonkama na očích, jehož bratrancem je slavný producent Don Corleon, posune jeho status ještě dál. Jelikož Jahmusic je mediálním partnerem desky, níže najdete nejen recenzi, ale i jednu exkluzivní ukázku…
Název Ancient Future znamená v překladu „starobylá budoucnost“ a přesně vystihuje celý koncept alba i Protojeho hudební vizi. Odkazuje se ke kořenům reggae music, ale zároveň žije v technologicky vyspělé hi-fi přítomnosti a očividně směřuje do budoucnosti jako jedno z velmi výrazných jmen, co se už teď zapsali do historie jamajské muziky. Protoje je výtečný textař, což dokazuje v podstatě na každém z nových songů. Jeho uvolněná flow připomíná staré singjay veterány, Protoje na oko působí ospale a extrémně pozadu za riddimem, ale hned v další větě to totiž dožene lyrickou kadencí srovnatelnou s úderností AK47.

Dancehall tu ale žádný nenajdete, alespoň ne v tom dnešním slova smyslu. Album je ze 100% rytmicky postavené na reggae riddimech se silným vlivem dubu. Celou desku produkoval PhillipWinta“ James z Overstand Entertainment, který stojí i za úspěšným riddimem Militancy, hitem „Captured Land“ od Chronixxe i loňským extrémně úspěšným duetem jménem „Who knows“. I ten najdete právě na tomto albu, které vedle Ovestand Ent. má na sobě ještě Protojeho vlastní značku In.Digg.Nation. V Evropě pak album vychází pod hlavičkou francouzského labelu Baco Records, kteří desku distribuují po Evropě.

Na desce najdete celkem 11 hodně solidních tracků, z kterých bychom rádi vypíchli mimojiné pecku „Bubblin´“, která perfektně vystihuje koncept alba. Tento track odkazuje na song od jamajské kapely Zap Pow z roku 1978 a je tu vysamplován Beres Hammond, který s nimi tehdy zpíval. Protojeho flow a textové odkazy na své parťáky z Jah Ova Evil tomu ale dává zcela aktuální zvuk a rozměry. Podobně působí song „Answer To Your Name“, který je po hudební stránce předělávkou hitu od Prince Bustera. Nový text to ale posouvá mnohem dál – Protoje tu zmiňuje jamajský folklór a spiritualitu i biblické a rastafariánské citáty.

Není snadné najít největší hit desky, alespoň pokud si odmyslíme intenzivní rotaci „Who knows“ v jamajských rádiích už od loňského jara. ANCIENT FUTURE je hlavně komplexní nahrávka plná hlubokých textů, co vás donutí přemýšlet. Pravděpodobně nechytnete ani zdaleka vše na první poslech, ale právě tohle je ideální album do sluchátek nebo do auta, kde máte prostor to celý pořádně prožít. Užijte si to a nepropásněte Protojeho českou premiéru na letošním Mighty Sounds.

* Admiral Kolíbal